روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

شهرداری دست به دامان سرمایه هایی شد که وجود ندارد؛

فرجام نامشخص یک پروژه

کد خبر : 9130
۱۳۹۷/۱۰/۱۰ - ۱۴:۵۳
هتل پنج ستاره در 12 طبقه با 250 اتاق و 23 سوئیت، مرکز خرید شش طبقه دارای ۲۰۵ هزار مترمربع زیربنا ، سالن چند منظوره با کاربری فضای پذیرایی دارای مساحت ۲۷۰۰ متر مربع در ۲ طبقه، سالن سینما با ظرفیت ۵۰۰ نفر، دفاتر اداری با زیر بنای ۵۹۰۰ مترمربع، سالن اصلی با گنجایش ۲۴۰۰ صندلی در زیر بنای 5700 متر مربع. این مشخصات یک مجتمع توریستی و تفریحی نیست حتی بخشی از تاسیسات یک شهرک مجهز و نوساز هم نیست، بخشی از طرح توسعه جذب توریسم در اصفهان هم نیست بلکه قسمتی از ویژگی های تعجب بر انگیز سالن همایش های اصفهان است؛ طرحی که قرار بود زمانی به منظور پذیرایی از مهم ترین اجلاسیه ها به میزبانی ایران ساخته شود؛ اما با عوض شدن نظر دولتی ها تبدیل به طفلی سر راهی شد که در این سال ها به رغم وعده هایی که داده شد هیچ نهاد و ارگانی نتوانسته است از پس هزینه های کمرشکن آن برآید.
چالش بودجه، تورم و بقیه قضایا
طرح های شتاب زده ای با این عظمت در کمتر شهری به اجرا درآمده است بودجه هنگفتی که منبع تامین آن نامشخص است یکی از اصلی ترین چالش های این پروژه بوده است.سال 95 اعلام شد برای تکمیل مرکز به غیر از هتل و مرکز خرید به 400 میلیارد تومان اعتبار نیاز است. در آن سال قرار بود دولت 100 میلیارد تومان به این پروژه اختصاص دهد که تنها 20 میلیارد آن محقق شد. در سال های اخیر شهرداری همواره تلاش کرده است تا بودجه را از بخش دولتی تامین کند؛ اما به نظر می رسد با شکست در این راه حالا برای تامین اعتبار 215 میلیارد تومانی برای پایان دادن به بخشی از پروژه دست به دامن بخش خصوصی
شده است. به خصوص آنکه با بودجه اندکی که به اصفهان و طرح های آن اختصاص داده شده تامین اعتبار این طرح از منابع دولتی تقریبا غیر ممکن خواهد بود. این مسئله در حالی است که هم شهرداری و هم متخصصان شهرسازی بارها هشدار داده اند که تاخیر در ساخت این مجموعه ضررهای مالی بسیار بیشتری خواهد داشت و با هر سال تاخیر در بهره برداری زیان انباشته زیادی متوجه منابع این طرح خواهد بود.
بخش خصوصی و سرمایه هایی که فراری هستند
تقریبا در همه نشست ها و جلسات مربوط به سالن همایش های بین المللی اصفهان همه مدیران ادوار مختلف شهرداری بر ورود بخش خصوصی به این پروژه تاکید می کنند؛ اما همچنان بخش خصوصی و سرمایه اصلی ترین چالش های پیشبرد و ساخت مجموعه سالن همایش هاست. در سال های اخیر شهرداری تلاش بسیاری کرد تا سرمایه هایی برای تکمیل پروژه جذب کند؛ اما به نظر نمی رسد موفق شده باشد. طی دو سال اخیر مدیران شهرداری همواره در صحبت از روندهای تکمیلی این مجموعه بر جذب سرمایه گذار خصوصی تاکید کرده اند؛ اما به نظر نمی رسد تا کنون سرمایه گذارانی برای ورود به این مقوله علاقه نشان داده باشند به خصوص اینکه تجربه های سرمایه گذاری بخش خصوصی در اصفهان و ایجاد پروژه های بزرگی مانند سیتی سنتر و شهرک سلامت چندان با رضایت سرمایه گذاران آن همراه نبوده است.
