روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

تصمیم مدیریت شهری برای ارتباط بین هویت شهر و شهروند؛

اصفهان شهرِ پیاده راه ها می شود

کد خبر : 9086
۱۳۹۷/۱۰/۰۷ - ۱۶:۴۵
شهریور ماه سال جاری بود که معاون حمل و نقل و ترافیک شهردار اصفهان از افزایش مسیرهای پیاده در شهر خبر داد تا افزون بر خیابان چهار باغ عباسی که پیاده راه سازی آن چند سالی است کلیدخورده است، خیابان های دیگری در نصف جهان نیز به این پروژه بپیوندند و این روزها خبر پیاده راه سازی محور میانی نظر و خیابان ابوذر رهنان به گوش می رسد.

خیابان های دیگری در نصف جهان نیز به این پروژه بپیوندند و این روزها خبر پیاده راه سازی محور میانی نظر و خیابان ابوذر رهنان به گوش می رسد.
به گفته معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری، افزایش آلودگی هوا در اصفهان سبب شد تا مدیریت شهری با استفاد از تجربه  کلان شهر ها در کشورهای پیشرفته اقداماتی مانند پیاده راه سازی را در دستور کار خود قرار دهد، اتفاقی که در سال 95 برای اولین بار در شهر رخ داد و خیابان چهار باغ عباسی نخستین روز بدون خودرو را جشن گرفت.
پیاده راه سازی چهارباغ، آرزوی چهل ساله مردم و مسئولان شهری اصفهان بود که سال ها اجرایی شدن آن به تعویق افتاده بود؛ اما بالاخره با همت مدیریت شهری این آرزو برآورده شد تا با پیاده راه سازی این خیابان که ستون فقرات اصفهان به حساب می آید و نقش مهمی در کاهش بار ترافیکی شهر برعهده داشت قدم بزرگی در راستای کاهش آلودگی هوای شهر برداشته شود.
تجربه موفق و حمایت مردم از این پروژه سبب شد تا مطالعات پیاده راه سازی خیابان های دیگری در شهر نیز در دستور کار معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان قرار بگیرد به طوری که به گفته علیرضا صلواتی،  مطالعات جامع حمل و نقل برای محدوده مرکزی پیشنهاد آرام سازی ترافیکی را مطرح و اولویت را به عابران پیاده و دوچرخه سواران داده است، مثل خیابان چهار باغ که پروژه پیاده راه سازی آن در حال اتمام است و در ادامه مسیر خیابان سپه تا میدان امام(ره)، خیابان حافظ، کوچه کرمانی، هارونیه و میدان امام علی(ع) نیز به پیاده راه تبدیل می شود تا یک پیاده راه بزرگ در سطح شهر داشته باشیم. معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری ادامه می دهد: مطالعاتی نیز در نقاط مختلف شهر از جمله رهنان، خوراسگان و جلفا صورت گرفته تا مسیرهای پیاده برای آنها در نظر گرفته شود؛ چرا که افزایش مسیرهای پیاده در شهر اتفاق خوشایندی برای کاهش استفاده از خودروهای شخصی است تا آرام آرام  به کمک این اتفاق مردم از خودرو ها جدا شده  و پیوند شهروند و شهر برقرار و هویت به اصفهان  باز ‌گردد.در همین راستا مدیر منطقه 11 شهرداری از تبدیل خیابان ابوذر رهنان به محور پیاده راه از 11 دی ماه سال جاری خبر داد و اظهار کرد: این خیابان  سه‌شنبه هر هفته روی عبور خودروها و موتورسیکلت‌ها بسته می‌شود و به محور پیاده راه تبدیل خواهد شد.
حمید اشرفی ادامه می دهد:پیاده‌راه سازی خیابان ابوذر به دلیل وجود حمام بزرگ رهنان، مساجد و قدمت ۷۰۰ساله می‌تواند در هویت بخشی منطقه تاثیرگذار باشد و محرک توسعه منطقه به شمار رود.
وی تصریح کرد: مردم رهنان خیابان ابوذر را چهارباغ این منطقه می‌دانند چرا که در آن مغازه‌های تجاری زیاد و کتابخانه‌ها و مساجد وجود دارد و نخستین سینمای غرب اصفهان در انتهای خیابان ابوذر واقع شده که این سینما از ابتدای فصل بهار آغاز به کار خواهد کرد.
احمد رضایی، مدیرمنطقه پنج شهرداری نیز از پیاده راه سازی محور میانی نظر خبر داد تا با استفاده از تجارب پیاده راه سازی چهارباغ عباسی این خیابان نیز پیاده راه ‌شود و زمینه رونق کسب و کار کسبه منطقه پنج بیشتر فراهم شود.
 
نویسنده : نرگس طلوعی