روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مقامات اجرایی و سیاسی در خوزستان به شدت نسبت به مصوبه انتقال آب کارون به اصفهان موضع گیری کرده اند؛

جدال آب؛ این قسمت خوزستان- اصفهان

کد خبر : 9287
۱۳۹۷/۱۰/۲۳ - ۱۵:۴۳
انگار قرار نیست جدال بر سر آب تمام شود. پس از تنش و جدال با یزدی‌ها بر سر آب که منجر به شکسته شدن چند باره لوله های انتقال آب به این استان شد، حالا نوبت به خوزستان است که برای اصفهان شمشیر را از رو ببندد.

 موضوع از مصوبه هیئت دولت و وعده های آبی رییس جمهور به نمایندگان مستعفی اصفهان شروع شد. چندی پیش بر اساس اعتراض نمایندگان استان اصفهان در مورد تامین اعتبار طرح های انتقال آب، رییس جمهور خبر از ایجاد ستاد احیای زاینده رود داد. پس از آن استاندار اصفهان هم طی سخنانی خبر از تصویب طرح انتقال آب کارون به اصفهان را اعلام کرد و پس از آن موجی از تکذیب ها و تهدیدها از سوی استان دوست و برادر راهی نصف جهان شد.
قلب هیچ کس برای اصفهان نمی تپد!
استاندار اصفهان در اولین نشست خبری خود تلاش برای رفع مشکل آب را منوط به همکاری با همه استان ها و کسانی دانست که قلب‌شان برای اصفهان می تپد؛ اما به نظر می رسد تقریبا هیچ استانی عزمی برای کمک و یاری اصفهان در بر طرف کردن مشکل آب نداشته باشد. این را می توان از موضع گیری های مردم چهارمحال و بختیاری، خوزستان و حتی یزد فهمید. وقتی همه مدیران این استان ها به نوعی با زور و ارعاب تلاش دارند دردسرهای احیای زاینده رود را از دوش خود و مردم استان‌شان بردارند. پس ا زنافرجام ماندن طرح هایی مانند تونل بهشت آباد برای انتقال آب به اصفهان از چهار محال، استاندار در روزهای گذشته اعلام کرد که هیئت دولت مصوبه انتقال آب کارون به اصفهان را تصویب کرده است. پس از آن استاندار خوزستان به سرعت واکنش نشان داد و در توییتی این موضوع را تکذیب کرد. غلامرضا شریعتی حتی پا را از این هم فراتر گذاشت و نقل این خبر  را همراه با شیطنت و نوعی غرض ورزی عنوان کرد.وی انتشار خبر اخیر نقل‌شده از استاندار اصفهان مبنی بر تصویب مصوبه انتقال آب کارون به اصفهان را یک شیطنت خواند و گفت: مطلب عنوان‌شده با مقداری شیطنت و یا ناپختگی همراه بوده که تذکرات لازم در این خصوص داده شده است.
وقتی همه تمام قد در برابر اصفهان می ایستند
اینکه «آب» یک مسئله ملی است، چند سالی می شود که در کشور ما رنگ باخته است. این را می توان از برداشت های غیر مجاز از سرچشمه های زاینده‌رود در چهارمحال و بختیاری فهمید؛ جایی که دیگر رمقی برای زاینده رود نمی ماند که آبش تا اصفهان برسد.  اخیرا نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری اعلام کرد:« انتقال آب کارون به اصفهان غیرقانونی و غیرمنصفانه است و ما با تمام قدرت در مقابل این کار غیرقانونی ایستاده ایم». محسن حیدری به برداشت غیر قانونی آب کارون برای مصارف غیر شرب اشاره کرد و گفت: در بحث انتقال آب تا حد مصارف شرب هیچ اشکالی ندارد؛ اما آن چیزی که اتفاق افتاده ۱۰ برابر مصرف آب شرب است.نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: استفاده از آب کارون برای مصارفی همچون صنایع آب بر اصفهان و یا برای فضای سبز و کشاورزی در هیچ نهاد قانونی تصویب نشده است و آنها بیشتر از میزان قانونی، آب را برداشت می کنند.
مرثیه ای برای کشاورزانی که به خاک سیاه نشسته اند
مردم و مسئولان اجرایی استان خوزستان در حالی به شدت در برابر خبر انتقال آب زاینده رود واکنش نشان داده اند که کشاورزان شرق اصفهان سال‌هاست به  رغم داشتن حقابه نمی توانند برداشتی از زاینده رود داشته باشند . قائم مقام سازمان جهاد کشاورزی استان اصفهان می‌گوید: «در بالادست زاینده‌رود آب را مستقیما و با پمپاژ از رودخانه برداشت می‌کنند. در چنین شرایطی، کسری بارش به طور کامل به پایین‌دست تحمیل می‌شود. عملا یک قطره آب به کشاورزان پایین‌دست اصفهان تحویل داده نشده، به غرب اصفهان که باغات، بنیان اراضی‌شان بوده، در حد یک آبیاری حدود سی میلیون متر مکعب بعد از کلی پیگیری و تنش که فقط درختان نخشکید، داده شد. البته ما چندهزار هکتار خشکیدگی باغات را هم داشتیم». وی در همین زمینه افزود: مشکل زاینده‌رود این است که به روایتی سه برابر و به روایتی ۵ برابر آنچه که دولت به این حوضه اضافه کرده، جهت آب شرب، صنایع و کشاورزی‌هایی که به صورت پمپاژ توسعه یافته، بارگذاری کرده است. این مسئله باعث شده که بیشترین ضرر را کشاورزان اصلی حقابه‌دار رودخانه جلگه حاصل‌خیز زاینده‌رود که از هزاران سال پیش در آن کشت صورت می‌گرفته، متحمل شوند؛ چراکه آنها زمین‌هایشان به صورت ثقلی آبیاری می‌شده، یعنی بدین شکل که آب با پای خودش می‌آمده و نیاز به صرف انرژی نبوده است. مهرداد مرادمند تصریح کرد: گرچه سرشاخه‌های زاینده‌رود در چهارمحال و بختیاری قرار دارد؛ اما اراضی‌ که در بالادست در حال برداشت آب هستند، جزو اراضی حقابه‌دار نیستند. اینها اراضی مرتفعی هستند که برخوردار از خاک زراعی نبوده و جزو اراضی ملی هستند. در این اراضی واگذار شده، دولت پمپاژ انجام داده و آب را طی دو یا سه مرحله به ارتفاعات برده و این اراضی را تبدیل به باغ کرده است. مجموع این اقدامات موجب شده که اراضی اصلی آب‌خور زاینده‌رود، محروم از آب شوند.
تنش آبی میان استان اصفهان و خوزستان البته سابقه‌ای طولانی دارد، از زمانی که در سال 93 آب در پشت سد زاینده رود کم شد و آب را روی حقابه داران اصفهانی بستند تنش آبی میان این دو استان نیز بالا گرفت و حالا به مرحله ای رسیده که به نظر می رسد دولت تقریبا بدون پشتوانه تنها برای ساکت کردن صدای معترضان وعده آب رسانی می دهد در حالی که هنوز نه دولت و نه متولیان اصلی این کار هیچ طرح و برنامه ای برای انتقال درست و اصولی آب به زاینده رود ندارند. نگاه استانی به آب موجب شده تا هر ناحیه و استانی خود را محق در حفظ منابع آبی بداند چرا که هیچ طرح و برنامه درستی بر ای مصرف منابع آب‌های انتقالی در کشور وجود ندارد. سلسله بدبینی به طرح های انتقال آب همانگونه که میان اصفهان و یزد در جریان بود این بار میان خوزستان و اصفهان نیز رخ داده است.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول