روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

انرژی های تجدیدپذیر می تواند چهره فقر در شرق اصفهان را متحول کند؛

برق؛ ناجی کشاورزان بیکار اصفهانی

کد خبر : 9185
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۴:۴۴
به نظر می رسد نام انرژی های تجدیدپذیر به گوش مسئولان و متولیان اجرایی شهر بسیار ناآشنا باشد این را می توان از تماس با روابط عمومی شهرداری و سایر کمیته های رنگارنگ آن تا اتاق بازرگانی و حتی سازمان صنعت و معدن نیز فهمید. وقتی به سختی می توانند به یاد آورند که قبلا چه زمانی نام انرژی تجدید پذیر را شنیده اند و یا اصلا چقدر و چطور در این کار سرمایه گذاری شده است!
 حتی برخی از مدیران وقتی چند ساعته خواستند تا به یاد بیاورند که اصلا سرمایه گذاری و اقدامی در این زمینه انجام شده است یا نه. این مسئله در حالی است که با یک جست و جوی ساده در اینترنت به درگاه کمیته انرژی های تجدید پذیر شهرداری اصفهان متصل می شویم؛ در این سایت آمده است که پس از برگزاری سلسله همايش هاي انرژي هاي تجديدپذير در اصفهان و امضاي تفاهم نامه سه جانبه همكاري مابين شهرداري، وزارت نيرو و محيط زيست قرار بوده تا اصفهان به عنوان پايتخت انرژي هاي تجديدپذير در ايران معرفی شود . قراری که به نظر می رسد تنها در حد یک امضا و چند عکس همایشی باقی مانده است. این موضوع در حالی است که سال هاست انرژی های تجدید پذیر به عنوان راه نجات کشورهای درگیر با خشکسالی در دنیا به کار گرفته شده ضمن اینکه در شرایط اقتصادی امروز، سرمایه گذاری در تولید برق به خصوص انرژی‌های پاک و تجدید پذیر در هر شکل و نوع ممکن علاوه بر آنکه صرفه اقتصادی دارد و سود آوری آن اطمینان بخش و محصول تولیدی آن نیز مورد نیاز جامعه و در تضمین دولت است، از لحاظ پایداری شبکه نیز ایجاد نیروگاه‌های تولید پراکنده نقش بسزایی در تنظیم ولتاژ خواهد داشت. افزون بر آن با ساختارهای زیست محیطی به خصوص تولید انرژی‌های تجدید پذیر سازگاری زیادی دارد. از انرژی های تجدیدپذیر به عنوان یک راهکار جادویی برای متحول کردن چهره اقتصادی مناطق محروم نام برده می شود به خصوص در کشوری مانند ایران که روزهای آفتابی زیادی دارد و این منبع خدادادی می تواند با ایجاد اشتغال و تامین منابع منطبق با اقلیم، درد بی درمان بیکاری را در بسیاری از مناطق روستایی حل کند.
چطور از خورشید بی منت، درآمد بسازیم
آفتا ب منبع بی منتی است که در ایران و به خصوص استان اصفهان به وفور یافت می شود. از آن سو کشاورزانی در استان هستند که سال هاست گرد فقر و بیکاری بر چهره هایشان نشسته و آنها را عاصی کرده است. زمین هایی که مدت هاست رنگ کشت و زرع به خود ندیده و آفتابی که به نظر هر روز سوزان تر و پر توان تر می شود. از ترکیب این دو نیروی زمین و خورشید در اغلب نقاط دنیا سالیانه میلیون ها دلار درآمد کسب می شود. به گزارش بی بی سی از «وضعیت جهانی تجدیدپذیرها » در سال 2015، سرمایه گذاری در انرژی های نوین بیش از دو برابر سرمایه گذاری در نیروگاه های جدید زغالی و گازی بوده است که این موضوع نشان از رویکرد جهانی به انرژی های پاک دارد.کشور ما و استان اصفهان اما به رغم ظرفیت های فراوان برای استفاده از انرژی های تجدیدپذیر، از این قافله عقب مانده و آن طور که باید و شاید از این موهبت های الهی بهره نبرده به همین دلیل هم اکنون با مشکلات متعدد زیست محیطی روبرو می شود. براساس آمارهای وزارت نیرو، ظرفیت کنونی نصب شده نیروگاهی کشور در بخش انرژی های تجدیدپذیر فقط یک درصد سبد انرژی کشور است و پیش بینی می شود در افق 1400 ظرفیت تولید انرژی نیروگاه های تجدیدپذیر به پنج هزار مگاوات برسد.
امید به احیای شرق اصفهان با نیروگاه های خورشیدی
به نظر نمی رسد امیدی به رسیدن آب به شرق اصفهان و احیای کشاورزی در این منطقه وجود داشته باشد. این مسئله در بلند مدت می تواند منجر به افزایش مهاجرت ساکنان این مناطق و خالی شدن روستاها از سکنه باشد. ضمن اینکه خطرات حاشیه نشینی این مهاجران برای شهرهای بزرگ استان بسیار جدی است. ایجاد شبکه ای از نیروگاه های خورشیدی برای تولید برق یکی از مهم‌ترین راهکارهای نجات از فقر برای ساکنان این منطقه عنوان می شود. در همین زمینه پیمان تقی پور، مدیرکل دفتر تدوین و تسهیل مقررات سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره وری انرژی برق (ساتبا)، در زمینه پتانسیل بالای استان اصفهان در خصوص تولید و توسعه انرژی های تجدید پذیر بیان کرد: استان اصفهان یکی از استان‌های فعال در زمینه نصب سیستم‌های خورشیدی است به صورتی که 174 نیروگاه صنعتی یا خانگی دارد که به ظرفیت 3073 کیلووات می‌رسد. از طرف دیگر، 38 نیروگاه به ظرفیت تجمعی 695 کیلووات در این استان مستقر است، از این رو می‌توان گفت توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر می‌تواند در مناطقی مانند شرق اصفهان که با کمبود جدی آب مواجه است، راه‌حلی مناسب باشد.وی افزود: در حال حاضر 1116 نیروگاه تجدیدپذیر در مناطق محروم و توسعه نیافته با گرفتن تسهیلات بانکی احداث شده و اقساط خود را از درآمد نیروگاه‌ها پرداخت می‌کنند. توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر، همچنین از مهاجرت روستاییان در کشور نیز جلوگیری می‌کند و در مناطق مرزی موجب حفظ امنیت کشور نیز خواهد شد.اکنون نیز با توجه به تصمیم حاکمیت در زمینه صادرات برق، اگر حمایت اصولی و درست از تولید و توسعه انرژی‌های پاک صورت گیرد می‌توان بر مشکلات به وجود آمده فائق آمد و استان اصفهان هم توانایی این را دارد که به قطب صادراتی برق تجدیدپذیر تبدیل شود.
تحول با سرمایه های خارجی در شرق اصفهان
احداث و توسعه نیروگاه های برق خورشیدی نمی تواند بدون ورود سرمایه های بخش خصوصی و خارجی به این عرصه اتفاق بیفتد، هر چند سرمایه گذاری های دولتی و بخش خصوصی در جرقویه سفلی و بخش‌هایی از خور بیابانک ایجاد شده؛ اما ظرفیت اسمی و رسمی اصفهان در تولید برق چیزی بیش از این مقدار است. با وجود نیاز اصفهان به تاسیس نیروگاه های خورشیدی اما تا سال گذشته تنها یک نیروگاه متحرک در استان راه اندازی شده بود. در حالی که در استان هایی مانند همدان، کرمان و تهران تا ده نیروگاه مشابه راه اندازی شده است. به تازگی شرکت برق استان با راه اندازی 11 مگاوات تجهیزات انرژی‌های تجدید پذیر در محدوده بخش جرقویه و دیگر مناطق شرقی اصفهان تلاش هایی را در این زمینه به صورت جدی آغاز کرده است؛ اما می توان با توجه و تخصیص اعتبارات بیشتر به خصوص در شرق اصفهان تا حدودی تنش های حاصل از نبود آب در این منطقه را کاهش داد.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول