روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

پیش بینی «زاینده رود» از وضعیت بازار مرغ محقق شد؛ «مرغ» روی دلار را سفید کرد!

شهر باید به من و قیمتم عادت بکند!

کد خبر : 9032
۱۳۹۷/۱۰/۰۳ - ۱۴:۵۴
مرغ به قیمت باورنکردنی 14300 تومان رسید. پس از دلار و طلا این بار گوشت مرغ سوژه این روزهای خبرها و فضاهای رسانه ای است. طی یک هفته اخیر مرغ در جهشی چند برابری به بالاترین نرخ خود در یک دهه اخیر رسیده است. هر چند با اتخاذ برخی از سیاست های صادراتی و قیمت گذاری انتظار افزایش قیمت ها وجود داشت؛ اما این شیب تند از صعود قیمت شوکه کننده است.
حسرت سفره های خالی از گوشت و افزایش تقاضا
در سال 93 قیمت گوشت مرغ 3300 تومان بوده است، حتی در دوره ای هشدارهایی نسبت به فربه شدن و روی دست ماندن مرغ ها روی دست مرغداران داده می شد؛ اما امروز یکی از اصلی ترین علت های جهش قیمت مرغ افزایش تقاضا عنوان می شود. در ماه های اخیر بالا رفتن قیمت گوشت قرمز و ماهی موجب شده تا مردم مرغ را جایگزین سایر مواد پروتئینی در سفره های غذایی خود کنند. بر اساس ادعای عجیب رییس انجمن پرورش دهندگان مرغ گوشتی، پرداخت یارانه ها و بالا رفتن قدرت خرید مردم موجب افزایش تقاضا در بازار مرغ و بالا رفتن قیمت ها شده است.
صادرات، کار خود را کرد
اگر چه گفته می شود که بازار از نظر عرضه مرغ در وضعیت مطلوبی قرار دارد و این افزایش تقاضاست که قیمت ها را بالا برده؛ اما چندی پیش کارشناسان نسبت به آزاد شدن صادرات مرغ و اثرات آن بر قیمت ها در داخل هشدارهایی را داده بودند . زاینده رود نیز در گزارشی تفصیلی نسبت به آزادی صادرات مرغ و دچار شدن آن به سرنوشت گوجه فرنگی خبر داده بود و این پیش بینی در کمتر از یک ماه درست از آب درآمد و قیمت مرغ نیز نجومی شد. طرفداران آزاد کردن صادرات مرغ معتقد بودند ظرفیت مصرف داخلی کمتر از تولید است و سالانه صد هزار تن مرغ روی دست مرغداران می ماند؛ اما امروز با بالا رفتن بی رویه قیمت ها زمزمه های واردات مرغ از سوی سازمان جهاد کشاورزی شنیده می شود.
جنجال نهاده ها
تولیدکنندگان بازار مرغ نیز در ماه های اخیر حال و روز چندان خوشی نداشته اند. از  اعتصاب کامیون داران و نرسیدن نهاده ها به دست مرغداران تا واردات غذای مرغ با دلار بازار آزاد و البته قاچاق مرغ گوشتی و... . چندی پیش  جمعی از تشکل‌های بخش طیور کشور با ارسال نامه‌ای سرگشاده به رییس جمهور با اشاره به مشکلات تامین خوراک دام درباره قطع شدن احتمالی تولید مرغ و تخم مرغ در آینده نزدیک هشدار دادند و حالا به نظر می رسد بحران از بدنه های تولید به سفره های مردم رسیده است. بر اساس اظهارات رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی مرغداران ریسک جوجه‌ریزی را نمی‌پذیرند و مطمئن نیستند که بتوانند خوراک مرغ پیدا کنند. به همین دلیل مرغداری‌ها از مرغ خالی شده و ۴۰ درصد افت تولید داشته‌ایم. در پی کاهش تولید، کاهش عرضه را خواهیم داشت که باعث برهم خوردن تعادل عرضه و تقاضا شده و نهایتا قیمت را افزایش می‌دهد.حتی در اصفهان به دلیل شیوع بیماری آنفلوآنزای پرندگان اوضاع از هر جای دیگر بدتر است و بسیاری از مرغداری های بزرگ با ضررهای هنگفتی مواجه شده اند و بنابر برخی از آمار اعلام شده 10 درصد از  مرغ ها در مرغداری های اصفهان از بین رفته است .
باز هم پای واسطه ها در میان است
در حالی که برخی از مسئولان ستاد تنظیم بازار واسطه هاو سودجویی برخی از تولیدکنندگان را دلیل گرانی های اخیر مرغ عنوان می کنند برخی دیگر از فعالان بازار فروشندگان خرد در این بازار را دلیل بالا رفتن قیمت ها عنوان می کنند. بر اساس اعلام عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، قیمت خرید مرغ زنده با قیمت عرضه آن در سطح شهر تفاوت های فاحشی دارد و در این میان یک عده سودهای کلانی به جیب می زنند.
در آشفته بازار قیمت ها و پاس کاری های مسئولان، در این میان ستاد تنظیم بازار و سهم نظارت بر قیمت ها چه می شود؟ اینکه قیمت مرغ زنده 8 هزار تومان است و تا به دست مصرف کننده برسد چیزی نزدیک به 7 هزار تومان افزایش قیمت پیدا می کند نشان از بی تدبیری و عدم نظارت ها در این بازار است آن هم در حالی که سفره های مردم هر روز کوچک تر و خالی تر از فرآورده های پروتئینی می شود.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول