روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مدیر عامل فولاد مبارکه در افتتاحیه نخستین نمایشگاه و جشنواره فولاد ایران مطرح کرد:

رویکرد شرکت ها در بومی سازی، دستاوردهای بزرگی به همراه داشته است

کد خبر : 9224
۱۳۹۷/۱۰/۱۸ - ۱۵:۰۳
نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در محل نمایشگاه های برج میلاد و با حضور دكتر سبحاني رييس انجمن فولاد، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت، خداداد غریب پور رییس هیئت عامل ایمیدرو، جعفر سرقینی معاون معدن و صنایع معدنی وزیر صنعت معدن و تجارت، مهدی الیاسی معاون سیاست‌گذاری و توسعه معاونت فناوری ریاست جمهوری، محمود نیلی رییس دانشگاه تهران و جمعی از رؤسای تشکل های زنجیره فولاد برگزار شد.
 در اين راستا تفاهم‌نامه ای بین انجمن فولاد ایران و مرکز تحقیقات و فرآوری مواد معدنی ایران امضا شد تا بر اساس آن، مرکز تحقیقات به عنوان پایلوت بومی سازی صنعت فولاد معرفی شود.
رونمایی از بانک اطلاعاتی تامین کنندگان زنجیره آهن و فولاد و اهدای جوایز به برگزیدگان بومی سازی از دیگر بخش های این جشنواره بود.
ماه هاي پاياني  سال جاری، فرصت مهمی برای همگرایی شرکت های فولادی و معدنی و تامین کنندگان و متخصصان فولاد کشور در دوران تحریم اقتصادی بود، مدیران شرکت های بزرگ فولادی و معدنی در انجمن تولید کنندگان فولاد در جلسه ای گرد هم آمدند تا با اعلام حمایت از یک رویداد منحصر به فرد، عملیات اجرایی نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران با رویکرد حمایت شرکت های فولادی از تامین داخلی و بومی سازی در زنجیره فولاد آغاز شود.
در این جلسه که علاوه بر اعضای هیئت مدیره انجمن فولاد، مدیران شرکت فولاد مبارکه اصفهان ، ذوب آهن اصفهان وسایر شرکت های فولادی کشور حضور داشتند، موضوع حمایت واحدهای فولادی از بومی سازی در قالب شرکت‌ های دانش بنیان، استارت آپ ها و تامین کنندگان داخلی مورد تصویب قرار گرفت و مقرر شد طبق هماهنگی های قبلی، دستاوردها و فرصت های بومی سازی در زنجیره فولاد کشور در قالب نخستین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران ارائه شود.
دکتر بهرام سبحانی، رییس جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد ایران در این خصوص گفت: در این جشنواره، علاوه بر ارائه توانمندی های شرکت های زنجیره فولاد و تامین کنندگان آنها، مجموعه ای از نیازمندی های زنجیره فولاد کشور که فرصتی برای بومی سازی محسوب می شود نیز ارائه خواهد شد. وی با بیان  اينكه از شروع انقلاب اسلامی توجه ویژه به صنعت فولاد را داشتیم که از معدن تا محصول نهایی مورد توجه قرار گرفت و ٣٠ برابر ظرفیت سازی از ابتدای انقلاب را به همراه داشته است اظهار داشت:طی این پنجاه سال شرکت های بزرگی تاسیس شد تا از صنعت فولاد هم برای تجهیزات و هم تولید پشتیبانی کند.
سبحانی افزود :در بحث کنسانتره تا دانه بندی ، احیای مستقیم و ... صفر تا صد توسط مهندسین ایرانی قابل طراحی، اجرا و بهره برداری است.
رييس انجمن فولاد كشور هدف از برگزاری این جشنواره را حمایت انجمن تولیدکنندگان فولاد برشمرد و ادامه داد: هم اندیشی و تعامل اطلاعاتی از فرآیندهایی که داخلی سازی شده و در جریان قرار دادن تمام فعالان در زنجیره فولاد است، در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید داخلی این جشنواره برگزار شده تا بومی سازی را قوت ببخشیم.
سبحاني تعامل با دانشگاه ها و تجهیز از طریق علم داخلی برای صنعت فولاد را از  اولویت هاي اين بخش جهت  بومی سازی در زنجیره فولاد خواند. وي با بیان اينكه در فرآورده های نسوز که تماما وارداتی بودند به خود كفايي رسيده ايم گفت: اين مهم امروزه در داخل کشور طراحی و اجرا می شود.
رييس نخستين جشنواره فولاد خاطر نشان كرد: تمامی علوم تقریبا در ایران وجود دارد؛ اما در برخی موارد که تولید اقتصادی مطرح باشد از خارج کشور تامین می شود با این حال وابستگی ها از بین رفته است.زيرا  صنعت فولاد از سیستم دولتی آغاز به کار کرد؛ اما از دهه گذشته فولادسازی های بزرگ خصوصی شدند و بخش خصوصی به طور مستقیم وارد سرمایه گذاری در حوزه های مختلف صنعت فولاد شد.
حمیدرضا عظیمیان، مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه نیز در این مراسم گفت: امیدواریم این جشنواره آغازگر حرکتی مثبت در شرایط تحریم باشد.
 وي با اشاره به شرایط خاص اقتصادی کشور اظهار داشت: رویکردهای فعلی شرکت ها در بومی سازی تاکنون دستاوردهای بزرگی  به همراه داشته؛ اما با توجه به تغییر شرایط محیط کسب و کار و اعمال تحریم‌های ظالمانه دشمنان، قصد داریم با برگزاری این جشنواره و نمایشگاه و شناسایی افراد و شرکت هایی که می توانند به ما در بهره‌برداری از فرصت ها کمک کنند، فرآیند ارزیابی و انتخاب تامین کنندگان را تسریع و تسهیل کنیم و حتی در مواردی که نیازمند حمایت مالی در بدو فعالیت باشند، این کار را انجام دهیم. از اين رو، لیست نیازمندی های خود را در بخش های مختلف از قبیل مکانیک، شیمی، متالورژی، برق، ابزار دقیق و ... تهیه کرده ایم و قرار است آنها را در یک فراخوان عمومی اعلام کنیم.
عظیمیان با اشاره به نقش ویژه استارت آپ ها و شتاب دهنده ها در توسعه بومی سازی در کشور اظهار داشت: در این جشنواره و نمایشگاه بزرگ، حمایت ویژه ای از این شرکت ها به عمل خواهد آمد و فولاد مبارکه در کنار سایر فولادسازان، عزم جدی برای شکل گیری تحولی نوین در بومی سازی زنجیره فولاد دارد.
 
نویسنده : حدیث زاهدی