روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وقتی میراث فرهنگی استان در ماجرای سرقت کاشی های مسجد سید و مسجد رکن الملک اوقاف را مسئول می داند و اداره کل اوقاف، متولی مساجد را؛

پاسکاری تاریخ شهر!

کد خبر : 9199
۱۳۹۷/۱۰/۱۶ - ۱۵:۵۱
با انتشار نامه رییس کمیسیون کاشی‌کارها مبنی بر اینکه کاشی های نصب شده در بناهای تاریخی اصفهان از دوره تیموریان تا قاجاریه به راحتی و آشکارا در فروشگاه‌های میدان نقش جهان و بازار بزرگ اصفهان در ویترین نمایش و به فروش می رسد، بار دیگر پرونده سرقت کاشی های بناهای تاریخی به جریان افتاد؛ پرونده ای که در سال های گذشته با تکذیب مسئولان میراث فرهنگی استان مسکوت مانده بود.
ماجرا از سال 94 آغاز شد، زمانی که جای خالی تعدادی از کاشی های مسجد سید توجه دوستداران میراث فرهنگی استان را به خود جلب کرد. کاشی‌هایی در سردر ضلع شرقی مسجد که زمانی با عشق و اهتمام توسط نواده سید محمدباقر شفتی، بنیانگذار مسجد کار شده است، به دلایل نامعلومی ناپدید شده بود و مشاهده میدانی فرضیه دیگری جز تخریب و فرو ریختن کاشی ها را به ذهن ها متبادرمی کرد، فرضیه سرقت و دزدی.
اما در همان زمان در حالی که برخی از کارشناسان میراث فرهنگی با بیان دلایلی این فرضیه را تقویت می کردند و معتقد بودند که اگر ریختگی و تخریبی در کار بود کاشی ها به صورت صاف جدا می شد نه این که شکسته شکسته به دیوار باقی بماند،  معاون میراث فرهنگی استان به طور کلی این موضوع را رد کرده و گفته بود: سرقتی اتفاق نیفتاده و  این کاشی ها که مربوط به بخش سردر شرقی مسجد از داخل کوچه است؛ چهار سال پیش ریخته شده است.
ناصر طاهری همچنین نظارت و رسیدگی این مسئله را فقط در حیطه وظایف میراث فرهنگی ندانسته و از مسئولیت اداره کل اوقاف در این باره هم سخن گفته بود، موضوعی که  پای معاون توسعه و بهره‌وری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان را در این اتفاق به میان کشید و امیر حسین اسماعیل‌پور ضمن تکذیب خبر سرقت کاشی های مسجد سید، ناپدید شدن آنها را مربوط به از بین رفتن این بنا دانسته و گفته بود: این بنا نیازمند مرمت است؛ اما اوقاف اعتباری برای مرمت مسجد سید در اختیار ندارد.
با تکذیب های صورت گرفته از سوی مسئولان میراث فرهنگی و اوقاف، پرونده سرقت کاشی های بناهای تاریخی هم بدون هیچ نتیجه ای بسته شد؛ اما دوباره در سال جاری فروش کاشی های بناهای تاریخی در برخی از مغازه های عتیقه فروشی اصفهان سبب شد تا این ماجرا وارد دور تازه ای شود ، ماجرایی که این بار با تایید  مسئولان میراث فرهنگی استان همراه شد.
مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان درباره سرقت از بناهای تاریخی شاخص اصفهان به تسنیم گفته بود: برای عوامل بازدارنده در بناهای تاریخی باید از طریق کسانی که در آنجا ذی‌نفعان بناهاهستند همکاری صورت گیرد، برای مثال اگر در یک مسجد اتفاق می‌افتد اوقاف و نمازگزاران محلی همکاری کنند . فریدون الهیاری همچنین از مشارکت شهروندان در نگهداری و حفاظت بناهای تاریخی سخن به میان آورده بود.
به منظور پیگیری نظارت اوقاف در مورد این موضوع سراغ معاون توسعه و بهره وری اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان رفتیم که او ما را به روابط عمومی اوقاف حواله داد. ایمان خواجه، در این باره به «زاینده رود» گفت: «مسئولیت نگهداری بناهایی مانند مسجد سید و مسجد رکن الملک که سرقت کاشی های آنها گزارش شده، بر عهده متولی این مساجد است و اداره اوقاف در انتخاب متولی نقشی ندارد.» مدیر روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان اصفهان ادامه داد: «اوقاف تنها وظیفه نظارت را بر عهده دارد که در این مورد نیز ما متولیان را فرا می خوانیم و در این باره تذکر می دهیم .» واگذاری مسئولیت پاسخگویی به دیگران درباره ماجرای سرقت کاشی ها این بار از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان و اداره کل اوقاف و امور خیریه،  جایگزین تکذیب اصل ماجرا شده است تا هم چنان این پرونده بدون هیچ جواب قانع کننده‌ای مسکوت باقی بماند. اصفهان به خاطر وجود این بناها،آثار تاریخی و جریان رودخانه زاینده رود تا سالیان نه چندان دور هم چون نگینی در ایران و جهان می درخشید ولی زاینده رودش به دلیل کم کاری و بی توجهی مسئولین خشکید و حالا هم گویا قرار است بناهای تاریخی آن به سرنوشت رودخانه دچار شوند تا شهری که خود در زمانی به نصف جهان بودنش می‌بالید دیگری چیزی برای بالیدن نداشته باشد.
نویسنده : نرگس طلوعی