روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

گرانی دلار پای ترک ها و چینی ها را از بازار پارچه ایران برید؛

بوی خوش رونق از راسته نساجی های اصفهان

کد خبر : 9197
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۴:۴۶
اصفهان، روزگاری به عنوان یکی از قطب‌های صنعت نساجی در ایران شناخته می شد؛ اما دیر زمانی است چراغ کارگاه ها و کارخانجات نساجی تنها اندک کور سویی دارد و از صنعت پر رونق و پولساز این استان تنها نامی کم رمق باقی مانده است. در روزگاری که پارچه های چادی از ژاپن، پارچه های مبلی از ترکیه و منسوجات خواب و پوشیدنی اغلب از چین وارد می شد، دیگر به سختی نامی از برندهای معروف ایرانی در بازار دیده می شد.
طی یک دهه اخیر بازار پارچه ایران با واردات بی رویه منسوجات چینی و ژاپنی عملا از دست تولید کنندگان داخلی خارج شد. پارچه هایی که به مدد ارزهای دولتی و تسهیلات وارداتی قیمت های تمام شده آنها از مواد اولیه ایرانی کارخانجات نساجی هم ارزان تر بود؛ اما به نظر می رسد به تازگی روزهای جولان چینی ها و ترک ها در بازار پارچه ایرانی رو به اتمام است. در ماه های اخیر به دلیل رشد قیمت دلار عملا واردات پارچه به داخل کشور از صرفه اقتصادی افتاده و به همین دلیل تولیدات ایرانی بار دیگر به پارچه فروشی ها راه یافته اند.
مشتری ها به سمت خرید محصولات ایرانی راغب شده‌اند
مظفر چلمقانی، دبیر انجمن کارفرمایان نساجی اصفهان که بارها در مصاحبه های مختلفی نسبت به رکود بی سابقه در صنعت نساجی اصفهان هشدار داده بود این بار به «زاینده رود» گفت مشتری ها بار دیگر به سمت محصولات ایرانی رغبت نشان داده اند. به گفته وی، اگر چه کارخانه ها و کارگاه های نساجی اصفهان اکنون با 50 درصد ظرفیت خود فعال هستند؛ اما به دلیل بالا بودن قیمت محصولات وارداتی بار دیگر شاهد رونق بازار تولیدات نساجی استان هستیم.چلمقانی البته گفت نمی توان به آینده چندان امیدوار بود به خصوص آنکه قیمت مواد اولیه تولید کنندگان در حال افزایش است و البته به دلیل رکود، مشتریان نیز کم هستند. دبیر انجمن کارفرمایان نساجی تاکید کرد: در این مدت احیای مجدد کارخانه های تعطیل شده نداشته ایم؛ اما تولیدات همان واحد های فعال افزایش داشته است.چلمقانی با اشاره به 300 واحد فعال از میزان دو هزار واحد صنعتی استان اصفهان تصریح کرد: اگر قیمت مواد اولیه روند افزایشی خود را به همین صورت ادامه دهد در آینده تولید کنندگان قادر به تامین نیازهای بازار نخواهند بود و نیاز به حمایت‌های دولتی برای رونق گیری دوباره این واحدها ضروری است.
چشم انداز روشن صنعت نساجی اصفهان
بر اساس مشاهدات بازار با افزایش نرخ ارز تمایل تاجران پارچه به خرید از کشورهای خارجی تا حد زیادی کاهش یافته و کارخانجات نساجی داخل تا حدودی رونق گرفته‌اند. نایب رییس اتحادیه محصولات نساجی اصفهان، گفت: همین که واردات پارچه به کشور محدود شد، چشم‌انداز بسیار روشنی پیش روی صنعت نساجی قرار گرفت.مرتضی منصوری افزود: بعد از سال‌ها تلاش برای جلوگیری از واردت پارچه به کشور، افزایش نرخ دلار و هم‌زمانی آن با واردات پارچه و سخت‌گیرانه شدن قوانین گمرکی موجب شد تا اوضاع بازارهای داخلی تا حدودی بهتر شود و درخواست پارچه‌های داخلی افزایش یافته است. وی تصریح کرد: دیگر برای تاجران مقرون به صرفه نیست که نسبت به قبل با پرداخت سه یا چهار برابر پول، مسکوت ماندن سرمایه و انتظار چند روزه برای واردات جنس به کشور، از خارج پارچه وارد کنند.نایب رییس اتحادیه محصولات نساجی اصفهان، گرانی مواد اولیه و عدم کنترل دقیق دولت بر آن را از جمله معضلات فعلی این صنعت دانست و اظهار کرد: اگر دولت با کنترل دقیق، مواد اولیه را با نرخ مناسبی به دست تولیدکننده برساند، قادر خواهیم بود به طور کامل بازار داخل را در دست بگیریم.وی ادامه داد: متاسفانه کارخانجات پتروشیمی مواد موردنیاز را با قیمت بالا به ما می‌فروشند و ترجیح می‌دهند تولیدات خود را بیش از فروش داخلی، صادر کنند. نایب رییس اتحادیه محصولات نساجی اصفهان تاکید کرد: اگر دولت برای رساندن پنبه وارداتی به دست تولیدکننده داخلی با قیمتی کمتر تدبیر می‌کرد، به‌طورقطع می‌توانستیم راه 20 تا 30 ساله را در مدت دو تا سه سال طی کنیم. مرتضی فلاحتی، صاحب کارخانه نساجی «فلاحتی» نیز در مورد وضعیت بازار نساجی به «زاینده رود» گفت: وضعیت کنونی رخ داده در بازار پیش از این در زمان آیت ا... رفسنجانی نیز رخ داد و در آن زمان ما شاهد رونق کارخانجات نساجی در اصفهان بودیم و تکرار این مسئله و بریده شدن پای واردت از بازار نه تنها موجب ارتقای کیفیت تولیدات داخلی می شود بلکه نساجی ها می توانند امیدوار به صادرات دوباره محصولات‌شان باشند. به گفته فلاحتی، ندادن جایزه های صادراتی و عدم جلوگیری درست از واردات قاچاق کالا موجب شده تا صادرات نساجی ها عملا از صرفه بیفتند. این تولید کننده با گلایه از برخی از سنگ اندازی های دولتی بر سر راه تولیدات داخلی و عرضه آنها به بازار گفت: وقتی میزان مالیات من به عنوان یک تولید کننده چند برابر واحد های عرضه کننده و دلالی پارچه است چطور می توان امیدوار به ادامه تولید بود.
در روزهایی که حال و هوای سرمایه ها و کسب و کار تولیدی در اصفهان چندان خوش نیست خبر هایی از این دست می تواند روحی تازه به کالبد بیمار اقتصاد استان بدمد. نیاز به ایجاد رویه های تسهیل کننده تولید و طرح های حمایتی می تواند بار دیگر امید به تسخیر بازار توسط منسوجات اصفهان را زنده کند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول