روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس دانشکده علوم پزشکی اصفهان نسبت به کمبود پزشک عمومی هشدار داد؛

چالش های فرهنگ پولساز!

کد خبر : 9066
۱۳۹۷/۱۰/۰۵ - ۱۵:۱۷
ارقام و آمار در حوزه پزشکی کشور با هم همخوانی ندارد، بیکاری 40 هزار پزشک عمومی، گم شدن 25 هزار پزشک در کشور، بیکاری 50 درصد پزشکان و. را بگذارید در کنار خبر کمبود شدید پزشک عمومی در کشور به خصوص در مناطق روستایی و شهرهای کوچک . این مسئله اندکی که نه بسیار تعجب برانگیز و تکان دهنده است اینکه در یک کشور میلیون ها تومان خرج تحصیل چندین ساله افرادی شود که در نهایت از چرخه خدمت رسانی به مردم به دلایل مختلف حذف می شوند و عملا سرمایه های مملکت برای هیچ به باد می رود.
ماجرای عجیب پزشکانی که گم می شوند
سال گذشته رییس انجمن متخصصان داخلی، از گم‌شدن ٢٥ هزار پزشک در کشور خبر داد. موضوعی که البته اندکی بعد از سوی رییس سازمان نظام پزشکی رد شد و آمار 11 هزار پزشک بیکار و یا مشغول در خارج از حیطه های پزشکی جایگزین آن شد. این آمار و ارقام را هر طور که بررسی کنیم بسیار نگران کننده است آن هم در کشوری که زمانی این سوال مطرح بود که با مازاد دانش آموختگان پزشکی چه باید کرد؛  اما در نهایت کمبود پزشک در روستاها و مناطق دور افتاده و بیکاری پزشکان در شهرهای بزرگ مشخص کرد که آنچه از جامعه پزشکی و نظام توزیع درمانی کشور انتظار می رود با خدمات و میزان چشمداشت مالی پزشکان و دانش آموختگان دانشگاهی بسیار متفاوت است، درواقع بسیاری از پزشکان در ایران زیر بار دستمزد پایین و امکانات اندک کار کردن در شهرهای کوچک نمی روند و ترجیح می دهند تا وارد عرصه های پولساز دیگری حتی به جز طبابت شوند.
معضل مهم کمبود پزشک عمومی
فرهنگ پولساز بودن رشته پزشکی طی ده های گذشته و البته سختی کار در رشته های عمومی پزشکی موجب شده تا در سال‌های اخیر بسیاری از پزشکان عمومی وارد رشته های تخصصی در دانشگاه ها بشوند و حالا بنابر اعلام رسمی مراجع دانشگاهی کشور با کمبود پزشک عمومی مواجه هستیم. در همین زمینه رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان می گوید:  کمبود پزشک عمومی معضل مهمی در کشور است که بخشی از این مشکل از اشتباه در سیستم جذب پزشکان عمومی ناشی می شود. سید محمد حسن امامی اظهار داشت: بحران بودجه،  بحران اقتصادی و تاثیر آن در عملکردها،‌ تغییرات رادیکال و شدید و ناهماهنگ آیین نامه‌ها توسط وزارتخانه و تاثیر آن در عملکرد دانشکده پزشکی و بحران فرهنگی جامعه و تاثیر گرفتن جامعه دانشگاهی از آن از چالش‌های پیشروی دانشکده علوم پزشکی است.
مهاجرت و تخصص بیشترین عامل کمبود پزشک در ایران
بر اساس اعلام رییس دانشکده علوم پزشکی اصفهان تعداد زیاد پذیرش پزشکان عمومی برای تخصص و مهاجرت، از جمله اصلی ترین عوامل ایجاد کمبود در حوزه های پزشکی عمومی  است. رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه سیستم جذب پزشکان عمومی مشکل دارد، افزود: آنچه امروز جامعه پزشکان با آن مواجهند، بی‌برنامگی و تغییرات شدید در قوانین، بحران اقتصادی و  بحران فرهنگی است.وی ادامه داد: به طور میانگین هر ساله ۲۸۰ پزشک از سوی دانشکده پزشکی تربیت شده و همین تعداد پزشک هر ساله پذیرش و فارغ التحصیل می شوند.رییس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اشاره به اینکه جامعه پزشکی با مشکلاتی مانند فرهنگ، اخلاق و اقتصاد مواجه هستند، اضافه کرد: ما در دانشکده پزشکی عمدتا مجری برنامه‌های آموزشی وزارتخانه هستیم؛ اما طرح‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف به شکل کشوری  آغاز شده که از این جمله طرح اخلاق حرفه‌ای، نظام جذب اعضای هیئت علمی با فراخوان و ارزشیابی همه جانبه است.
بحران توزیع در نظام پزشکی ایران
میزان سرانه پزشکان به نسبت جمعیت ایران حتی از نرم جهانی هم بالا تر است. بر اساس آمار رسمی اعلام شده، سرانه پزشکان حدود ۵/۱ به ازای هر هزار نفر است؛ اما در عمل می توان شهرهای چند هزار نفری را یافت که خالی از پزشک متخصص و حتی عمومی است. بسیاری از کارشناسان ناکارآمد بودن نظام توزیع را دلیل اصلی این مسئله می دانند.به جز دو سال اول خدمت پزشکان که توسط وزارت بهداشت تعیین می شود بقیه سال‌های طبابت تقریبا هیچ نظام توزیعی برای پزشکان وجود ندارد و این مسئله در کنار عدم تجهیز بیمارستان ها در مناطق محروم و نبود طرح های تشویقی برای پزشکان در این مناطق موجب شده تا در بسیاری از نقاط عملا دسترسی به پزشک فراهم نباشد. از سوی دیگر بنابر اعلام وزارت بهداشت بسیاری از پزشکان به دلیل عدم انگیزه و عدالت درآمدی ترجیح می‌دهند در رشته پزشکی فعالیتی نداشته باشندکه این موضوع به خصوص درمورد پزشکان عمومی بیشتر دیده می شود .
نویسنده : پریسا سعادت