روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان نسبت به کمرنگ شدن حضور اروپایی ها در صنعت فولاد ایران هشدار داده است

ورود چین آزاد!

کد خبر : 9173
۱۳۹۷/۱۰/۱۴ - ۱۵:۲۳
تحریم ها، بی شک اثرات زیادی بر حاشیه و متن اقتصاد ایران خواهد داشت؛ هر چند کشورمان بارها مورد هجوم این نوع از فشارها واقع شده؛ اما تمرکز آمریکا بر جنبه های اقتصادی تحریم های اخیر نمی تواند بدون تاثیرات منفی بر اقتصاد و پایه های بنیادین آن باشد. پس از نفت و فرآورده های ناشی از آن فولاد یکی از مهم‌ترین محصولات صادراتی ایران است که در چشم انداز آینده تحریم ها متاثر از فضای ایران هراسی خواهد شد.
پیش بینی می شود تا پایان امسال 25 میلیون تن فولاد در کشور تولید شود که 15 تا 16 میلیون تن آن در داخل مصرف و مابقی به بازارهای جهانی صادر می شود. حجم بالای اشتغال و تولید در داخل و نیز ارز آوری این محصول موجب شده تا نگرانی‌هایی در مورد اثرگذاری تحریم ها بر تولید این ماده وجود داشته باشد؛ هر چند به دلیل وجود منابع غنی سنگ آهن در داخل و وجود مشتریان قدرتمندی مانند چین، این صنعت مقاومت بیشتری در برابر تحریم ها خواهد داشت اما نمی توان آن را از فشارهای اقتصادی مستثنی دانست.
فولاد ایران از کیفیت بالا و قیمت مناسب برخوردار است و این موضوع باعث شده تا محصولات ایرانی بتوانند بازارهای خوبی را در اختیار داشته باشند.کارشناسان معتقدند به دلیل نقش و سهم بالای ایران در تامین فولاد در بازارهای جهانی بی شک تحریم ها می تواند کمبود عرضه در بازار را به دنبال داشته باشد و در نتیجه قیمت ها افزایش یابد. این مسئله نه تنها به ضرر فروشندگان تمام خواهد شد بلکه حاشیه سود تولیدات ایرانی را نیز کاهش خواهد داد. اروپا یکی از اصلی ترین مشتریان فولاد ایران است؛ برخی از استراتژیک ترین صنایع این قاره به فولاد ایرانی وابسته است به همین دلیل برخی از کشورهای حوزه یورو به شدت نگران تحریم های آمریکا و تاثیرات آن بر مراودات فولادی هستند؛ هر چند پیش از این نیز برنامه صادرات فولاد در قبال واردات از اروپا در مقطع زمانی انجام شد؛ اما این مسئله نمی تواند در بلند مدت کارایی داشته باشد.
 از سوی دیگر کارشناسان حوزه جهانی فولاد می‌گویند شرکت‌های اروپایی تولیدکننده فولاد از قطع مراودات فولادی با تهران خوشحال می‌شوند چراکه آنها معتقدند ایران با قیمت‌های پایین توانسته بازار اروپا را به تصرف خود درآورد. این شرکت‌ها در گذشته سعی کردند تا برچسب دامپینگ به صادرات فولاد ایران بزنند؛ اما این در حالی است که واقعیت مزیت نسبی تولید فولاد در ایران به دلیل دسترسی مناسب به مواد اولیه و منابع انرژی ارزان است که باعث شده تا قیمت تمام‌شده برای این صنعت در مقایسه با رقبا پایین باشد. در مجموع اکنون زمان آن است که ببینیم سیاست‌های ترامپ، دولت‌های اروپایی و بخش خصوصی در اروپا را در چه مسیری در برابر صنعت فولاد ایران قرار خواهد داد.
مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان نیز نسبت به کمرنگ شدن حضور اروپایی ها در صنعت فولاد ایران هشدار داده است .هر چند به گفته عظیمیان، این مسئله باعث ورود چینی ها به این عرصه می‌شود و این موضوع همیشه هم چندان بد نیست؛ چرا که شرکت‌های چینی توانمند بسیار زیادی وجود دارند. در پیش‌بینی افق بازار فولاد در سال ۲۰۱۹ باید گفت که بزرگ‌ترین مصرف‌کننده فولاد در جهان در حال حاضر چین است. با توجه به برنامه این کشور برای تبدیل شدن به اقتصاد اول دنیا در سال‌های نخست دهه ۲۰۲۰، پیش‌بینی می‌شود مصرف فولاد بالاتر برود و این موضوع، بازار فولاد را رونق بیشتری می‌دهد. در بخش داخلی نیز با توجه به سیاست‌های اقتصادی دولتی، تمام تلاش دولت بر این است که به واسطه تولید و مصرف بیشتر محصولات فولادی به‌عنوان یک شاخص مهم در پیشرفت صنعتی، جایگاه اقتصادی کشور را بهبود بخشد.
چین غول فولادی دنیا قصد داشت که در سال ۲۰۱۸ اصلاح اقتصادی انجام داده و در نتیجه تقاضا و قیمت فولاد پایین آید؛ اما در عمل با توجه به جنگ تجاری با آمریکا، ملاحظات زیست محیطی را کمتر کرده و در نتیجه عملا رشد اقتصادی فولاد به وقوع خواهد پیوست. سال ۲۰۱۸ سالی تاثیرگذار بر روند قیمت و عرضه و تقاضا در سال ۲۰۱۹ نیز خواهد بود. اگر جنگ تجاری ادامه یابد، امکان افزایش تقاضای جهانی بالا خواهد بود. از سوی دیگر به دلیل تحریم های گسترده نفتی به نظر می رسد فولاد و صادرات محصولات آن جایگاه بالاتری در اقتصاد ایران خواهند یافت؛ اما تولید و صادرات فولادی ها نیز بدون مشکل نخواهد بود. جابه جایی پول در صادرات این محصول در زمان تحریم مشکل اساسی خواهد بود به خصوص اینکه در شرایط کنونی بسیاری از شرکای ایران تمایلی به معامله با دلار و یورو ندارند و این موضوع در بلند مدت می تواند بحران ارزی در کشور را تشدید کند؛ اما در نهایت همچنان فولاد به عنوان یکی از مهم‌ترین اهرم های کمک کننده به اقتصاد ایران در شرایط تحریم خواهد بود.نباید از این مسئله غافل شد که در آینده سیاست های حمایتی دولت می تواند شتاب رو به جلوی این صنعت را بیشتر کند و البته نبود راهکارهای درست و عدم حمایت از ورود سرمایه های خصوصی به این بخش می تواند بازوی مهم اقتصاد ایران را فلج کند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول