روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

اجرای طرح حمایتی مدیریت شهری از تاکسیرانان؛

مانور تاکسی زردها

کد خبر : 9187
۱۳۹۷/۱۰/۱۵ - ۱۵:۳۵
نقش موثر ناوگان حمل و نقل عمومی در کاهش آلودگی هوا از جمله مسائلی است که اهمیت توجه به آن بر هیچ کس پوشیده نیست و طی دهه های اخیر مسئولان شهری در تمام کلان شهرهای بزرگ کشور توسعه این ناوگان را در دستور کار خود قرار دادند و با احداث خطوط قطارشهری، استفاده از اتوبوس های جدید و حمایت از تاکسی های درون شهری تلاش کردند تا شهروندان را به استفاده حداکثری از این ناوگان ترغیب کنند و گام های موثری جهت کنترل آلودگی هوا بردارند.
در همین راستا مدیریت شهری اصفهان به خصوص طی دو سه سال اخیر گام های موثری در توسعه ناوگان  حمل و نقل عمومی برداشت به طوری که در همایش سال جاری گرامیداشت 26 آذر روز ملی حمل و نقل عمومی این ارگان موفق شد  در بخش حوزه حمل و نقل عنوان برتر را کسب کند.
شهرداری اصفهان که در طول سال های گذشته نشان داده اهتمام جدی به کاهش آلودگی هوا در این کلان شهر تاریخی دارد در آخرین اقدامات انجام گرفته برای توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی اختصاص بسته های ویژه حمایتی رایگان به تاکسی ها را در دستور کار قرار داده تا هم چنان از ظرفیت این بخش ویژه ناوگان حمل ونقل عمومی استفاده کند؛ چرا که  از یک سو به دنبال افزایش قیمت ارز، قیمت تجهیزات یدکی تاکسی‌ها افزایش نجومی یافت و از سوی دیگر حضور تاکسی های اینترنتی در شهر تمایل استفاده به تاکسی‌های درون شهری را در میان شهروندان کاهش داد و مشکلاتی را برای تاکسیرانان ایجاد کرد.
از این رو سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری با حمایت مدیریت شهری و شورای شهر طرح بسته حمایتی از رانندگان تاکسی در اصفهان را در روزهای اخیر کلید زد.
در این طرح که به گفته مدیر عامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان، اجرای آن با این ابعاد و کیفیت  در تاریخ فعالیت سازمان تاکسیرانی کشور بی سابقه است، بیش از 14 هزار حلقه لاستیک  وفیلتر به صورت رایگان در اختیار تاکسیرانان قرار می گیرد.
هادی منوچهری در این باره با اشاره به هدف از اجرای این طرح که کمک به بیش از 7500 راننده تاکسی استفاده کننده از سامانه هوشمند است می گوید:مرحله نخست بسته حمایتی ۹۰ درصد رانندگان پلاک قرمز یا همان تاکسی‌های زرد را شامل می‌شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهرداری اصفهان با بیان اینکه در بخش دیگر مرحله نخست، توزیع روغن موتور نیز انجام می‌شود؛ ادامه می دهد:  بسته حمایتی به سال ۹۸ تسری پیدا خواهد کرد و در فاز بعدی معافیت‌هایی در پرداخت هزینه‌های مرتبط با صدور کارت شهری و پروانه بهره‌برداری به صورت کاملا رایگان شامل رانندگان خواهد شد.
منوچهری تاکید می کند: این بسته حمایتی قطع نخواهد شد و پس از اتمام مرحله نخست، مراحل بعدی در قالب ارائه قطعات و لوازم مرتبط با خودرو و تامین هوای پاک ادامه پیدا می کند و امیدواریم این طرح در فازهای مختلف ادامه داشته باشد تا شاهد بهره‌مندی و استفاده هر چه بیشتر رانندگان باشیم.وی ادامه می دهد : هدف از ارائه بسته حمایتی کمک به معیشت رانندگان تاکسی و ایجاد شرایط زیست محیطی بهتراست، زیرا برخی از این لوازم به پاکیزگی هوا کمک می‌کنند.
به نظر می رسد اجرای این طرح حمایتی سبب شود تا بار دیگر رونق به تاکسی های شهر بازگردد و این بخش از ناوگان حمل و نقل عمومی هم چون گذشته نقش موثری در سفر های درون شهری شهروندان برعهده بگیرد.
 
نویسنده : نرگس طلوعی