روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

بررسی سهم مالی استان اصفهان در بودجه 98

سهم نامتعارف اصفهان از بودجه

کد خبر : 9053
۱۳۹۷/۱۰/۰۵ - ۹:۳۷
لایحه بودجه سال 98 روز گذشته توسط رییس جمهور به مجلس ارائه شد. روحانی به عنوان یکی از منضبط ترین رؤسای دولت در ارائه بودجه این لایحه را هر چند با تاخیر اما در ابتدای زمستان به صحن علنی آورد.
دولت در این لایحه ۴۷۸هزار میلیارد تومان منابع درآمدی از محل مالیات، واگذاری ، نفت و ... برای خود پیش بینی کرده است. بودجه در حالی در ابتدای آذر ماه بسته و آماده ارائه به مجلس بود که به دلیل وارد بودن برخی از ایرادات اساسی مانند بی توجهی یا کم توجهی به واقعیات شرایط تحریم، خوش بینی در درآمد و اسراف در هزینه و عدم پیش بینی تاب آوری اقتصادی بودجه موجب شد تا سازمان برنامه و بودجه این لایحه را با اصلاحاتی به
 مجلس ارائه کند.
اصلاحات موجب شد تا ۲۷ هزار میلیارد تومان سقف اعتبارات پیش بینی شده کاهش یابد، به گونه ای که دولت تصمیم گرفت اعتبارات و هزینه های لایحه را که پیش از این ۴۳۳ هزار میلیارد تومان اعلام شده بود(در نشست خبری ۱۵ آذرماه نوبخت) به ۴۰۶ هزار میلیارد تومان کاهش دهد.
دخل و خرج کلی بودجه چقدر است؟
این عدد در لایحه اولیه دولت که حدود سه هفته قبل تقدیم مجلس شد، ۴06هزار میلیارد تومان بود. براساس بند الف تبصره یک این لایحه، سهم صندوق توسعه ملی از منابع حاصل از صادرات نفت‌خام، میعانات گازی و خالص صادرات گاز 20 درصد تعیین شده است. منابع بودجه عمومی دولت از لحاظ درآمدها و واگذاری دارایی های سرمایه‌ای ، مالی و مصارف بودجه عمومی دولت از حیث هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و مالی، بالغ بر 4 میلیون و 786 هزار و 263 میلیارد و 828 میلیون برآورد شده است. بودجه شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و موسسات انتفاعی وابسته به دولت از لحاظ درآمدها و سایر منابع تامین اعتبار بالغ بر 12میلیون و747 هزار و 545 میلیارد و 475 میلیون ریال خواهد بود.
درآمدهای مالیاتی بالا رفت و یارانه ثابت ماند
یکی از اصلی ترین منابع تامین درآمدها و هزینه کرد دولت در سال آینده، مالیات است. به دلیل اینکه درآمدهای نفتی در بودجه سال آینده با کاهش پیش بینی شده، مالیات جایگزین آن شده است. درآمدهای مالیاتی دولت در سال گذشته 128 هزار میلیارد تومان بوده که امسال به میزان 153 میلیارد تومان رسیده است. همچنین درآمدهای نفتی دولت امسال بر اساس فروش یک میلیون بشکه نفت و با قیمت 60 دلار 142 میلیارد تومان برآورد شده که نسبت به پارسال کاهش یک میلیون بشکه ای پیش بینی شده است. دولت تلاش کرده تا تامین هزینه های خود در سال آینده را بر اساس پیش بینی کاهش درآمدهای نفتی و افزایش مالیات و فروش بخشی از تملک های سرمایه ای و اوراق مشارکت به فروش برساند. از سوی دیگر دولت پیش بینی ثبات در مورد یکی از اصلی ترین پرداختی های خود یعنی یارانه ها را کرده است. بر اساس لایحه ای که روز گذشته به صحن علنی مجلس شورای اسلامی آمد، سال آینده اعتبار پرداخت یارانه نقدی و غیرنقدی خانوار ، ۴۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان و شامل یارانه نقدی و غیرنقدی خواهد بود. همچنین ۷ هزار میلیارد تومان برای کاهش فقر مطلق و افزایش پرداخت به خانوار‌های تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی در نظر گرفته شده است.در بخش دیگری از مصارف هدفمندی، ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان برای سلامت مردم، ایجاد دسترسی عادلانه به خدمات بهداشتی و درمانی، پوشش دارو و درمان بیماران خاص پیش‌بینی شد.
سرنوشت حقوق ها در بودجه 98
بر اساس اعلام رییس جمهور، حقوق ها در بودجه سال آینده با افزایش 20 درصدی همراه خواهد بود. همچنین در راستای بودجه ۹۸ ، دولت مجاز است که برای افزایش و متناسب سازی حقوق بازنشستگان تحت پوشش صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی، کسانی که دریافتی ماهانه آنها کمتر از ۲۰میلیون ریال باشد، بر اساس آیین نامه اجرایی بودجه لازم را اختصاص دهد. بر اساس اعلام روحانی، دولت در بودجه سال 98، حدود 81 هزار میلیارد تومان برای کمک به صندوق‌ها پرداخت می کند و  از 110 هزار میلیارد تومان در بخش رفاهی در بودجه 98، 81 هزار میلیارد تومان برای بخش صندوق‌ها اختصاص خواهد یافت.
ردیف های اعتبارات بودجه ای استان ها چه می گویند؟
بر اساس جدولی که در کلیات لایحه بودجه سال 1398 آمده، استان اصفهان با درآمدهای استانی 84054834 میلیون ریال پس از تهران با 608642253 میلیون ریال بیشترین درآمد استانی را داراست.بر اساس این جدول درآمد اختصاصی اصفهان 1851513 میلیون ریال است و پس از کسر هزینه ها و تملک دارایی های سرمایه ای و هزینه های متفرقه بودجه اختصاصی به استان اصفهان مبلغ 11791567 میلیون ریال خواهد بود. بر اساس این جدول تنها یک هشتم درآمدهای استانی به اصفهان اختصاص یافته است. این مسئله در حالی است که ردیف های بودجه ای استان های خوزستان، فارس و خراسان رضوی بیشتر از اصفهان بوده؛ اما درآمدهای این استان ها بسیار پایین تر از اصفهان است.نکته قابل توجه در ردیف های بودجه ای که به اصفهان اختصاص یافته است بودجه آموزش و پرورش و بهزیستی است. بودجه آموزش و پرورش اصفهان با 1428083 میلیون ریال یکی از بالاترین ردیف های هزینه ای در میان استان های کشور را دارد. بودجه بهزیستی استان نیز با ردیف 9303 میلیون ریال هم پس از یزد و تهران بیشتر ین ردیف بودجه ای را به خود اختصاص داده است.
اصفهان در ردیف های بودجه ای روستایی و عشایری هم جایگاه خوبی ندارد. در حالی که روستاهای استان به دلیل بحران کم آبی با بیکاری و مشکلات زیاد روبه رو هستند؛ اما ردیف های تملک دارایی سرمایه ای مربوط به توسعه و عمران روستایی و عشایری در سال آینده از برخی از استان ها مانند آذربایجان شرقی و غربی، فارس، خراسان رضوی و... کمتر است. 227833 میلیون ریال اعتباری است که دولت برای بخش روستایی و عشایری اصفهان در نظر گرفته است. علاوه بر اعتبارات بودجه ای، اعتبارات عمرانی در ردیف های بودجه ای مربوط به اصفهان نیز چندان تعریفی ندارد. در جدول توزیع اعتبارات طرح های مطالعاتی و اجرایی تنها چند طرح شامل مطالعه و اجرای تاسیسات فاضلاب گز، فاضلاب زرین شهر، فاضلاب دهاقان، مطالعه و احداث بیمارستان جایگزین بیمارستان عیسی بن مریم اصفهان دیده می شود و البته هیچ خبری از طرح های انتقال آب و یا اعتباراتی برای طرح های زیر ساختی و راه ها نیست.
نویسنده : مرضیه محب رسول