«مسعود صرامی» یکی از اصلی ترین سرمایه گذاران سیتی سنتر بارها از سنگ اندازی و عدم توجه به سازندگان این مجموعه گلایه هایی را مطرح کرده است. مدیرعامل سیتی سنتر اصفهان در مراسم تجلیل از پیشکسوتان و نخبگان صنعت و معدن استان اصفهان  با انتقاد صریح و بی پروا از مسئولین به جهت برخورد با مجموعه سیتی سنتر گفت: در طول مدتی که از افتتاح هایپر استار به عنوان فاز اول مجموعه سیتی سنتر می گذرد آنقدر از سوی مسئولین مورد بازخواست و سوال قرار گرفته ام که برای ساخت شهرک سلامت با تردید مواجه شده ام.
صرامی افزود: چرا مسئولین اقدامات ارزشمند صورت گرفته در این مجموعه را نمی بینند؟ در مدتی که از افتتاح هایپر استار می گذرد بیشترین وقت من صرف پاسخگویی به سوالات امام جمعه و دیگر مسئولین در خصوص دست دادن یک دختر و پسر و فروش غذای گربه شده است و به جای اینکه برای گسترش امور فعالیت کنم باید به تمامی مسئولین جواب پس بدهم.
درآمد حاصل از سالن همایش ها چقدر خواهد بود؟
با توجه به نبود اعتبار برای تجهیز و بهره برداری از مراکز تجاری  و توریستی مجموعه سالن همایش ها به نظر می رسد تا سال های آینده تنها سالن همایش ها به بهره برداری خواهد رسید؛ اما سوال اصلی این است که ساخت و تجهیز این سالن قرار است چقدر برای شهر درآمد زایی داشته باشد؟ این مسئله به خصوص با ورود بخش خصوصی و جذب سرمایه ها در این بخش جدی تر هم خواهد شد.
 توریسم همایشی یکی از شاخه های درآمد زایی برای شهرهایی است که علاوه بر زیر ساخت های مدرن دارای ظرفیت های جاذب در بخش تاریخی و گردشگری نیز باشند. اصفهان هم از جمله شهرهایی است که می تواند سالانه با برگزاری همایش های بین المللی درآمدهای خوبی کسب کند. البته به شرطی که نگرش از بالا روی تجمع این همایش ها در تهران برداشته شود، از سوی دیگر اما  در شهری که برخی از بزرگ ترین پروژه های تجاری مانند ارگ جهان نما و میدان امام علی(ع) عملا با شکست و عدم استقبال مواجه شده است حتی در صورت راه اندازی بخش‌های تجاری و تفریحی ریسک استقبال از این پروژه ها بسیار بالا خواهد بود.
 از سوی دیگر حرف و حدیث های بسیاری از زمان کلنگ زنی این مجموعه در مورد پیمانکاران آن مطرح و در نهایت اعلام شد با وجود ورود برخی از سرمایه گذاران ساکن خارج از کشور به این مجموعه؛ اما حواشی ایجاد شده پس از آن عملا پای بخش خصوصی را از آن برید. چندی پیش اعلام شد 110 پروژه در اصفهان به بخش خصوصی واگذار خواهد شد آن هم در شرایطی که مشارکت با بخش های دولتی و شبه آن چندان طرفداری ندارد به خصوص اینکه جایگاه اصفهان طی سال های اخیر در زمینه جذب سرمایه گذار و مشارکت های بخش خصوصی چندان تعریفی هم ندارد و بارها سرمایه گذاران از سنگ اندازی های مسئولان استانی در زمینه ورود سرمایه به بخش‌های مختلف در استان گلایه هایی را مطرح کرده اند.
نویسنده : مرضیه محب رسول