روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

به گفته کارشناس مسئول آزمایشگاه محیط زیست؛ نمی توان گفت کدام قسمت شهر اصفهان آلوده تر است؛

دردی که درمان ندارد!

کد خبر : 9210
۱۳۹۷/۱۰/۱۷ - ۱۵:۲۸
بیشتر شهرهای بزرگ ایران در فصل سرما با آلودگی و هزاران مشکل ناشی از آن دست و پنجه نرم می کنند، در روزهایی که از آسمان انتظار برف و باران می رود تنها آلودگی است که محاصره مان کرده است.
اصفهان هم البته چند سالی است به جرگه شهرهای آلوده ایران پیوسته است. سال گذشته آلودگی به حدی وسعت یافت که در چندین نوبت مدارس تعطیل شد و میزان روزهای آلوده از زمان های پاکی هوا پیشی گرفت. با نگاهی به آمار و ارقام پایگاه های سنجش آلودگی هوا چیزی که جلب توجه می کند این است که برخی از نقاط شهر اصفهان همیشه میزان بالاتری از آلودگی را نشان می دهد. محدوده خیابان های پروین و استانداری از جمله این مناطق هستند.
آلوده ترین هوا متعلق به کدام نقطه از شهر اصفهان است؟
به نظر می رسد محدوده خیابان های پروین و استانداری همیشه بیشترین میزان آلاینده ها را دارند اگر چه حجم ترافیک در خیابانی مانند استانداری بتواند این میزان از آلودگی را توجیه کند؛ اما منطقه ای خلوت تر مانند محدوده پروین چرا تا به این حد آلوده است؟ محمود مزارع، کارشناس مسئول آزمایشگاه سازمان محیط زیست اصفهان در مورد این چرایی به «زاینده رود» گفت: نمی توان مدعی شد که خیابان هایی مانند پروین و حتی استانداری آلوده‌ترین نقاط شهر هستند. اعلام این مناطق در خبرهای مربوط به آلودگی هوا به دلیل استقرار ایستگاه های سنجش آلودگی در این مناطق است. وی افزود: به دلیل نبود ایستگاه در تمام نقاط شهر نمی توانیم این آلودگی را به صورت دقیق به کل شهر تعمیم دهیم و حتی نمی توانیم بگوییم کدام قسمت ها  آلوده ترین نقطه شهر هستند؛ اما از بین ایستگاهای سنجشی که در بافت مسکونی و مناطق ترافیکی شهر مستقر است معمولا استانداری و خیابان پروین و ایستگاهی در اتوبان خرازی جزو مناطق با بیشترین آلودگی و ذرات معلق است. به گفته این کارشناس محیط زیست، علت آلودگی در منطقه پروین به دلیل مسیر بادهای غالبی است که در اصفهان از سمت غرب به شرق می وزد به همین دلیل با وزرش باد آلودگی ها از سمت غرب و مرکز به شرق منتقل می شود و ایستگاه طائبین در خیابان پروین نیز در این منطقه بیشترین میزان آلاینده را نشان می دهد.
به دنبال یک نقطه با هوای پاک در اصفهان
در تهران و برخی دیگر از شهرهای آلوده مانند اراک می توان مناطقی را یافت که هوای پاک تری به نسبت مرکز شهر و یا سایر مناطق دارند. شناخت این مناطق به خصوص برای سکونت بیماران قلبی و ریوی می تواند مفید باشد. برخلاف تهران اما اصفهان تقریبا هیچ منطقه پاکی برای نفس کشیدن در زمان بالا رفتن آلودگی هوا ندارد. این موضوع را کارشناس و مسئول آزمایشگاه محیط زیست هم تصریح می کند به گفته وی، جابه جایی هوا در سطح شهر ممکن است پاک ترین مناطق را نیز آلوده کند. زارع در این زمینه خاطر نشان کرد : به دلیل تجمع آلاینده ها به واسطه جابه جایی هوا نمی توان گفت یک منطقه پاک ترین و یا آلوده ترین است .مثلا در ایستگاه سگزی که در 35 کیلومتری اصفهان قرار دارد در میزان آلودگی هوای اصفهان  معمولا هوا پاک و سالم است؛ اما بعد از وزش باد که هوای اصفهان خوب می شود آلودگی در این ایستگاه بالا می رود در واقع جابه جایی هوا آلاینده ها را به پایین دست منتقل می کند . علاوه بر این اصفهان به دلیل قرار گیری در دشتی نسبتا هموار و هم سطح بودن مناطق مختلف شهر آلودگی در تمام نقاط وجود دارد. وی همچنین ادامه داد: تهران به دلیل موقعیت شمال به جنوب و قرارگیری بخش هایی از شهر در ارتفاع قسمت هایی از شهر معمولا دارای هوای آلوده نیست؛ اما در اصفهان اختلاف آلودگی میان مناطق شهری کم است.
ساختمان هایی تنفس شهر را مختل کرده اند
 موضوع ساختمان سازی های بلند مرتبه نیز دغدغه دیگری است که تا کنون هشدارهایی نسبت به جلوگیری از جابه جایی هوا در اصفهان از سوی کارشناسان داده شده؛ اما کارشناس مسئول محیط زیست معتقد است وجود ساختمان های بلند مرتبه در اصفهان به حدی نیست که بتوان گفت موجب ایجاد آلودگی هوا شده است. در مقابل این نظر اما رییس کمیسیون انرژی، استاندارد مصالح و محیط زیست سازمان نظام مهندسی کشور هشدار داد: ساخت ساختمان‌ها در مسیر ورود و خروج هوا و عدم کنترل سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی هوا موجب ایجاد پدیده وارونگی می‌شود.وی بیان داشت: به دنبال بررسی این موضوع هستیم که چرا با وجود مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان و قوانین مصرف بهینه انرژی در گام نخست قانون ایستاده ایم و هنوز بهینه سازی مصرف آب و استفاده از آب خاکستری انجام نمی‌شود.طاهری ادامه داد: دلیل پدیده وارونگی هوا در ماه های آذر تا بهمن تنها حمل و نقل نیست و حمل و نقل، آلودگی غیر ثابت است.وی با اشاره به اینکه موتورخانه‌های گازسوز، بخاری منازل، عوامل اصلی آلودگی هوا هستند، ادامه داد: در واقع بیش از ۴۰ درصد مصرف انرژی کشور از آلودگی در بخش ساختمان رخ می دهد.
هوا برای تنفس مناسب نیست، چاره چیست؟
سال گذشته اعلام شد میزان آلودگی هوای اصفهان در برخی از روزها از تهران نیز بیشتر است، اگر چه تردد و ترافیک در تهران چند برابر اصفهان است اما برخی از آیتم ها اصفهان را از تهران آلوده تر کرده است. یکی از این مسائل وجود نیروگاه‌ها و کارخانجات آلاینده در اطراف اصفهان عنوان شده است. چسبیدگی این صنایع به شهر و محل استقرار آنها به دلیل وزش بادهای سیار نیز عامل دیگری است که بر حجم آلاینده های اصفهان می افزاید. سال گذشته دانیالی، رییس اداره محیط زیست اصفهان از تولید بیشترین میزان سوخت نفت کوره در اصفهان گلایه و خواستار تعدیل این وضعیت شد. همچنین مدیرکل پایش فراگیر سازمان محیط زیست با اشاره به آخرین آمار وجود صنایع آلاینده در کشور اعلام کرد طی بررسی‌ و اعلام لیست صنایع آلاینده در  سال ۹۵ که برای اجرا در سال ۹۶ اعمال شده، استان اصفهان با داشتن ۹۱۶ صنایع آلاینده رتبه نخست در کشور را دارد. طی سال‌های گذشته وعده هایی مبنی بر جابه جایی کوره های آجر پزی و گچ از نزدیکی اصفهان نیز داده شد که به نظر نمی رسد تا کنون اقدام عملی در این زمینه انجام شده باشد؛ اما در مقابل کودکان به عنوان آسیب پذیر ترین قشر جامعه باید به دلیل برخی از ملاحظات اقتصادی و اجتماعی  با وجود هوای آلوده باز هم به مدرسه بروند و البته هیچ کس نیست که حتی تذکری به صنایع بدهد.
 
نویسنده : پریسا سعادت