روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

وعده بیشترین سرانه کتابخانه‌ای کشور در اصفهان در سایه کمبود اشخاص کتاب‌خوان؛

یار مهربانِ تنها!

کد خبر : 9495
۱۳۹۷/۱۱/۱۰ - ۱۵:۴۲
در میان جامعه آماری کتاب‌خوان های کشور، شهرهای بزرگ جایی ندارند! بر خلاف آمار سرمایه گذاری، اشتغال و. که معمولا استان هایی مانند اصفهان و تهران در صدر هستند، در میزان مطالعه کشور استان قم، خراسان رضوی و یزد، بیشترین درصد مطالعه را در میان استان‌های کشور به خود اختصاص داده‌اند.
 طبق اطلاعاتی که سازمان آمار ایران ارائه کرده است، سرانه مطالعه کتب غیردرسی افراد ۱۵ سال و بیشتر در ماه به طور متوسط هفت ساعت و ۴۱ دقیقه بوده که این میزان شامل سرانه مطالعه قرآن و ادعیه که سه ساعت و هفت دقیقه است و سرانه سایر کتاب‌های غیردرسی که چهار ساعت و ۳۴ دقیقه است،اعلام شد. ارقام پایین کتاب‌خوانی در کشور در آشفته بازار چاپ و نشر و قاچاق کتاب تقریبا معقول به نظر می رسد؛ در حالی  که در سیستم آموزش و پرورش تقریبا برنامه ای برای وادار کردن دانش آموزان به مطالعه بیشتر وجود  ندارد و فضای مجازی بیشترین فضای ذهنی جوانان را به خود اختصاص داده است، امید نداشتن به بالا رفتن این آمار چندان هم بی راه نخواهد بود.
آمار مطالعه اصفهانی ها چیزی در حد افتضاح
وقتی به آمار اعلام شده نگاه می‌کنیم به نظر اوضاع چندان هم نامساعد نیست؛ اما این آمار به صورت ماهانه منتشر شده است و برای آنکه به آمار دقیق تری در این زمینه دست پیدا کنیم کافی است که این آمار را بر ۳۰ روز یک ماه تقسیم کنیم و آن وقت زمان مطالعه هر ایرانی ۱۵ دقیقه و ۳۶ ثانیه خواهد بود، آماری که آنچنان که باید نمی تواند مورد اتکا و قابل افتخار باشد. در میان آماری که اخیرا از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده است، اصفهانی ها در ماه 9 ساعت و 13 دقیقه مطالعه می کنند که از این میزان 4 ساعت و 10 دقیقه مربوط به مطالعه قرآن و ادعیه و 5 ساعت و 3 دقیقه مربوط به مطالعه کتاب هایی به غیر از ادعیه و قرآن  می شود. این میزان از مطالعه نشان می دهد که هر اصفهانی در روز کمی بیشتر از 18 دقیقه مطالعه می کند. این آمار با میزان مطالعه اولین استان، یعنی قم با 20 ساعت و 40 دقیقه مطالعه تفاوت فاحشی دارد.
سهم هر اصفهانی؛ کمی کمتر از یک کتاب
در حالی که به علت تورم و بالا رفتن هزینه های خرید کاغذ و چاپ افراد کمتر می توانند هر روز و یا هر ماه کتاب بخرند، امانت گرفتن از کتابخانه ها یکی از جدی ترین گزینه هایی است که هنوز کتاب‌خوان ها به آن امید دارند؛ اما بر اساس آماری که اخیرا از سوی نهاد کتابخانه های استان اصفهان منتشر شد به ازای هر نفر در این استان 6 دهم جلد کتاب در کتابخانه های عمومی موجود است. این وضعیت در حالی است که در اغلب کتابخانه های استان کمبود کتاب  های به روز و انباشت کتاب های فرسوده و چاپ قدیم به وفور مشاهده می شود و بر اساس آمار تنها 20 درصد مردم به کتابخانه ها دسترسی دارند. این در حالی است که مدیر نهاد کتابخانه های اصفهان اعلام کرده که هر ساله در یک یا دو مرحله از محل اعتبارات نهاد کتابخانه های عمومی، کتاب های جدید خریداری و به موجودی کتاب ها افزوده می شود . کمبود کتاب در اصفهان در حالی است که این استان از نظر سرانه کتابخانه هادر جایگاه دوم قرار دارد. بر اساس اعلام مدیرکل نهاد کتابخانه‌های استان اصفهان با راه‌اندازی ۶ کتابخانه نوساز، این استان بیشترین سرانه کتابخانه‌ای کشور را خواهد داشت.
نویسنده : پریسا سعادت