روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیر کل ثبت احوال اصفهان در یکصدمین سال پایه گذاری ثبت احوال مطرح کرد :

جمعیت سالمند استان با رشد 1/7 درصدی در رتبه ششم کشور قراردارد

کد خبر : 9034
۱۳۹۷/۱۰/۰۳ - ۱۵:۲۵
مدیر کل ثبت احوال استان اصفهان در یکصدمین سالروز پایه گذاری این سازمان در جمع خبرنگاران در خصوص تاریخچه صد سالگی این سازمان اظهار داشت : همزمان با نوسازی و مدرنیزاسیون و نیاز به شناسایی اتباع برای اخذ مالیات و ایجاد ارتش منظم مسئولان کشوری به فکرراه اندازی چنین سازمانی افتادند.
تا قبل از سال 1295 هجری شمسی ثبت تاریخ تولد با نگارش نام و تاریخ ولادت متولد شده پشت جلد کتاب‌های مقدس مثل قرآن انجام می شد.هرچه شهرها و روستاها گسترش بیشتری پیدا کردند و رشد دانش و فرهنگ بشری بیشترشد نیاز به سازمان و تشکیلاتی برای ثبت وقایع حیاتی هم ضروری تربه نظر رسید و به تدریج فکرتشکیل سازمان متولی ثبت ولادت و وفات و همچنین صدور شناسنامه برای اتباع کشورقوت گرفت.
قانون ثبت احوال در جلسه 20 آذر 1297 هجری شمسی هیئت وزیران به تصویب رسید و اداره سجل احوال در وزارت داخله (کشور)وقت به وجود آمد. در آن زمان وظیفه تنظیم اسناد را ماموران شهرداری برعهده داشتند و با تنظیم اسناد و توزیع شناسنامه بین مردم وقایع چهارگانه تولد ازدواج ، طلاق و وفات را در دفاتر مربوط ثبت می کردند.آن زمان داشتن شناسنامه اجباری نبود و تا سال‌ها پس ازآن شناسنامه های زیادی صادرنشد تا اینکه خردادماه 1304 قانونی درمجلس شورای ملی وقت تصویب شد که داشتن شناسنامه رابرای همه ایرانی‌ها درداخل و خارج از کشوراجباری می کرد. سه سال بعد یعنی خرداد 1307 این اداره با نام اداره کل احصاییه و سجل احوال ازشهرداری جدا شد و به شکل مستقل شروع به کارکرد. در اردیبهشت سال 1319 قانون نسبتا جامع و کاملی شامل 55 ماده تصویب شد و پس از آن آیین نامه مربوط به این قانون هم در همان سال با 131 ماده به تصویب رسید. این قانون با جامعیت نسبی که داشت نزدیک 36 سال پایدارماند و درتیرماه 1355 قانون سازمان ثبت احوال کشور با شرح وظایف جدید به تصویب رسید و در سال 1363 هم پاره ای اصلاحات درآن انجام شد.حسین غفرانی کجانی بابیان اینکه در سال ۱۳۰۴ و با نام« محمد» اولین شناسنامه در استان اصفهان صادر شده است، اظهار کرد: این روند تاکنون ادامه داشته و موفقیت‌های زیادی را نیز کسب کرده ایم.
وی با تبیین اینکه تمام اطلاعات ثبت شده در اصفهان از سال ۱۳۰۴ در چندین مرحله بازنگری و به داده‌های کشور وارد شده است، اضافه کرد: این کار بسیار سخت بود، چرا که از خطوط قدیمی شکسته استفاده شده بود و در نهایت با همکاری همه همکاران قدیمی در ثبت احوال این مهم به سرانجام رسید.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره  به نامطلوب بودن کیفیت شناسنامه‌های مردم ایران و بنا  به دستور مقام معظم رهبری در مورد ثبت درست و صحیح اسنادکشور، تصریح کرد:  تولید شناسنامه های مکانیزه در دستور کار قرار گرفت  که  این شناسنامه ها با طراحی جدید، اندازه کوچک‌تر، کیفیت مواد اولیه در کاغذ، چاپ عکس روی شناسنامه و داشتن بارکد شماره ملی، عمر و قابلیت‌ های امنیتی بیشتری دارند و تاکنون در استان ۱۸۹ هزار و ۶۳۸ شناسنامه در هشت ماهه امسال صادر شده که از این تعداد ۱۳۸ هزار و ۷۷۷ هزار تعویض شناسنامه و ۵۰ هزار و ۸۶۱ مورد نیز برای تازه متولدان بوده است.