روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

با رعایت این نکات گوشی‌قاپ‌ها را غافلگیر کنید!

کد خبر : 9583
۱۳۹۷/۱۱/۱۷ - ۱۲:۰۶
در این مطلب نکات امنیتی لازم برای مقابله با گوشی خواب ها به شما آموزش خواهیم داد.
اگر خودتان قربانی موبایل قاپی نشده باشید، حتما در خانواده یا میان همکارانتان با افرادی رو به رو شده اید که در یک لحظه گوشی تلفن همراهشان سرقت شده است. دزدان گوشی تلفن همراه برعکس بقیه سارقان شب‌ها و در محله‌های خلوت فعالیت ندارند و با دیدن طعمه حتی در خیابان‌های شلوغ و پرتردد هم سرقت را انجام می‌دهند. در سال جاری هم با افزایش قیمت تلفن همراه و بیکاری، شاهد رشد این سرقت در ماه‌هایی از سال بودیم که به گفته رئیس پلیس تهران، این افزایش مهار شده است. سردار حسین رحیمی افزود: در چند ماه گذشته تعدادی از باند‌های گوشی قاپی در عملیات‌های پلیس آگاهی منهدم و سارقان روانه زندان شدند. وی با اشاره به اینکه طرح‌های پلیسی برای دستگیری دزدان ادامه دارد، خاطر نشان کرد: شهروندان موقع استفاده از تلفن همراه باید هشدار‌های پلیسی را رعایت کنند. با مهار این افزایش سرقت، همچنان آمار موبایل قاپی در تهران بالاست و مناطقی به خصوص در مرکز شهر به بهشت سارقان تبدیل شده است.

هشدار پلیس به دزدان تلفن‌همراه

۱- با توجه با افزایش ناگهانی قیمت تلفن همراه شاهد افزایش موبایل قاپی در پایتخت بودیم که این افزایش در حال حاضر مهار شده است.

۲- برای برخورد با موبایل قاپان، طرح‌هایی در سطح کلانتری، سرکلانتری‌ها و پلیس آگاهی اجرا می‌شود.

۳- با خریداران تلفن‌های سرقتی در پاساژ علاالدین و اطراف آن برخورد کرده و پلیس آگاهی به زودی طرح‌های جدیدی را برای برخورد با خریداران تلفن همراه سرقتی اجرا می‌کند.

۴- از مردم می‌خواهیم هنگام صحبت با تلفن همراه بیشتر مراقب باشند و در صورت سرقت، سریع موضوع را به پلیس خبر دهند.

توصیه‌های مهم یک گوشی قاپ حرفه‌ای

​​​​​​​پس از سرقت حدود ۱۰۰ گوشی تلفن همراه، توسط پلیس پیشگیری تهران دستگیر شد. ۱۸ سال سن دارد و در این مدت با سرقت‌ها درآمد خوبی به دست آورده بود.

این سارق حرفه‌ای در توصیه‌ای به مردم گفت: از مردم می‌خواهم با بالا رفتن قیمت تلفن همراه و بیکاری بیشتر مراقب گوشی‌های خود باشند. الان گوشی قاپی پر درآمد است و در روز می‌توان حدود ۱۰ گوشی سرقت کرد. مردم باید هنگام صحبت با تلفن همراه در خیابان، از هندزفری استفاده کنند. اگر با گوشی صحبت می‌کنند، گوشی را سمت دیوار بگیرند. اگر دیدند موتوری خلاف جهتشان حرکت کرد و بعد ایستاد، بدانند سارقی است که طعمه خوبی پیدا کرده است و سریع گوشی را داخل جیب بگذارند و در محل‌های شلوغ حرکت کنند. گوشی را روی صندلی یا داشبورد ماشین نگذارند و در ماشین را قفل کنند.

بهمن ۹۴، ساعت دو بعدازظهر

پشت چراغ قرمز توقف کرده بودم و گوشی تلفن همراهم مقابل صفحه کیلومتر ماشین بود. مرد موتورسواری کنارم توقف کرد و خواست شیشه را پائین بدهم.

فکر کردم می‌خواهد آدرس بپرسد. شیشه را که پائین دادم سریع گوشی را برداشت و فرار کرد. به خاطر اینکه پیش از این تلفن دیگری از من سرقت شده بود و به نتیجه نرسیده بودم این بار شکایتی را مطرح نکردم. فقط سیم کارت را سوزاندم تا از آن سوء استفاده نشود.

هشدار ! محل عبور گوشی‌قاپ‌ها

شهریور ۹۵، ساعت ۸ شب

از رستوران خارج شدم. در حال صحبت با تلفن همراه بودم که سارق از پشت سر گوشی را قاپید. تعقیبش کردم که سریع ترک یک موتور بدون پلاک نشست و فرار کرد.

سریع به ماموران مراجعه کردم. موضوع را اطلاع دادم که مامور به من گفت: گوشیت چی بود؟ گفتم: اپل که در جواب گفت؛ باید بیشتر مراقب گوشی گرانقیمتت باشی!با گذشت بیش از دو سال از این سرقت، سارق دستگیر نشد.

دی ۹۷، ساعت ۱۲ و ۴۵ دقیقه ظهر

در حال صحبت با تلفن همراه بودم که مردی آن را از دستم قاپید. به سمتش رفتم که مانعش شوم که یک دفعه قمه کشید و تهدید کرد نزدیک شوم مرا زخمی می‌کند.

مردم هم از ترس نزدیک نشدند. سریع به کلانتری ۱۰۷ فلسطین شکایت کردم و یک روز بعد سارقان را دستگیر کردند. او را از طریق چهره اش شناسایی کردم، اما متهم منکر سرقت شد و هنوز پرونده ام به نتیجه نرسیده است.

منبع:جام جم