روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

گزارش های جدید می گوید اصفهان با تورم ماهانه چهاردرصد، بالاترین افزایش نرخ تورم را داشته است

اصفهان گران شد

کد خبر : 9514
۱۳۹۷/۱۱/۱۲ - ۱۶:۰۲
نرخ تورم این روزها محل بحث در میان کارشناسان اقتصادی است. پس از آنکه بانک مرکزی اعلام کرد که تا اطلاع ثانوی نرخ تورم ماهیانه را اعلام نخواهد کرد، به نظر می رسد این سایر ارگان های موازی اقتصادی هستند که حالا دست به کار ارائه آمارتورمی و اقتصادی در کشور شده اند. بر همین اساس اتاق بازرگانی تهران طی روزهای گذشته اقدام به انتشار آمار تورمی به تفکیک استان های کشور کرده و نرخ تورم را به تفکیک استان ها اعلام کرده است؛ اگر چه کنار کشیدن بانک مرکزی در زمینه ارائه آمار به دلیل کاهش تنش در فضای آماری کشور صورت گرفت؛ اما به نظر می رسد این چالش آماری همچنان ادامه دارد و جایگاه استان‌ها نیز در قالب همین آمارها بالا و پایین می رود.
جولان تورم در میان خوراکی ها
بر اساس آماری که از سوی مرکز آمار ایران در دی ماه منتشر شد، شاخص قیمت در گروه عمده «خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات» نسبت به ماه قبل 8/2 درصد و در گروه عمده «کالاهای غیر خوراکی و خدمات» 6/1 درصد افزایش نشان می‌­دهد. درصد تغییرات قیمت در ماه جاری نسبت به دي ماه ١٣٩٦ برای این دو گروه به ترتیب8/57 و 4/32 درصد است. همچنین در آخرین آمار منتشر شده، نرخ تورم کل کشور در دي ماه ١٣٩٧ برابر 6/20 درصد است که در دهک هاي مختلف هزینه اي در بازه 6/19 درصد براي دهک اول تا 3/22 درصد براي دهک دهم نوسان دارد. محدوده تغییرات تورم دوازده ماهه در گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی ها و دخانیات» بین 6/25 درصد براي دهک اول تا 3/28 درصد براي دهک دهم است.
بالا و پایین تورم در استان اصفهان
سال 95 استاندار وقت اصفهان اعلام کرد پس از 5 سال نرخ تورم در استان کاهش داشته است. پس از آن نرخ تورم در استان همواره پایین تر از متوسط کشوری بوده. این نرخ از فروردین تا خرداد امسال روند کاهشی داشته؛ اما از تیر ماه روند صعودی داشته است.متوسط کشوری این شاخص طی 6 ماه نخست امسال به ترتیب 1/8، 8، 2/8 ،7/8،7/9و 3/11درصد است که مقایسه آن با اصفهان نشان می دهد که نرخ تورم در این استان نسبت به کشور، کمتر بوده است. در آذر ماه نیز اعلام شد وضعیت تورمی در استان اصفهان در میان سایر استان ها رتبه سوم را دارد و دارای کمترین میزان تورم و در جایگاه سوم است. یکی از اصلی ترین عللی که طی سه ماهه پاییز، اصفهان در جایگاه بیشترین درآمد و کمترین تورم قرار داشت این بود که گروه خوراکی و آشامیدنی ها در اصفهان زیر چهار درصد بوده است. در هیچ‌کدام از آمار ارائه شده تا دی ماه امسال اصفهان نه در گروه گران ترین ها و نه د رگروه ارزان‌ترین استان ها نبوده؛  اما این روند در دی ماه معکوس شده است. اتاق بازرگانی تهران در گزارشی که به بررسی بالاترین میزان تورم ثبت‌شده در استان‌های ایران پرداخت، اصفهان دارای جایگاه نخست بیشترین تورم ماهیانه در سطح کشور شده است.
آمار جدید چه می گویند؟
اتاق بازرگانی تهران در حالی آماری از تورم و شاخص‌های آن ارائه داده است که در لیست کمترین تورم های کشور استان هایی به چشم می‌خورند که زمانی جزو گران ترین استان های کشور بوده اند؛ استان هایی مانند هرمزگان که همواره جزو استان های گران کشور بوده است. براساس این گزارش، در حوزه شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی بالاترین تورم ماهانه به استان آذربایجان شرقی، با ۲.۹ درصد اختصاص یافته و پس از آن استان‌های ایلام با ۲.۸ و کردستان و کرمان با ۲.۴ قرار گرفتند.در این گزارش آمده که استان اصفهان با تورم ماهانه چهار درصد، بالاترین افزایش را داشته و پس از آن دو استان کرمان و لرستان، با تورم ۳.۹ درصد قرار دارند. در حوزه کمترین میزان تورم ماهانه در قیمت خوراکی‌ها نیز استان‌های خراسان شمالی، سیستان و بلوچستان و هرمزگان قرار دارند.
نویسنده : مرضیه محب رسول