روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

هشدار در مورد زیاد شدن آنفولانزا در اصفهان

بازگشت هیولا

کد خبر : 9198
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۵:۱۸
«آنفلوانزا» ارمغان روزهای خشک و آلوده پاییز و زمستان است. این بیماری می تواند از طیفی بسیار خفیف تا شدید و کشنده در نوسان باشد همچنین مدت زمان عود آن از اواخر پاییز تا اواسط زمستان گزارش می شود.
 امسال اما به نظر می رسد انواع مختلفی از آنفلوانزا در کشور شیوع داشته از آنفلوانزای خوکی و پرندگان تا آنفلوانزای شدید انسانی و... این مسئله موجب شده تا کارشناسان بهداشتی هشدارهای جدی را در مورد شیوع این بیماری و راهکارهای مراقبتی از آن ارائه دهند. هم اکنون کشورهایی مانند آمریکا و گرجستان با بیماری آنفلوانزا و مرگ و میر ناشی از آن درگیر هستند. در ایران نیز سالیانه هزاران نفر به این بیماری مبتلا می شوند؛ اما خوشبختانه مرگ و میر ناشی از این بیماری نادر است. با گشتی در بیمارستان ها و درمانگاه های شهر می توان  مشاهده کرد که تعدادمراجعان و بیماران بدحال و حتی بستری شده ناشی از آنفلوانزا بسیار زیاد است. این موضوع به عنوان زنگ خطری است که نشان می دهد آنفلوانزا در اصفهان در حال گسترش است. مسئول بیماری های واگیر مرکز بهداشت اصفهان اعلام کرد:« ابتلا به آنفلوانزای انسانی در روزهای اخیر در استان زیاد شده، هرچند رخ دادن این پدیده هر سال در اواخر پاییز و اوایل زمستان امری طبیعی است». رضا فدایی در حالی آماری از بیماران مبتلا نمی دهد و گسترش آنفلوانزا را مربوط به فصل و امری عادی عنوان می کند که در ادامه صحبت هایش از اپیدمی شدن این بیماری در روزهای گذشته در شهر اصفهان سخن می گوید. غفور راستین، رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی اصفهان نیز اعلام کرده که بیمارستان ها و اورژانس ها برای بستری بیماران مبتلا به آنفلوانزای شدید آماده باش هستند. پیش از این عضو کمیته کشوری آنفلوانزا و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از آغاز موج اول فراگیر شدن (اپیدمی) بیماری آنفلوانزا در بین مردم خبر داد. مسعود مردانی افزود: موج اول آنفلوانزا در تهران و شهرهای دیگر همه گیر شده است و مردم باید بهداشت فردی و اجتماعی را رعایت کنند.
هرچند نوع شایع شده آنفلوانزا نسبت به انواع دیگر آن شدت کمتری دارد ؛اما برخی از گروه های حساس مانند بیماران قلبی و عروقی، سالخوردگان و حتی کودکان به شدت در برابر این بیماری آسیب پذیر هستند. فردی که ویروس آنفلوانزا را گرفته است، یک روز قبل از شروع علائم بیماری می تواند آن را به دیگران منتقل کند و تا پنج روز بعد از شروع علائم نیز بیماری مسری است. اصلی ترین موردی که در برابر این بیماری از سوی کارشناسان بهداشتی و پزشکی توصیه می شود اقدامات پیشگیرانه در برابر این بیماری است. کودکان و زنان باردار و سایر افراد درمعرض خطر باید از تماس  با افراد ناشناس و همچنین روبوسی خودداری کنند. ترشحات ناشی از عطسه، سرفه و دست دادن می‌تواند به راحتی افراد دیگر را به بیماری مبتلا کند. به علت شیوع آنفلوانزای پرندگان توصیه می‌شود با افرادی که در مرغداری ها کار می کنند و یا به نوعی با پرندگان زنده در ارتباط هستند تماس فیزیکی مانند روبوسی و دست دادن نداشته باشید.
نویسنده : پریسا سعادت