غفرانی با عنوان اینکه  کد ملی از سال ۱۳۶۸ در ایران  به همه ایرانیان بالای ۱۵ سال اختصاص داده شد،تاکید کرد: این کارت برای بسیاری از کارهای اداری شهروندان مانند گرفتن گذرنامه، گواهینامه رانندگی، عملیات بانکی، عملیات ثبتی و ... لازم و ضروری است.وی در ادامه افزود : کارت ملی هوشمند مثل تمام کارت‌های شناسایی دیگر، اولین وظیفه‌اش شناسایی است. به این منظور ابتدا در زمان ثبت نام، اطلاعات صاحب کارت روی کارت قرار داده می‌شود. این اطلاعات، اقلام هویتی مثل نام، نام خانوادگی، تاریخ و محل تولد و مواردی از این قبیل را شامل می‌شود.
غفرانی، آمار جمعیت هدف در استان اصفهان برای دریافت کارت ملی هوشمند را سه میلیون و ۹۸۲ هزار و ۳۵۸ نفر اعلام کرد و گفت: تاکنون سه میلیون و ۶۲ هزار و ۹۲۰ نفر ثبت‌نام خود را کامل کرده اند و ۹/۷۶ درصد موفق به دریافت  کارت ملی شده و ۶۳ هزار و ۹۹۹ از کارت‌ها هنوز توسط متقاضیان دریافت نشده است.مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با تاکید بر اینکه اشخاصی که کارت ملی هوشمند آنها صادر شده و هنوز برای دریافت اقدام نکرده‌اند، عنوان کرد : طی روزهای آینده کارت کاغذی آنها از اعتبار ساقط خواهد شد و این سازمان  با ۲۵ اداره و پنج نمایندگی در سطح استان اصفهان آماده خدمات شایان به همه همشهریان است.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان،  چالش پیش‌روی کشور را سالمندی برشمرد و اظهارداشت:رشد 1/7 درصدی جمعیت سالمند باعث شده که توازن در جامعه برقرار نشود که در این رابطه  6 کارگروه و کمیته در استان اصفهان تشکیل و در حال بررسی و ارائه راهکار هستند که طبق آمارهای موجود، نگرانی اصلی در این زمینه گرایش سالمندی به زنانه شدن است. آمار زنان سالمند بیشتر از مردان است و ۳۶۱ هزار و ۲۵۸ نفر نیز جمعیت بالای ۶۵ سال را شامل می‌شوند که  اصفهان در رتبه ششم کشور جای گرفته است. در این شرایط باید هر پدر و مادر برای خودشان دو نفر فرزند به یادگار بگذارند.وی ۲۲ درصد از جمعیت کنونی کشور را سن کمتر از ۱۵ سال دانست و تاکید کرد: در حال حاضر در نرخ باروری دچار مشکل هستیم، نرخ باروری نزدیک به ۲ است؛ اما مسئولان نباید از این امر غافل باشند و اگر با همین شیب حرکت کنیم چالش جمعیت انکار ناپذیر خواهد بود که بخشی از این امر به نظام برنامه ریزی کشور و برخی به خانواده بر می‌گردد؛ نظام برنامه ریزی باید موانع ازدواج را بردارد که این امر بسیار مهم تلقی می شود.
غفرانی درپایان با اشاره به  میانگین سن ازدواج و طلاق  در اصفهان طی هشت ماه  گذشته گفت:   سن ازدواج مردان ۲۹.۸ و میانگین ازدواج زنان نیز ۲۵.۳ سال بوده است. به همین ترتیب میانگین سن طلاق مردان در شش ماه امسال ۳۸.۲ و میانگین سن طلاق زنان نیز ۳۳.۵ سال بوده است.
 
نویسنده : حدیث زاهدی