روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

انصراف از دریافت وام مسکن شدت گرفت؛

راه هایی که به بیراهه می رود

کد خبر : 9455
۱۳۹۷/۱۱/۰۷ - ۱۵:۰۷
اگر زمانی پس انداز و سپرده گذاری در بانک مسکن برای استفاده از وام برای خرید خانه یکی از اصلی ترین گزینه های زوج ها در ایران بود؛ اما آمار نشان می دهد هر روز بر تعداد متقاضیان انصراف از دریافت وام مسکن افزوده می شود.
 زوج های جوانی که یا از دریافت وام کنار می کشند و یا پس از چند سال از پس پرداخت اقساط سرسام آور و سود آن بر نمی آیند و با ضرر و زیان هنگفت وام را با بانک تسویه می کنند. براساس آخرین آمارها، ۳۷۰ هزار فقره از سپرده‌های صندوق یکم حساب سپرده زنده محسوب می‌شود که در کنار آمار 52 هزار فقره حساب بسته شده در شهریور ماه ، حکایت از سرعت گرفتن حرکت این صندوق به سمت توقف فعالیت دارد. بر اساس اعلام مدیرعامل بانک مسکن بیش از ۶۰ هزار نفر از دریافت تسهیلات مسکن از محل سپرده صندوق یکم انصراف داده اند و متوسط افتتاح روزانه  حساب از ۸۰۰ حساب در سال گذشته به 600 حساب در سال جاری رسیده است. در ماه های اخیر بیرون کشیدن پول از صندوق های وام مسکن افزایش بیشتری هم داشته است. بر اساس آمار اخیر بانک مسکن در دی ماه 184 هزار حساب باز شده توسط افراد در این صندوق بسته و یا راکد شده است؛ اما این رقم نسبت به تعداد 52 هزار فقره شهریور ماه گذشته رشد شدیدی را نشان می‌دهد.
چرا وام های مسکن دیگر محبوب نیست؟
افزایش شدید قیمت مسکن در شهرهای بزرگی مانند اصفهان و تهران و پایین آمدن قدرت خرید مردم ناشی از تورم، یکی از اصلی ترین دلایل عدم محبوبیت وام مسکن است. اگر چه دولت تلاش کرد تا با ارائه طرح هایی برای افزایش میزان وام مسکن به بالا رفتن قدرت خرید مردم کمک کند؛ اما در عمل با توجه به کمبود شدید منابع بانکی به دلیل عدم استقبال مردم از سپرده گذاری این طرح نیز قابل اجرا نخواهد بود. علاوه بر بانک ها عرضه ها در بازار مسکن نیز دیگر تناسب چندانی با قدرت خرید خانه اولی ها که معمولا خواستار خرید خانه های کوچک با متراژ پایین هستند، وجود ندارد. در حالی که خانه هایی با متراژ زیر صد متر یکی از محبوب ترین آپارتمان ها در بازار املاک کلان شهرهایی مانند اصفهان است؛ اما بازار از کمبود عرضه شدید آپارتمان‌های با متراژ پایین رنج می برد. چندی پیش بود که رییس اتحادیه مشاوران املاک اصفهان در گفت وگو با زاینده رود نسبت به کمبود خانه های با متراژ پایین در اصفهان هشدار داد و عنوان کرد که عرضه کم این خانه ها در بازار می تواند به شدت بر قدرت خرید خانواده ها و زوج های جوان تاثیر بگذارد و حالا به نظر می رسد این هشدار در آستانه تبدیل شدن به ایجاد بحران در قدرت خرید زوج ها شده است که در نهایت موجب شده تا متقاضیان هر روز بیشتر از دریافت وام مسکن انصراف دهند.پایین آمدن قدرت خرید و توان مالی مردم ناشی از تورم و متناسب نبودن دستمزدها با میزان تورم انفجاری در ماه های اخیر هم یکی از اصلی ترین دلایلی است که بسیاری از مسکن اولی ها را در دریافت وام ها منصرف کرده است. بسیاری از کارمندان در حالی امسال با حقوق های ثابتی مجبور به پرداخت اقساط بالای یک میلیون تومان وام مسکن شده اند که عملا اجناس چند برابر و هزینه ها بسیار بیشتر از سال گذشته شده، بنابر این طبیعی است که میزان انصرافی ها از دریافت وام بیشتر هم بشود.
وام مسکن به خاطره ها خواهد پیوست؟
برخی از کارشناسان بازار مسکن می گویند در صورت ادامه روند کاهشی سرمایه گذاری و پس انداز در صندوق بانک مسکن ممکن است این صندوق با کاهش ورودی سرمایه ها روبه رو و عملا کارایی خودرا از دست بدهد؛ اما دولت اعلام کرده است که در صورت ایجاد کاهش در روند سرمایه صندوق بانک مسکن ، به این صندوق سرمایه تزریق خواهد کرد. بانک مسکن همچنین تلاش دارد تا از طریق بالا بردن میزان تسهیلات جذابیت های جدیدی برای متقاضیان وام ایجاد کند، هر چند برنامه ای برای کاهش میزان سود وام های بانکی ندارد و به نظر نمی رسد با روند فعلی مردم قدرت دریافت اقساط بالاتری را داشته باشد. علاوه بر این با منتفی شدن افزایش میزان وام مسکن متقاضیان خرید اوراق مسکن نیز به شدت کاهش پیدا کرد در حالی که از ابتدای هفته گذشته قیمت اوراق تسهیلات مسکن در بازار سرمایه با قیمت های ۵۸ تا ۶۱ هزار تومانی در جریان معاملات قرار داشت، پس از آنکه در روزهای پایانی هفته گذشته در جریان نشست های خبری نمایشگاه مسکن، شهرسازی و بازآفرینی شهری یکی از مقامات شبکه بانکی کشور از منتفی شدن افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن خبر داد، نوک پیکان نمودار قیمت معاملات اوراق تسهیلات مسکن نیز از ابتدای هفته جاری روند نزولی به خود گرفت. در سال‌های اخیر طرح های زیادی برای سامان دهی بازار مسکن از سوی دولت ها عملیاتی شد که تقریبا هیچ کدام نتوانست تاثیر چندانی در بازار مسکن بگذارد. در کنار طرح های موفقی مانند وام های نوسازی مسکن در کنار بافت فرسوده؛ اما طرح هایی مانند صندوق مسکن اولی ها و مسکن مهر عملا نتوانست بازار را از لاک رکود تورمی خارج کند. نتیجه طرح های شتاب زده و بدون پشتوانه دولت در نهایت منجر به ناپایداری قیمت ها در بازار مسکن و سرگردانی مشتریانی شده است که اسیر هیجانات بازار مسکن شده اند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول