روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس جمهور در مجلس از لزوم شفافیت در بودجه گفت اما اعلام ریز ارقام بودجه برخی از نهادها بسیارتعجب برانگیز است؛

حاشیه هایی بر یک دوسیه مالی

کد خبر : 9064
۱۳۹۷/۱۰/۰۵ - ۱۵:۰۶
بودجه، به عنوان یکی از اصلی ترین برنامه‌های مالی در کشور چند روزی است که برای بررسی و چکش کاری به مجلس فرستاده شده است. اگر چه اعلام شد که قرار است بودجه انقباضی و با بیشترین میزان صرفه جویی بسته شود؛ اما نکات جالبی در این متن وجود دارد که نشان می دهد همچنان برخی از بزرگ ترین و پر حاشیه‌ترین خرج های دولت از خزانه همچنان ادامه دارد. در این گزارش به بررسی بخشی از جنجالی ترین هزینه کردهای دولت برای سال آینده خواهیم پرداخت.
ارقام نجومی برای تشکیل هر جلسه هیئت دولت و مجلس
براساس پیوست شماره ۴ لایحه بودجه ۹۸، هزینه تمام شده هر جلسه کمیسیون و هیئت دولت برای نهاد ریاست جمهوری، بیش از ۵۶ میلیون تومان و هزینه تمام شده تدوین هر قانون برای مجلس، بیش از ۳۰۷ میلیون تومان است. در برداشت اول احساس می شود که اشتباهی در تایپ ارقام به وجود آمده؛ اما در واقع این مسئله به صورت شفاف در بودجه امسال آمده است.
 بر اساس آنچه که رییس جمهور خواستار شده و در لایحه بودجه آمده، هزینه کردها از امسال به صورت شفاف در بودجه آورده می شود. بر این اساس در بخش اول پیوست شماره (۴) لایحه بودجه ۹۸، بودجه دستگاه های اجرایی ملی مانند نهاد ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی آمده است.براساس بند شماره ۱۰۰۲۰۰۵۰۰۰، مجموع هزینه برنامه اداره امور هیئت دولت برای نهاد ریاست جمهوری ۱۰ میلیارد و ۴۱۲ میلیون تومان است. براساس جزئیات این بند، ۴ میلیارد و ۷۶۰ میلیون تومان از این رقم بابت بررسی، مطالعه و مشاوره جهت تسهیل فرآیند تصمیم سازی دولت است و ۵ میلیارد و ۶۵۲ میلیارد تومان از این رقم بابت راهبری، مدیریت و پشتیبانی جلسات کمیسیون ها و هیئت دولت خواهد بود.براساس این بخش از لایحه بودجه ۹۸، هزینه تمام شده بابت راهبری، مدیریت و پشتیبانی هر جلسه کمیسیون‌ها و هیئت دولت ۵۶ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان است. به عبارت دیگر، هزینه برگزاری هر جلسه کمیسیون ها و هیئت دولت ۵۶ میلیون و ۵۲۵ هزار تومان برای کشور است. براساس این بخش از لایحه بودجه ۹۸، هزینه تمام شده بابت تدوین هر طرح یا لایحه در مجلس شورای اسلامی ۳۰۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان است. به عبارت دیگر، هزینه تدوین هر قانون در مجلس ۳۰۷ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان خواهد بود.
بودجه دفاعی آب رفت، وزارت خارجه دو برابر شد
نکته عجیب در بودجه سال آینده کاهش بودجه دفاعی و نصف شدن میزان آن است. این مسئله در حالی است که از لحاظ نظامی و امنیتی کشور در معرض تهدیدات جدی قرار دارد. علاوه بر تهدیدات خارجی و منطقه ای ناامنی مرزها و فعالیت گروهک های تروریستی در داخل نیز از دیگر ملاحظات امنیتی است که نگرانی هایی را در مورد کاهش بودجه دفاعی به همراه دارد. در مقابل این کاهش قابل توجه، بودجه وزارت خارجه دو برابر شده آن هم در شرایطی که ایران وضعیت خوبی در این وزارتخانه نداشته است.
افزایش ده برابری بودجه هلال احمر
یکی از قابل تامل ترین ردیف های بودجه ای مربوط به افزایش بی سابقه نهادهای حمایتی و امدادی در کشور است. در حالی که امسال بودجه هلال احمر 147 میلیارد تومان بوده برای سال آینده افزایش ده برابری برای این سازمان در نظر گرفته شده است و میزان بودجه اختصاصی به آن رقمی حدود یک هزار و 519 میلیارد تومان پیش بینی شده است. همچنین دولت در لایحه بودجه سال 98، بودجه‌ای را هم به عنوان کمک به کمیته امداد امام (ره) پیش‌بینی کرده که رقمی معادل 5 هزار و 406 میلیارد و 995 میلیون و 100 هزار تومان است که نسبت به بودجه مصوب سال گذشته با چهار هزار و 814 میلیارد و 50 میلیون تومان، حدود 600 میلیارد تومان افزایش را نشان می‌دهد.
ریزش معنادار سهم بودجه ای معاون اول و افزایش نهاد ریاست جمهوری
یکی از قابل توجه ترین ردیف های بودجه ای که کاهش یافته مربوط به دفتر معاونت اول رییس جمهور است. بر اساس این گزارش و با توجه به بودجه تقدیمی مجلس،‌ بودجه دفتر اسحاق جهانگیری عینا به نصف کاهش یافته است. بودجه دفتر معاون اول در سال گذشته 100میلیارد ریال بوده که این رقم در بودجه پیشنهادی برای سال 98، به نصف کاهش یافته و معادل 50 میلیارد ریال شده است؛ اما در مقابل این کاهش بودجه نهاد ریاست جمهور افزایش قابل ملاحظه ای داشته است و از 000/110/784/5 ریال در سال 97 به 000/320/270/6 ریال برای سال 98 افزایش یافته است.
سهم بزرگ نهادهای فرهنگی از کیک بودجه
اختصاص بودجه به نهادها و سازمان های فرهنگی همواره یکی از پر بحث ترین سر فصل های بودجه طی سال‌های گذشته بوده است. اینکه بازخورد و محصول کار در این بنیادها چقدر در جامعه قابل لمس و کاربردی است از جمله نقدهایی بوده که از میزان بالای بودجه اختصاصی به این نهادها نشأت گرفته است؛ اما به نظر می رسد به رغم تمام نگاه های منفی به این قسمت از بودجه و تنگناهای اقتصادی که از آن صحبت شده ولی این ردیف ها در بودجه سال آینده نیز چندان تغییراتی نداشته و البته در برخی از موارد زیاد هم شده و در نهایت سرفصل فرهنگ رقم درشتی در بودجه سال آینده به خود اختصاص داده است. آنچه در بودجه سال 98 قابل توجه است اینکه سهم صدا و سیما با وجود تمام انتقادات و زاویه هایی که با دولت روحانی داشته است افزایش قابل توجهی داشته و حتی رقمی بیشتر از بودجه اختصاصی به وزارت ارشاد دارد. صداوسیما سال ۹۷، بیش از هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه مصوب داشته که امسال حدود ۱۰۰ میلیارد تومان افزایش داشته است.همچنین شورای نظارت بر سازمان صداوسیما که ردیف بودجه آن زیرمجموعه نهاد ریاست جمهوری در نظر گرفته می‌شود، در لایحه بودجه سال ۹۸، دو میلیارد و ۹۰۰ میلیون تومان برایش در نظر گرفته شده است.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول