روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

سد بزرگ ژاپن پیش روی تیم ملی؛

یک قدمی فینال

کد خبر : 9458
۱۳۹۷/۱۱/۰۷ - ۱۵:۴۶
در فاصله یک قدمی فینال رقابت های جام ملت های آسیا 2019 امارات، تیم ملی ایران در شرایطی مقابل تیم ملی ژاپن صف آرایی می کند که فوتبال دوستان ایرانی امیدوارند بعد از سال ها رویای حضور در دیدار نهایی این رقابت ها محقق شود و تیم ملی کشورمان بتواند جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
 ایران، درحالی توانست مجوز حضور در جمع 4 تیم برتر قاره کهن را به دست آورد که شاگردان کارلوس کی روش با پنج برد، 12 گل زده و بدون گل خورده، با 59 درصد مالکیت توپ، 80 درصد شوت به دروازه و  27 شوت داخل بهترین عملکرد را در بین تیم های حاضر در مرحله نیمه نهایی به نام خود ثبت کردند.  استفاده از بیشترین تعداد بازیکن یکی دیگر از ویژگی های منحصر به فرد تیم ملی ایران در این دوره از رقابت ها بوده که به خاطر این ویژگی از سایر تیم های حاضر در این تورنمنت نیز متمایز شده است.تیم ملی فوتبال ایران در 5 بازی برگزار کرده در این مسابقات  به جز پیام نیازمند و امیر عابدزاده،دو دروازه بان ذخیره، از سایر نفرات تیم استفاده کرده است و همین تغییر ترکیب را می توان یکی از نقاط قوت برجسته تیم ملی ایران دانست که می تواند در بازی با ژاپن هم به کمک کشورمان بیاید.
در مقابل تیم ژاپن اگرچه در این بازی ها ترکیب دست نخورده ای داشته است؛ اما این تیم به علت جوان گرایی نسبت به رقابت های جام جهانی تفاوت قابل توجهی کرده است. این تیم در این دوره از بازی ها در گروه F  با تیم های ازبکستان، ترکمنستان و عمان هم گروه بود که هر سه بازی مرحله گروهی را با پیروزی پشت سر گذاشت و در مرحله یک هشتم نهایی مقابل تیم عربستان قرار گرفت. سامورایی ها با شکست عربستان در این مرحله، حریف ویتنام در مرحله یک چهارم شدند که این تیم را نیز با نتیجه دو بر صفر از میان برداشتند و در جمع چهار تیم برتر قرار گرفتند.
مسابقه ایران و ژاپن در شرایطی برگزار می شود که سال هاست این دو تیم مسابقه رسمی با هم نداشته‌اند. آخرین بار ایران و ژاپن در مقدماتی جام جهانی 2006 با هم روبه رو شدند؛ اما آخرین تقابل شان در جام ملت های آسیا به سال 2004 برمی گردد. 15 سال قبل زمانی که برانکو ایوانکوویچ، هدایت ملی پوشان را برعهده داشت و ایران به عنوان سومی جام دست یافت، دو تیم در مرحله گروهی رقابت ها باهم دیدار کردند.
در سومین بازی دور گروهی، ایران و ژاپن روبه روی هم قرار گرفتند که آن مسابقه با تساوی بدون گل پایان یافت. در آن دوره از رقابت ها سامورایی ها عنوان قهرمانی را به دست آوردند و ایران با شکست مقابل چین در نیمه نهایی عنوان سوم را از آن خود کرد. تیم‌های ایران و ژاپن تا به حال ۲۰ بار با یکدیگر بازی کرده اند. ایران ۶ بار پیروز این رقابت ها شده و سهم ژاپنی‌ها ۵ برد بوده و ۹ دیدار هم مساوی به اتمام رسیده است.  تیم ملی ژاپن با کسب 4 عنوان قهرمانی در جام ملت های آسیا پرافتخارترین این دوره از رقابت ها محسوب می شود؛ اما تیم ملی ایران تاکنون سه بار توانسته جام قهرمانی را در این بازی ها بالای سر ببرد و اگر شاگردان کارلوس کی روش بتوانند تیم ملی ژاپن را در مرحله نیمه نهایی پشت سر بگذارند راه چندان سختی برای کسب چهارمین عنوان قهرمانی در پیش ندارند  و می توانند با تیم ملی ژاپن در تعداد قهرمانی ها برابری کنند.
 گفتنی است؛ دیدار ایران و ژاپن ساعت 17:30 امروز در ورزشگاه هزاع بن زاید شهر العین برگزار می‌شود.
نویسنده : سمیه مصور