روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در نشست خبری مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان مطرح شد؛

اصفهان می تواند برند پسماند کشور شود

کد خبر : 9144
۱۳۹۷/۱۰/۱۱ - ۱۵:۳۵
در ادامه سلسله نشست های « سه شنبه ها با رسانه، پاسخگویی در مسیر امید»، مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان صبح دیروز به میان اصحاب رسانه آمد تا از برنامه های در دست اقدام این سازمان برای حرکت به سمت کاهش دفن ضایعات و شهر بدون دفن پسماند بگوید و اینکه تامین بهداشت و سلامت شهروندان دغدغه اصلی او و همکارانش است و تمام تلاش‌ خود را در این راه به کار گرفته اند تا شرایط را برای زندگی بهتر مردم فراهم کنند. علي دهنوي که عضو هيئت علمي گروه مهندسي عمران دانشگاه اصفهان با تخصص مهندسي محيط زيست است، دغدغه های زیست محیطی هم دارد و حفظ محیط زیست و کاهش آسیب به طبیعت را نیز یکی دیگر از اولویت های این سازمان بر می شمرد. تاکید بر مشارکت شهروندان در مدیریت پسماند را می توان از کلیدی ترین نکاتی دانست که وی در طول نشست دو ساعته خبری با خبرنگاران بر آن تاکید می کند.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان در این نشست با اشاره به جمع آوری روزانه یک هزار تن پسماند در اصفهان گفت: حدود ٦٠٠ تن از این پسماند  به کمپوست تبدیل می‌شود که  طی فرآیند های پردازشی  روی آن 100  تن کود تولید می شود ولی بقیه آن به صورت ضایعات دفن می شود.
دهنوی، با بیان این که روزانه ٤٠٠ تن ضایعات و مواد دورریز و پلاستیکی در اصفهان به طور نامناسب در دشت سجزی دفن می شود، اظهار کرد: با توجه به اینکه کارخانه پسماند اصفهان تکنولوژی ۵۰ سال قبل را دارد، مهم‌ترین اقدام شهرداری در این حوزه طراحی و احداث دو خط جدید و به روز در این کارخانه است که راه اندازی این دو خط جدید هزینه ای بالغ بر شش میلیارد تومان نیاز دارد و تاکنون تجهیزات این خطوط خریداری شده و قرار است تا شهریورماه ۹۸ این خطوط به بهره‌برداری برسد.
وی از احداث ابر پروژه استحصال هیدروکربن صادراتی از ریجکت(دورریز و ضایعات) خطوط پردازش پسماند به روش در این سازمان خبر داد.مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند اظهارداشت: در این ابر پروژه ضایعات خطوط پردازش شامل مواد پلاستیکی، پایه نفتی و منسوجات از بین می روند.دهنوی با بیان اینکه در فرآیند پیرولیز مواد پایه کربنی در مجاورت گرما و نبود اکسیژن تجزیه شده و به روغن پیرولیزی و گاز سنتز تبدیل می‌شوند، تصریح کرد: با پردازش روغن به دست آمده در برج جداساز، امکان تولید هیدروکربن صادراتی وجود دارد.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهردای اصفهان بیان کرد: برای اولین بار این سازمان به سمت ابر پروژه ای پیش رفته که با سرمایه گذاری بخش خصوصی به بهره برداری می رسد.
به گفته وی، متاسفانه در زمان حال ٥٠ درصد از پسماندهای ورودی دفن می شوند که در تلاش هستیم با انجام ابر پروژه های متعدد این میزان را به ١٠ درصد برسانیم.
دهنوی با اشاره به ابر پروژه احداث پسماند سوز بیمارستانی برای نخستین بار در کشور و در اصفهان اظهارداشت: روزانه ١٥ تن پسماند عفونی در اصفهان و حدود ٣٠ تن در استان دفن می شود.
وی ادامه داد: مناسب ترین گزینه امحای کامل، زباله سوزی مرکزی کامل مجهز و استاندارد است که گزینه اصلی این سازمان استقرار یک واحد زباله سوز کوره دوار با ٢ محفظه احتراق می باشد که با این محفظه ها امکان رسیدن به دمای بالای ١٢٠٠ درجه سلسیوس و امحای کامل فراهم است.
وی خاطرنشان کرد: در نظر داریم که این پروژه مهم را تا پایان سال ٩٨ به بهره برداری برسانیم.
دهنوی یادآور شد : طراحی فرآیند مدیریت ضایعات ساختمانی، بازیافت پسماند ساختمانی، طرح تولید و توزیع جعبه های ایمن جهت جمع آوری پسماندهای ویژه خانگی، طراحی و تولید مخازن مخصوص کارتن پلاست جهت توزیع در مراکز آموزشی، طراحی و تولید سبدهای فلزی جمع‌آوری پسماند خشک و راه اندازی و تجهیز پردیس زیست محیطی از جمله طرح های در دست اقدام این سازمان است.
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه در مجموع ٩ پروژه کلان و اولویت دار برای سال ٩٨ در این سازمان طراحی شد، اظهارداشت: اصلاح و توسعه خطوط پردازش، پیرولیز، زباله سوز پزشکی، احداث مرکز پردازش پسماند خشک، بازیافت ضایعات ساختمانی، پردیس نمایشگاه محیط زیست، ساماندهی لندفیل سایت شرقی(سجزی)، تاسیسات انتقال و تصفیه شیرابه و تهیه و توزیع Safty box است.
 وی به بودجه این سازمان در سال 97 نیز اشاره کرد و گفت :  حدود ٣٣٠ میلیارد ریال بوده که در اصلاح بودجه به ٣٥٠ میلیارد ریال رسیده و تمامی آن محقق شده است، بودجه سال ٩٨ این سازمان ٥٦٠ میلیارد ریال پیش بینی شده است.
مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری در پاسخ به سوال خبرنگار زاینده رود مبنی بر جایگاه این سازمان در کشور گفت : شاخص مشخصی برای بررسی تعیین این مسئله وجود ندارد، برخی از شهرها در مدیریت برخی از پسماند ها پیشتاز هستند مثلا مشهد در مدیریت پسماند نخاله های ساختمانی. در جواب این سوال باید بگویم برخلاف تصور، اصفهان موقعیت خوبی در پسماند ندارد ولی با اتمام این پروژه ها می توان گفت که به برند تبدیل خواهیم شد.
 علی دهنوی، هم چنین درباره تعامل این سازمان با  دیگر سازمان های مدیریت پسماند گفت: در این باره کارگروه داریم که هر سه ماه یک بار تشکیل می شوند و می توانیم درباره زباله های الکترونیکی تعاملاتی با آنها داشته باشیم.
 
نویسنده : سمیه مصور