روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

وزیر آموزش و پرورش بر مافیا پیروز شد؛

حذف تدریجی یک کابوس

کد خبر : 9186
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۴:۵۲
به نظر می رسد وزیر آموزش و پرورش در حال پیروزی بر غول کنکور است.«بطحایی» را می توان یکی از مبارز ترین وزاری دولت روحانی دانست؛ از تلاش برای حذف آزمون های ورودی مدارس تا همین برداشته شدن کنکور برای بیش از 85 درصد موسسات آموزش عالی کشور. آقای وزیر، پیروزی اخیر خود را در توییتر اعلام کرد. روز چهارشنبه بود که سیدمحمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش در صفحه توییترش نوشت: «جلسه تعیین‌تکلیف نهایی کنکور سال آینده برگزار شد.
ورود به ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها نیازی به شرکت در کنکور و تحمل اضطراب‌های طاقت‌فرسا ندارد و صرفا سوابق تحصیلی ملاک عمل است. از همراهی وزارت علوم برای این موفقیت متشکرم. خداحافظ کنکور!» پس از کش و قوس های فراوان سازمان آموزش و پرورش با سازمان سنجش و سایر مدعیان برگزاری کنکور که گفته می شد سالیانه میلیاردها تومان سود از سوی کلاس ها و کتاب های کنکور کسب می کنند بالاخره غول کنکور شکست خورد و یکی از بزرگ‌ترین کابوس های نسل جوان ما در چند دهه اخیر آرام آرام در حال حذف شدن است.
حذفی که از 99 به 98 رسید!
هر چند قرار نبود کنکور برای سال آینده حذف شود؛ اما در آخرین روزهایی که همه انتظار انتشار دفترچه های کنکور ار داشتند وزیر موفق شد تا زیر ساخت های لازم برای حذف آزمون را فراهم کند. هر چند که باید گفت این تصمیم گام اول و مثبت در جهت حذف غول کنکور است؛ اما تلخی ماجرا، استرس حاصل از این تصمیم برای داوطلبان کنکور امسال است که نظرات آنان ذیل توییت منتشر شده وزیر آموزش و پرورش گواه این گفته است؛ داوطلبانی که معتقد هستند با برنامه‌ریزی‌های انجام شده تا کنون نیمی از این راه را طی کرده و اهداف ترسیم شده خود را مطابق با آنچه که تاکنون بوده پیاده کرده اند؛ لذا چنین تصمیمی با مبهم بودن ابعاد آن اعم از اینکه این ۱۵‌درصد شامل کدام رشته‌ها و دانشگاه‌ها می‌شود، باعث شده تا عده‌ای از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان استرس جدیدی را متحمل شوند.
دانشگاه ها چطور دانشجو می پذیرند؟
طبق اعلام وزیر آموزش‌وپرورش در کنکور ۹۸، ۸۵ درصد ظرفیت پذیرش دانشگاه‌ها براساس سوابق تحصیلی تکمیل می‌شود.طبق اعلام سازمان سنجش،  براساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو مصوب  ۱۰ شهریور ماه ۱۳۹۲ و مصوبات پانزدهمین و شانزدهمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو، باید پذیرش حداقل ۸۵ درصد از ظرفیت پذیرش دانشجو در کل کشور در تمام زیر نظام‌های آموزش عالی صرفا براساس سوابق تحصیلی با ملاک معدل کتبی دیپلم داوطلبان و بدون نیاز به شرکت در کنکور انجام ‌شود؛ بنابراین با توجه به مصوبات فوق پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی مستقل از کنکور انجام خواهد شد و آزمون سراسری برای مابقی رشته محل‌هایی که پذیرش آنها از تلفیق نمره کنکور و سوابق تحصیلی است برگزار می‌شود و از سال ۱۳۹۸ و بعد از آن پذیرش صرفا سوابق تحصیلی با توجه به قوانین و مقررات مربوطه مستقیما توسط دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خواهد بود که محورهای مهم این روش عبارتند از:
۱- داوطلبان برای اخذ پذیرش باید، طبق فراخوان دانشگاه‌ها و موسسات پذیرنده، مدارک لازم را در زمان تعیین شده به دانشگاه‌ها و موسسات ارسال کنند. دانشگاه‌ها و موسسات باید با رعایت تمام قوانین و مقررات مربوطه مانند سهمیه‌بندی نسبت به پذیرش دانشجو در سقف ظرفیت تعیین شده توسط شورای گسترش آموزش عالی اقدام و نسبت به ثبت‌نام مشروط پذیرفته‌شدگان اقدام و اسامی آن‌ها را برای تایید به سازمان سنجش آموزش کشور اعلام کنند.
۲- در این روش داوطلبان می‌توانند به چندین دانشگاه یا موسسه پذیرنده موجود در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور درخواست پذیرش دهند ولی در نهایت فقط می‌توانند در یکی از رشته محل‌هایی که با پذیرش آن‌ها موافقت شده است، ثبت‌نام و ادامه تحصیل دهند.
۳- سایر شرایط و ضوابط در اطلاعیه ها و دفترچه‌های راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی از طریق سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.
متقاضیان از ۲۰ اسفند آماده باشند
اطلاعیه مربوط به نحوه پذیرش و شرایط و ضوابط داوطلبان و نحوه درخواست پذیرش از موسسات و مدارک و سوابق موردنیاز در اطلاعیه سازمان سنجش آموزش کشور در تاریخ ۲۵ دی ماه ۱۳۹۷ منتشر می‌شود.داوطلبان واجد شرایط و متقاضی پذیرش بهمن ماه از تاریخ ۲۹ دی لغایت ۶ بهمن ماه برای پذیرش به موسسات پذیرنده که در اطلاعیه ۲۵ دی ماه منتشر می‌شود مراجعه خواهند کرد. اطلاع رسانی به پذیرفته‌شدگان مشروط توسط دانشگاه در تاریخ ۶ تا ۱۰ بهمن صورت خواهد گرفت.اطلاعیه به انضمام دفترچه راهنمای پذیرش صرفا سوابق تحصیلی برای سال ۱۳۹۸ در اواسط بهمن ماه ۱۳۹۷ توسط سازمان سنجش آموزش کشور منتشر خواهد شد.تمام شرایط و ضوابط و نحوه مراجعه، مدارک و مستندات لازم برای اخذ پذیرش توسط موسسات در اطلاعیه مذکور درج خواهد شد.زمان مراجعه داوطلبان برای اخذ پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی از ۲۰ اسفند ۹۷ تا اواخر مرداد ۹۸ خواهد بود.داوطلبان متقاضی پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی نیازی به شرکت در کنکور سراسری سال ۱۳۹۸ که ثبت‌نام آن از تاریخ ۲۴ بهمن تا دوم اسفند ۹۷ است، ندارند و مطابق اطلاعیه مذکور و اطلاعیه‌های بعدی سازمان سنجش آموزش کشور اقدام کنند.پذیرش رشته محل‌های صرفا سوابق تحصیلی در دانشگاه آزاد اسلامی مطابق ضوابط سایر دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی و برای پذیرش در بهمن ۹۷ و مهر ۹۸ نیز همزمان با پذیرش سایر موسسات است که در اطلاعیه‌های بعدی اعلام خواهد شد.در خصوص نحوه پذیرش صرفا سوابق تحصیلی در سایر آزمون‌ها ( فنی‌و حرفه‌ای، کاردانی به کارشناسی و  جامع علمی کاربردی اعم از کاردانی و کارشناسی ناپیوسته) متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
آزمون حذف شد؛ اما...
آزمونی با قدمت نزدیک به 50 سال در ایران بالاخره حذف می شود؛ کنکوری که زمانی تعیین کننده سرنوشت میلیون ها نفر از جوانان این مملکت بود و حالا قرار است بخشی از یادها و خاطره ها شود. هرچند این اقدام می تواند آغازگر یک راه روشن در عرصه آموزشی کشور باشد؛ اما همچنان دغدغه های آموزشی برای نسل های آینده باقی خواهد ماند. اینکه مافیای در هم تنیده موسسات کنکوری قرار است از کدام سوراخ و منفذی دوباره به جان نوجوانان ما بیاویزند و شیره فکر و روح آنها را بمکند و یا اینکه سرنوشت کنکوری که با ایستادگی یک وزیر به حذف و کنار گذاشته شدن رسیده پس از پایان خدمت این وزیر به کجا خواهد انجامید؟ ضمن اینکه شائبه بی عدالتی در سیستم های آموزشی کشور به خصوص در دبیرستان ها نیز از این به بعد بیشتر خواهد شد. اگر کنکور راهی برای رسیدن برخی از دانش آموزان مستعد مناطق دور افتاده به دانشگاه بزرگ تهران بود؛ اما از این پس مشخص نیست دانش آموزان با استعدادی که در شهرهای کوچک و استان های دور افتاده زندگی می کنند قرار است چطور در دانشگاه‌های معتبر شهرهای دیگر پذیرفته شوند.
نویسنده : پریسا سعادت