روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

آمار همچنان از شیب تند گرانی حکایت دارد؛

در آرزوی ارزانی

کد خبر : 9469
۱۳۹۷/۱۱/۰۸ - ۱۵:۵۳
مرکز آمار ایران در جدیدترین گزارش خود نرخ تورم در دی ماه را 6/20درصد و تورم نقطه به نقطه در این ماه را 6/39 درصد اعلام کرد که اعدادی نزدیک به رقم تورمی آبان‌ماه بانک مرکزی است و به‌طور قطع عدد تورمی ماه آینده باید از 40 درصد عبور کند.
 همچنین بررسی قیمت ۲۴ قلم مواد خوراکی در دی ماه سال جاری نشان می دهد، اگرچه نرخ برخی از این کالاها نسبت به آذرماه کاهشی بوده؛ اما نسبت به دی ماه پارسال، رشد محسوسی را تجربه کرده است. بر این اساس هر کیلوگرم برنج ایرانی درجه یک در دی ماه، به قیمت ۱۶ هزار تومان به فروش رفته است که نسبت به رقم ۱۳ هزار و ۴۳۰ تومان دی ماه سال گذشته، ۱۹.۸ درصد افزایش و نسبت به نرخ ۱۵ هزار و ۹۲۲ تومان آذرماه سال جاری نیز رشد ۱.۱ درصدی یافته است. همچنین هر کیلوگرم مرغ ماشینی که در آذر ماه ۱۱ هزار و ۲۴۹ تومان بود با رشد ۱۵.۶ درصدی، در دی ماه به ۱۳ هزار و ۸۸۶ تومان رسید. نرخ این محصول در دی ماه پارسال ۷ هزار و ۲۳۲ تومان بود که نشانگر رشد ۷۹.۹ درصدی آن است.بر این اساس، هر یک لیتر شیر پاستوریزه نیز که در آذر ماه امسال ۴ هزار و ۳۶۴ تومان بود در دی ماه رشد ۴.۹ درصدی یافت و به ۴ هزار و ۵۷۷ تومان رسید. نرخ این محصول در دی ماه پارسال ۲ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نشان از افزایش ۶۳.۱ درصدی هر لیتر شیر در دی ماه سال جاری دارد.هر ۹۰۰ گرم روغن مایع نیز در دی ماه امسال ۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود که افزایش ۰.۵ درصدی نسبت به آذر ماه داشته است. نرخ این محصول در دی سال گذشته ۵ هزار و ۳۸۲ تومان بود که نشانگر افزایش ۴۳.۲ درصدی این محصول است. بر اساس اعلام مرکز آمار ایران اقلام «گوجه فرنگی» (2/17درصد)، «تخم مرغ ماشینی» (5/7درصد) و «پرتقال محصول داخل» (1/5درصد) نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته‌اند.بر اساس نتایج به دست آمده در دی ماه ١٣٩٧، بیشترین افزایش قیمت در ماه جاری نسبت به ماه گذشته، مربوط به اقلام «مرغ ماشینی» با 6/15درصد افزایش، «پیاز» با 6/13درصد افزایش و «گوشت گوسفند» با1/9 درصد افزایش بوده است. در این ماه اقلام «گوجه فرنگی» ، «تخم مرغ ماشینی» و «پرتقال محصول داخل» نسبت به ماه قبل کاهش قیمت داشته‌­اند.علاوه بر این بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل (دی ١٣٩٦) مربوط به «رب گوجه فرنگی» با 2/238درصد افزایش و پس از آن «موز» با 2/129 درصد افزایش و «سیب درختی زرد» با 6/166درصد افزایش است. گوشت نیز که این روزها به عنوان سردمدار تازه وارد در عرصه گرانی های کشور خبرساز شده است با گرانی 10 هزار تومانی در بازارهای کوثر اصفهان به عنوان یکی از مراکز عرضه گوشت ارزان عملا به مرز 80 هزار تومان رسید، این در حالی است که گوشت در سطح شهر به کیلویی 105 هزار تومان هم رسیده است.
آمار موجود از قیمت کالاهای اساسی در بازار نشان می‌دهد ابراز نگرانی مسئولان، تاکید آنها بر بهبود اوضاع بازار، وعده کاهش یا تثبیت قیمت‌ها در بازار، گفتن اینکه هیچ مشکلی در تامین کالاهای اساسی وجود ندارد، اعلام نظارت مستمر بازرسان بر بازار کالاهای اساسی و رفتارهایی از این دست، تاکنون نتیجه‌ای جز تضعیف اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه نداشته است و آمارها همچنان حکایت از بالا آمدن خط فقر در میان دهک های پایین جامعه دارد.
نویسنده : مرضیه محب رسول