روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نسبت به چالش های دست و پاگیر شرکت های فناورانه هشدار داد؛

شرکت های دانش بنیان در پیچ و خم سلیقه های مدیریتی

کد خبر : 9082
۱۳۹۷/۱۰/۰۷ - ۱۶:۱۸
درحالی که در تمام دنیا بها دادن به شرکت های دانش بنیان و حمایت همه جانبه از آنها جزو اصول اقتصادی و راهبردی قرار داده شده است؛ اما در ایران شهرک های علمی و تحقیقاتی و شرکت های فعال در آن با چالش ها و موانع زیادی روبه رو هستند.
این مسئله در حالی است که اقتصاد دانش بنیان تاثیر بسزایی در افزایش تولید سرانه، کاهش نابرابری در توزیع درآمد، افزایش فرصت های شغلی و اصلاح کیفیت محیط زیست و ارتقای کیفیت تولیدات به عنوان شاخصه های اصلی توسعه پایدار دارد؛اما به نظر می رسد همپای اقتصاد بیمار ایران حال و روز این شرکت های مهم نیز چندان خوش نباشد. اخیرا رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان نسبت به بروز مشکلاتی بر سر راه توسعه و ارتقای شرکت های دانش بنیان در این مجموعه هشدار داده است مسئله ای که در صورت عدم توجه مسئولان امر می تواند ضررهای جبران ناپذیری برای اقتصاد ایران و نیز خروج سرمایه های دانش بنیان از کشور داشته باشد.
دنیا، مشتری فناوری های دانش بنیان ایران
در جدیدترین آماری که از سوی مجیدرضا حریری، نایب رییس اول اتاق مشترک ایران و چین اعلام شده است، چین به عنوان یکی از اصلی ترین مقصد های تجاری محصولات ایرانی چند سالی است که علاوه بر کالاهای صادراتی سنتی ایران مانند زعفران و فرش محصولات و فناوری دانش بنیان را نیز از ایران وارد می کند.
جالب است بدانید چین مشوق های زیادی برای وارد کنندگان این محصولات به کشورش در نظر گرفته است. این کشور مشتری محصولاتی از قبیل تجهیزات الکتریکی ضد انفجار و بدون جرقه و نیز محصولات مبتنی بر نانوتکنولوژی است و امسال صادرات ماشین‌آلات ساخت الیاف نانو به چین انجام شده است. اخیرا دبیر ستاد توسعه فناوری نانو و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرده است که محصولات نانوی ایرانی به 400 کشور صادر می شود. به رغم پتانسیل های خوب ایران در این بخش اما محصولات تولید کشورمان هنوز بازارهای ثابتی ندارند و تنها در بخش هایی از آفریقا و روسیه این محصولات بازارهای خود را پیدا کرده اند.
اصفهان، صاحب نخستین پارک علم و فناوری
اصفهان در حالی پذیرای 10 درصد از شرکت های دانش بنیان کشور در اولین پارک علم و تحقیقات است که با وجود بحران هایی مانند سرمایه گذاری و بازارهای فروش عملا حیات این کشورها در خطر قرار گرفته است. رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان سید مهدی ابطحی در این رابطه می‌گوید هنوز برخی نهادهای اجرایی با جایگاه، اهمیت و قوانین مرتبط با شرکت‌های دانش بنیان آشنایی ندارند و معافیت هایی که در قانون برای این شرکت ها تصویب شد گاهی مورد توجه قرار نمی گیرد.وی صادرات و بازاریابی را دیگر مشکلات فراروی این شرکت ها برشمرد و اظهارداشت : بهتر است حمایت از آنها بیشتر به شکل مشارکت در سرمایه گذاری باشد نه اعطای تسهیلات مالی.وی خاطرنشان کرد: در زمان حاضر بزرگ‌ترین نیروی انسانی خلاق را در منطقه خاورمیانه داریم که شبکه سازی به شکوفایی هرچه بیشتر آن ها کمک می کند در حالی که هنوز در این مورد ضعیف هستیم.
 رییس شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان استفاده بشر به فناوری را اجتناب ناپذیر دانست و تصریح کرد: اکنون با تحریم های ناعادلانه و محدود شدن صادرات مواجه هستیم اما علم، تهدید و تحریم شدنی نیست.وی با بیان اینکه شهرک علمی و تحقیقاتی اصفهان در صدد ایجاد اکوسیستم (زیست بوم) نوآوری فعال در منطقه است، اضافه کرد: وجود شرکت دانش بنیان موجود و برگزاری جشنواره‌هایی مانند شیخ بهایی به این امر کمک می کند.ابطحی ادامه داد: نخستین پارک علم و فناوری کشور در اصفهان ایجاد شد و اکنون 10 درصد شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور کشور در این شهرک مستقر هستند.
به گفته وی، گردش مالی 500 شرکت دانش بنیان نوپا و رشد یافته مستقر در این شهرک حدود 14 هزار میلیارد ریال است که در سال گذشته حدود 13 میلیون دلار صادرات داشتند.
محصولاتی که نمی شناسیم
برخی از محصولات دانش بنیان به صورت مستقیم با زندگی مردم سرو کار دارند و برخی نیازها و وابستگی تکنولوژیکی ایران به کشورهای دیگر را برطرف کرده اند. تولید پمادهای زخم بستر، زخم دیابت و سوختگی و همچنین تولید دوربین های پلاک خوان و سرعت سنج نمونه هایی از فناوری های دانش بنیان داخلی است. همچنین فناوری‌های مربوط به وليد صنعتی كنتور هوشمند آب و برق، داروهای ضد سرطان و تکنولوژی های مدرن به کار رفته در کشاورزی از جمله دستاوردهای دیگر صنایع فناورانه در داخل است که البته در شرایط کنونی تحریم می تواند نقطه اتکای مهمی باشد.
 این نیاز در حالی هر روز بیشتر می شود که پروسه اعطای تسهیلات دانش بنیان به شرکت ها به حدی طولانی و وقت گیر است که شرکت های فناور تمایلی به دریافت مجوزهای دانش بنیان شدن ندارند. در پارک های علمی و تحقیقاتی بسیاری از شرکت ها در صف ارزیابی قرار دارند و در نهایت اسیر دیدگاه های فردی و مقطعی شرکت های ارزیاب می شوند. حتی برخی از شرکت ها در ارزیابی های دوباره و چند باره گاهی از صف شرکت های فناوری حذف می شوند و در میانه راه بدون پشتوانه و حمایت باقی می مانند.
نویسنده : مرضیه محب رسول