روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

معاون بازرگانی ذوب‌آهن نسبت به کاهش صادرات به دلیل الزام به بازگشت ارز تولید‌کنندگان هشدار داد؛

ارزان فروشی برای دور زدن قانون

کد خبر : 9527
۱۳۹۷/۱۱/۱۳ - ۱۵:۴۰
معضلات صادرات و بازگشت ارز حاصل از آن همچنان در حال از بین بردن توان صادراتی ایران در بازار های جهانی است. در جدیدترین رخداد از ارزان فروشی فولاد ایران ،مشخص شد که در اقدامی تعجب برانگیز این مشریان محصولات ما هستند که برای وارد کردن فولاد ارزان از ایران تعرفه وضع کرده اند. صادرکنندگان ایرانی چند وقتی است در بازارهای جهانی متهم به دامپینگ و ارزان فروشی هستند.
اکنون در جهان یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تن فولاد تولید می شود که از این میزان ۳۰ درصد در جهان جابه‌جا می‌شود؛ اما در ایران بیش از ۴۰ درصد فولاد تولید شده صادر می‌شود. این آمار در برهه ای با انواع محدودیت ها و مشکلات روبه رو شد و فولاد سازان به دلیل لزوم ارز آوری و اشتغال بالا ناچار به تامین هزینه های خود شدند در نتیجه ارزان فروشی نقشه ای برای تامین ارز واردات و بالا رفتن سودآوری این صنایع تلقی شد. فرار از وارد کردن ارز حاصل از صادرات موجب شده تا در چند وقت اخیر صادرات محموله‌های کمتر از یک میلیون یورو و اغلب هم به مقصد عراق و افغانستان افزایش یابد؛ این موضوع باعث رقابت منفی دلالان و واسطه‌ها برای پایین آوردن قیمت‌های صادراتی به منظور جلب مشتری شد تا جایی که کشورهای عراق و افغانستان این اقدام را دامپینگ ایران تلقی کرده و برای واردات محصولات فولادی ایرانی تعرفه‌های حمایتی وضع کردند.
جایگاه دهم فولاد دنیا در اختیار ایران
بر اساس برآورد‌های انجمن جهانی فولاد، ایران در سال ۲۰۱۸ با تولید ۲۵ میلیون تن فولاد در رتبه دهم کشور‌های جهان از این لحاظ قرار داشت. تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۷ برابر با ۲۱.۲ میلیون تن بوده است. به این ترتیب تولید فولاد ایران در سال ۲۰۱۸ نسبت به سال پیش از آن ۱۷.۷ درصد افزایش یافته است. ایران در سال ۲۰۱۷ در رتبه سیزدهم قرار داشت و کشور‌های ایتالیا، تایوان و اوکراین بالاتر از ایران قرار داشتند که در سال 2018 پس از ایران قرار گرفتند.کشور‌های ژاپن، آلمان، ترکیه، اوکراین، فرانسه، اسپانیا، کانادا، لهستان، اتریش، پاکستان، سوئد، تایلند، امارات و قطر در سال ۲۰۱۸ کاهش تولید فولاد داشتند که بیشترین کاهش مربوط به اتریش با کاهش ۱۵.۵ درصدی بوده است.
صادرات در حصار محدودیت ها و ممنوعیت ها
آشفته بازار فولاد نشان از ناکارآمدی طرح های دولت و دست اندازی در پروسه تولیدی است که همواره یکی از سودآور ترین بازارهای صادراتی کشور بوده است. بهادر احرامیان، نایب رییس انجمن فولاد ایران در زمینه مشکلات صادرات محصولات فولادی ایران معتقد است در دوره گذشته تحریم ها، ایران دومین یا سومین واردکننده فولاد در جهان بود و به طور متوسط سالیانه 11 میلیون تن فولاد به ارزش هفت تا هشت میلیارد دلار وارد کشور می‌شد؛ اما اکنون مشکل این است که چگونه بتوانیم صادرات را ادامه دهیم. در واقع شرایط امروز نسبت به گذشته برعکس شده است .به گفته احرامیان، در 6 ماهه ابتدای سال، صادرات روند صعودی داشت اما به دلیل ابهامات بخشنامه های داخلی و نحوه بازگشت ارز صادراتی، آمار صادراتی 6ماهه اول سال صادرات نسبت به سال قبل نزولی شد و این روند در ادامه سال نیزادامه پیدا می‌کند.
رقابت برای ارزان فروشی
تمایل برای فروش ارزان فولاد به حدی بالا گرفت که در آذر ماه عراق و افغانستان تعرفه سنگین 90 دلاری را برای واردات محصولات فولادی از ایران وضع کردند؛ اقدامی که اگر چه تعبیر به اثر گذاری تحریم ها شد اما در واقع تلاش سایر رقبای ایران در بازار فولاد منطقه برای جلوگیری از ارزان فروشی ایرانی ها بود. رکود صنایع ساختمانی در داخل و مازاد تولید البته راه چاره ای برای فولاد سازان نگذاشته و آنها ناچارند برای تامین مخارج خود به هر نحو صادرات را برای بازگشت ارزشان انجام دهند.  نعمت‌اله محسنی، معاون بازرگانی ذوب‌آهن اصفهان با بیان اینکه الزام به بازگشت ارز تولید‌کنندگان در حالی‌که خود نیاز به واردات مواد اولیه دارند، موجب شده تا آمار صادرات تولیدکنندگان کاهش یابد، افزود: این در حالی است که همچنان نیاز به تامین مواد اولیه وارداتی است و این موضوع باعث خروج ارز می‌شود. وی تصریح کرد: دولت برای تداوم تولید فولاد باید ارز مورد نیاز فولاد‌سازان برای تامین مواد اولیه را در اختیار آنها بگذارد یا اگر توان آن را ندارد باید میزان تولید را کاهش دهد که هر دو راه معضلی بزرگ برای اقتصاد است؛ برای ممانعت از این مشکل باید صادرات فولاد از طریق تولید‌کنندگان صورت گیرد تا هم ارز مورد نیازشان تامین شود و هم تولید تداوم داشته باشد. محسنی اظهار کرد: در حال حاضر قیمت شمش در بازارهای جهانی ۴۱۵ دلار در هر تن بوده و میلگرد نیز تنی ۴۵۰ تا ۴۶۰ دلار است؛ اما نرخ شمش صادراتی ایران ۳۰۰ دلار در هر تن و نرخ میلگرد نیز ۳۱۲ دلار است که این قیمت‌ها ناشی از رقابت منفی دلالان و واسطه‌هاست. وی افزود: ارزان‌فروشی محصولات ایرانی نسبت به سایر محصولات در بازارهای جهانی باعث شده تا عراق و افغانستان این اقدام را دامپینگ تلقی کرده و برای ورود محصولات فولادی ایرانی عوارض وارداتی وضع کنند. معاون بازرگانی ذوب‌آهن ادامه داد: با این اقدام به جای اینکه سود حاصل از صادرات برای تولید‌کنندگان منفعتی داشته باشد، نصیب دولت‌های عراق و افغانستان شده است. وی تصریح کرد: بر این اساس تولید‌کنندگان فولاد ایران از دولت درخواست دارند تا  برای ممانعت از صادرات به این روش‌های غیر متعارف، صادرات را محدود به تولیدکنندگان کنند و همچنین کمیته‌ای نیز مسئول نظارت بر قیمت‌های صادراتی باشد. نرخ‌های صادراتی به دلیل مشکلاتی که محصولات ایرانی به لحاظ تحریم دارند، کمتر از ۱۵ درصد قیمت‌های جهانی پیشنهاد نشود تا رقابت‌های منفی به برند ایران آسیب وارد نکند.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول