روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

اصفهان هم پای استان های محرومی همچون سیستان و بلوچستان درجذب سرمایه های خارجی ناتوان بوده است

پُز عالی و جیب خالی!

کد خبر : 9153
۱۳۹۷/۱۰/۱۲ - ۱۰:۴۸
صنعت نفت و گاز، خودرو سازی و صنایع تولیدی از جمله بخش هایی هستند که در ماه های اخیر با بیشترین فرار سرمایه های خارجی مواجه بوده‌اند. شرکت های روسی، اروپایی و حتی چینی ها نیز بخش های مهمی از سرمایه گذاری های خود در ایران را لغو کرده اند.
 بر اساس آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، حجم کل جذب سرمایه خارجی در بخش‌های صنعت، معدن و تجارت در هفت ماه منتهی به مهرماه سال جاری و در قیاس با دوره مشابه سال گذشته 1/66درصد افت کرده است. حجم کل سرمایه خارجی جذب شده در هفت ماهه منتهی به مهرماه سال 1396 حدود 8/1میلیارد دلار بوده و این در حالی است که در دوره مشابه سال جاری، تنها حدود 625 میلیون دلار سرمایه در بخش‌های مورد اشاره در بالا توسط هیئت سرمایه‌گذاری خارجی به تصویب رسیده است. آمارها همچنین نشان‌دهنده آن است که عمده طرح‌های مصوب در این مدت، در زمینه کسب و کارهای خرد و زودبازده بوده‌اند و در مقابل تنها سه طرح در زمینه‌های «تولید خودروی سواری»، «تولید لنت ترمز و لنت کلاچ خودرو» و «تولید تسمه و نوارنورد گرم فولاد آلیاژی به جز فولاد زنگ نزن»، روی هم حدود 63 درصد از سرمایه جذب شده در هفت ماهه منتهی به مهرماه سال جاری را به خود اختصاص داده‌اند.
حرکت معکوس سرمایه های خارجی در بازار ایران
سال‌هاست وقتی از سرمایه‌گذاری در اقتصاد کشور صحبت می‌شود، اولویت به سمت مواردی می‌رود که به‌عنوان مزیت‌های نسبی اقتصاد ایران از آن یاد می‌شود؛ یعنی حوزه نفت و انرژی، محصولات پتروشیمی و مواد معدنی. چرا این حوزه‌ها مزیت نسبی ایران است؟ چون این منابع زیرزمینی مورد نیاز کشورهای خارجی بوده و در بازارهای بین‌المللی به‌خوبی قیمت‌گذاری می‌شوند و مهم‌تر اینکه، عرضه آنها محدود به تعداد معدودی کشور خاص است، اما در کل جهان مورد تقاضا هستند. در ماه‌های اخیر اما این روند به نوعی از حوزه های سخت افزاری به سمت نرم افزاری در حال حرکت است. در جدیدترین آمار ارائه شده چینی ها تمایل بیشتری به سرمایه گذاری در حوزه های دانش بنیان و استات آپی ایران نشان داده اند. همچنین بررسی سرمایه گذاری کشورهایی مانند ترکیه نشان می دهد که تولید برای بازارهای مصرفی در ایران برای صادرات بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. مطابق آمار اعلام شده تركيه كشور پيشتاز در تزريق پول خارجي به ايران به شمار مي رود. ترك ها در مدت زمان مورد بررسي براي طرح هايي همچون «توليد پخت انواع شيريني» سرمايه بيش از يك ميليون دلاري، «توليد دستمال مرطوب» سرمايه حدود 4 ميليون دلار، «توليد پوشك كامل بچه» سرمايه حدود 4 ميليون دلاري و «توليد انواع خمير آماده پيتزا، كراكر، نان شيريني، كيك وغذاهاي آماده كنسروي» سرمايه گذاري 800 هزار دلاري خواهد كرد.سرمايه مصوب براي «توليد اوراق فشرده» نيز نزديك به 39 ميليون دلار بوده است. به رغم اینکه سرمایه گذاران خارجی تمایلی برای ورود سرمایه های خود به بازارهای نفت و گاز ایران ندارند؛ اما خودرو سازی و فولاد همچنان جزو بازارهای پر طرفدار هستند. بر این اساس دومين و سومين طرح مشترك سرمايه گذاري در هفت ماه نخست امسال به ترتيب يك ميليون و 634 هزار دلار براي «توليد آهن خام و فولاد (افزايش سرمايه گذاري)» با سرمايه گذاري مشترك آذربايجان بوده است. از سوي ديگر واكاوي ها نشان مي دهد «چين» در اين مدت توانسته در طرح «توليدگرانول و پرك بازيافتي پروپيلن» 454 هزار دلار سرمايه گذاري كند. همچنين سرمايه گذاري 230 هزار ميليون دلاري نيز براي پروژه «افزايش سرمايه گذاري توليد خودروی سواري» صورت گرفته است. سرمايه‌گذاري بيش از 54 ميليون دلاري هم براي «توليد تسمه و نوارنورد گرم فولاد آلياژي به جز فولاد زنگ نزن» انجام شده است. از سوي ديگر «توليد پروفيل از جنس فولاد زنگ نزن (نرده استيل)» با سرمايه گذاري 2 ميليون و 500 هزار دلاري و «توليد ورق آلومينيومي(كامپوزيتي)» با سرمايه گذاري 4 ميليون دلاري و «توليد انواع پارچه تار و پودي از الياف شيشه و پارچه اي بي بافت» با سرمايه گذاري بيش از 4 ميليون دلار صورت گرفته است. علاوه بر طرح هاي مستقل، چين يك طرح مشترك نيز با ايتاليا براي «اكتشاف، استخراج و فرآوري مس از معدن شيرينك» با سرمايه نزديك به 2 ميليون دلاري داشته است.
آماری که باز هم اصفهان در آن جایگاه آخر را  دارد
بر اساس آمار منتشر شده از تفکیک استانی سرمایه‌گذاری خارجی، تهران و خراسان رضوی به عنوان جذاب ترین استان ها برای مقاصد سرمایه گذاری بوده اند. براساس ارزيابي ها «تهران» توانسته با 11طرح، عنوان جذاب ترين استان براي جذب سرمايه گذاري خارجي را به خود اختصاص دهد. براين اساس كشورهاي هلند، فرانسه و امارات متحده عربي هر كدام با دو طرح و اتريش، افغانستان، ايتاليا، تايوان وآلمان با يك طرح، تهران را براي سرمايه گذاري خود انتخاب كرده اند.  «خراسان رضوي» كه پس از تهران در جايگاه دوم بيشترين جذب سرمايه خارجي قرار گرفته، توانسته سرمايه سرمايه گذاران كشورهاي افغانستان با دو طرح، هلند، تركيه، بحرين و يك طرح مشترك ميان افغانستان و هلند را جذب كند. اما در جايگاه سوم شهرهاي جذاب براي سرمايه گذاران خارجي نيز دو استان «قزوين» و «آذربايجان شرقي» قرار گرفته اند. طبق روال ماه های اخیر اصفهان به رغم تمام پتانسیل ها و جایگاه مواصلاتی در کشور همچنان نتوانسته است در جذب حتی یک مورد از سرمایه های خارجی در کشور فعال باشد. به نظر می رسد حاشیه های خشکسالی و برخی از تنگ نظری های مدیران صنعتی در استان به حدی بالاست که سرمایه ها جرات ورود به استان را ندارند. اگر چه حضور سرمایه ها در تهران و یا برخی از استان های مرزی مانند آذربایجان شرقی و خراسان رضوی به دلیل نزدیکی به مرزها می تواند توجیه اقتصادی داشته باشد؛ اما جذب سرمایه توسط استان هایی مانند قزوین و کرمان با موقعیت مکانی تقریبا مشابه با اصفهان تنها نشان دهنده تحرک و پویایی برنامه های اقتصادی در آن مناطق است. در لیست ارائه شده از سوی سازمان صنعت و معدن نام اصفهان در کنار استان های محرومی مانند هرمزگان و سیستان و بلوچستان قرار گرفته است.
نویسنده : مرضیه محب رسول