روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی مراسم تشییع و ختم اراذل و اوباش و مفسدین باشکوه برگزار می شود؛

غم لاکچری!

کد خبر : 9131
۱۳۹۷/۱۰/۱۰ - ۱۵:۲۳
حضور باشکوه مردم در مجلس تشییع یا ختم چهره ها را دیده بودیم. اين پدیده قابل تاملی است كه چند سالي در كشور ما مد شده است. نمونه‌هاي آن را مي‌توان در مراسم خاكسپاري «مرتضي پاشايي» و از اين دست هم جست‌وجو كرد؛ اما اینکه در مجلس ختم فرد شروری که گفته می شد مردم یک شهر از دست او عاصی بودند و عنوان «اراذل و اوباش» را یدک می کشید و سال ها در زندان بود، خیلی عجیب است! افرادي مثل پاشايي به هر حال چهره‌هايي فرهنگي بودند ولي شخصی مثل «وحید مرادی» شرور و سابقه‌دار بوده است.
 وقتی تیرماه امسال خبر کشته شدن همین فرد در زندان به گوش رسید، فضای مجازی پر از عکس‌ها و تصاویر مربوط به مرادی شد.
 باورکردنی نیست؛ اما کاربرانی بودند که برای مرادی پروفایل هایشان را مشکی کردند و شعرهای پر آه و گداز به اشتراک گذاشتند و به همدیگر تسلیت می گفتند! 
حضور گسترده شهروندان در مراسم تشيیع جنازه «وحيد مرادي» هم باعث حيرت شد. گرچه پيش از اين هم تهران‌نشينان، سابقه حضور ميليوني شهروندان در مراسم‌هاي خاكسپاري هنرمندان و چهره‌هاي سلبريتي را داشتند؛ اما حضور اين خيل عظيم جمعيت براي حضور در تشييع جنازه فردي خلافكار كه بارها نقض قانون كرده و سابقه بارها ضرب و جرح و حتي قتل را در كارنامه خود داشت، مسئله عجيبي بود که در تحلیل آن ، برخی گفتند ناشي از تمايل و تغيير نگرش مردم به لوطي‌ها و لات‌هاي عهد نه چندان دور است و اينكه شهروندان دوباره به سمت داش‌مشتي‌ها و گنده‌لات‌ها تمايل پيدا كرده‌اند.
موضوع فقط این نیست. داستان از جایی جالب تر می شود که می بینیم در کشور ما برای ختم سلاطین سکه و قیر و ... که اعدام شده اند، مراسمات باشکوه آنچنانی می گیرند و آرزوی عاقبت بخیری می کنند و بعضا جمعیت زیادی هم در این مراسمات شرکت می کنند.
آبان امسال «وحید مظلومین» ملقب به سلطان سکه که گفته می شود از مجرمان اصلی برهم زدن بازار و بالارفتن قیمت ارز و سکه هم بود و به اقتصاد ایران ضربه زد و عنوان «مفسد فی الارض» به او داده شد، درمسجد ولیعصر (عج) که به مسجد خوزستانی‌های مقیم مرکز مشهور است و مسجدی مبله و بسیار مجلل است، مراسم ختمی برگزار شد. آن چه رسانه ها از حواشی این مراسم نوشتند، جالب توجه بود. مثل اینکه جمعیت آن قدر زیاد بود که صندلی های مسجد کفاف نمی داد و حتی صندلی های اضافی هم پر شد و بازهم جمعیت بود که می آمد و می ایستادند تا به آیات قرآن گوش بدهند! حاضرین، مانند مراسم‌های معمول ختم با هم صحبت نمی‌کردند و حتی از گریه و زاری هم خبری نبود؛ خیلی شیک و مجلسی!
قاری نیم ساعتی از آیات قرآن خواند و از جمله آیاتی درباره ویژگی‌های جهنمیان و بهشتیان که ترجمه یکی از آیاتی که خوانده شد این بود: «آنان در دنیا خوشگذران بودند و همواره بر گناه بزرگ پافشارى مى‌کردند.»
مراسم واعظ و مداح نداشت. فقط قرآن تلاوت شد و بعد هم در پایان  بسته‌ای که در آن کتاب دعایی موجود بود و تصویر وحید مظلومین در صفحه نخست آن حک شده و پشت جلد این کتاب دعا قیمت «۳۰ هزارتومان» نیز درج شده بود، به حاضرین اهدا می شد!
مراسم ختم «سلطان قیر» از این هم لاکچری تر برگزار شد! تنها چندروز پس از مراسم ختم سلطان سکه، این بار نوبت به «حمید باقری درمنی» ملقب به «سلطان قیر» رسید تا سلسه مراسمات ختم سلاطین در ایران را به یاد او و به صورت کاملا اشرافی و تجملاتی ادامه داده و برگزار کنند. مراسمی که در مسجد جامع شهرک غرب برگزار شد و پس از پایان مراسم هم از حاضرین دعوت شد تا به رستوران (سوپر لوکس) لیدوما در رو به روی مسجد مراجعه کنند که سفره احسانی از سوی بازماندگان حمید باقری درمنی پهن شده است و ثواب این سفره احسان به روح سلطان قیر برسد.
در این مراسم همچنین از قول برادر سلطان قیر که اکنون فراری است و قوه قضائیه در به در دنبال اوست از حاضرین بابت حضور، تسلیت گفته شد و چندباری هم یاد آیت اله هاشمی شاهرودی گرامی داشته شد!
نکته بعدی استفاده از الفاظ «زنده یاد»، «فقید»، «سعید» و رحمه اله علیه توسط مداح مراسم در مورد حمید باقری‌درمنی بود. جمعیت حاضر در مراسم هم زیاد بودند.
در شبکه های مجازی به شوخی از قطعه «سلاطین» در باغ رضوان هم رونمایی کردند. شوخی است اما شوخی تلخی است. پدیده ای که در کنار حواشی  شوخی های مجازی، بهتر است به طور جدی تحلیل شود .
 
نویسنده : زینب ذاکر