روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

هشدار رییس اتحادیه دامداران استان اصفهان در مورد کشتار دام های شیرده؛

بحران شیر در راه است

کد خبر : 9641
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۰:۲۶
بازار گوشت و شیر کشور، روزهای پر التهابی را می‌گذراند. پس از جهش های قیمت چند برابری مواد لبنی، گوشت نیز به دلایل زیادی مانند قاچاق و سوء مدیریت و دلالی، قیمت های نجومی را تجریه می کند. در حالی که همه حیران از این سرعت بالا رفتن قیمت ها در عرض یک ماه هستند کارشناسان هشدارهای جدی تری را در مورد بازار لبنیات و شیر مطرح می کنند که نتیجه تصمیمات شتاب زده برای حل معضل گوشت در کشور است.
پیش از این مرغ و تخم مرغ هم به همین مصیبت گرفتار بودند و قبل تر گوجه فرنگی و رب. تسلسلی باطل از نبود مدیریت های جامع نگر در بخش کشاورزی و تنظیم بازار کشور که نمی توان برای آن سابقه ای در تاریخ اقتصادی ایران پیدا کرد. پس از طلا و ارز بازار دام و طیور را می توان یکی از سودده ترین بازارهای چند وقت اخیر در کشور دانست.
گاو زنده؛ صدر نشین رشد قیمت
 بر اساس جدیدترین آمار اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران؛ گاو زنده با رشد 76 درصدی در قیمت یکی از بیشترین جهش های قیمتی در بازار به نسبت سال 1396 را داشته است. آمار متوسط قیمت محصولات و خدمات کشاورزی در پاییز ۹۷ نشان می دهد که قیمت برنج ۱۹.۸ درصد و گاو زنده ۷۶ درصد نسبت به پاییز ۹۶ افزایش یافته است.براساس اعلام مرکز آمار، در پاییز سال ١٣٩٧، در بخش غلات، متوسط قیمت ذرت دانه ای ١٢٧٣٧ ریال و برنج 120607 ریال بوده که نسبت به فصل پاییز ٩٦ به ترتیب3/20 و 8/19 درصد افزایش داشته است. در بخش حبوبات، متوسط قیمت لوبیا قرمز ٦٩٦٨٥ و لوبیا چیتی 90478 ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 5/33 و 4/14 درصد افزایش نشان می‌دهد. در بخش محصولات جالیزی، متوسط قیمت هندوانه 10468، خربزه 12050 و خیار ١٩٢٤٤ ریال بوده که نسبت به فصل پاییز سال قبل به ترتیب4/91، 2/196و 9/52 درصد افزایش داشته است. در بخش سبزیجات، متوسط قیمت سیب زمینی ١٣٣٩٤ و پیاز 10477 ریال بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل به ترتیب 5/117و 3/24 درصد افزایش داشته ­است. آما رشد قیمتی در لابه لای این آمار نشان دهنده نگرانی هایی است که فعالان بازار در مورد آن هشدار می دهند .
کمبود شیر، گریبان بازار را خواهد گرفت
 گرانی و کمبود شیر، مسئله ای است که به زودی گریبان بازار را خواهد گرفت. این هشدار را رییس هیئت مدیره اتحادیه مرکزی دامداران ایران داده است. حسین نعمتی، با مطرح کردن این مسئله که گاوهای شیری در حال روانه شدن به کشتارگاه‌ها هستند، گفت: به زودی شاهد خلأ بزرگی در تامین شیر و لبنیات کشور خواهیم بود. وی با بیان اینکه افزایش قیمت گوشت قرمز و نامتناسب بودن قیمت شیر با هزینه تمام شده تولید آن، دلیل این اتفاق است، اظهار کرد: روانه کردن دام های شیری به کشتارگاه در گذشته نیز رخ داده، اما این بار وخامت اوضاع بیشتر و نتایج آن سنگین تر است. وی ادامه داد: دلیل این اتفاق این است که دامداران برای تامین هزینه جاری و خوراک با مشکل رو به رو شده اند.نعمتی، با تاکید بر اینکه کشتارگاه دام های شیری آخرین گزینه دامدار برای بقاست، افزود: دامداران بخش زیادی از خوراک موردنیاز دام خود را با نرخ ارز آزاد تامین می کنند و این موضوع آن ها را در شرایط سخت اقتصادی قرار داده است.به گفته وی، برخی دامداران به مرحله ای رسیده اند که گاو ماده جوان که زادآوری نکرده و به شیردهی نرسیده را نیز به کشتارگاه می فرستند. نعمتی، این اقدام دامداران را مانند خروج دام های مولد از کشور خطرساز دانست که می تواند برای صنعت لبنیات کشور بسیار آسیب رسان  باشد.
بحران شیر تا کمتر از دو سال دیگر
اصفهان با داشتن بیش از 6500دامدار یکی از سردمداران تولید شیر در کشور است؛ اما حال و روز دامداری ها در اصفهان نیز چندان خوب نیست. چندی پیش، نایب رییس اتحادیه دامداران اصفهان در گفت وگو با «زاینده رود» از کشتارهای بی رویه دامداران در زمان گرانی گوشت و صادرات آزاد آن در اوایل تابستان صحبت کرد و اینکه دام فعلا در دامداری ها کم است پس از جهش قیمتی گوشت ، هشدارها در مودر کشتار دام های شیرده و مولد هم شنیده شد. در همین زمینه حسین جهانبانی، رییس هیئت مدیره اتحادیه شرکت های تعاونی کشاورزی دامداران استان اصفهان نیز  اعلام کرد: «براساس آمارهای ما روزانه ۱۲۰ گاو شیری کشتار می شوند این یعنی ما تا ۲ سال دیگر با بحران تولید شیر  مواجه می شویم. با این روند بدون تردید صنعت دامپروری با بحران روبرو خواهد شد.» وی، با گلایه از به صرفه نبودن تولید گفت: تولید شیر بسیار کاهش یافته است. یکی از دلایل کاهش تولید به صرفه نبودن تولید است. ستاد تنظیم بازار قیمت شیر خشک را کیلویی ۲۰۰۰ تومان در نظر گرفته؛ اما صنایع لبنی با استفاده از ابزارهای خود موفق شدند که قیمت را به حدود ۱۸۰۰ تومان برسانند، این کاهش قیمت به دامدار ضرر زیادی وارد کرده است. قیمت نهاده های دامی گران است و این تولید با فروش شیر به قیمت ۱۸۰۰ تومان به صرفه نیست. وی افزود: من این خبر را که گفته می شود دام های شیری مولد کشتار می‌شوند ، تایید می کنم و دلیل کشتار کمبود خوراک دام ، افزایش قیمت آن و عمل نکردن دولت و صنایع لبنی به تعهدات شان است. وقتی دام غذایی نداشته باشد که بخورد و تولید شیر صرفه اقتصادی نداشته باشد، چاره ای جز کشتار نداریم. در حال حاضر هیچ دامداری نمی تواند با کمبود خوراک دام و افزایش هر روزه قیمت آن، دام خود را نگه دارد و مجبور است کشتار انجام دهد. مسئولان دولتی به کدام یک از وعده های خود در خصوص کمک به تولیدکنندگان شیر عمل کرده اند؟
چندی پیش بود که فعالان صنعت گاوداری در مورد خروج بی رویه دام های مولد از دامداری ها و یا قاچاق آن به کشورهای همسایه و متعاقب آن گرانی گوشت هشدارهایی را داده بودند که نتیجه آن کاهش فاحش تولید در بازارهای داخلی و گرانی گوشت بود. حالا به نظر می رسد سرنوشت گوشت در انتظار شیر هم باشد، این در حالی است که با همین قیمت ها هم عملا لبنیات در حال حذف شدن از سبد خرید خانوارهای ایرانی است و کاهش جمعیت دام های مولد و شیر ده در تمام دنیا به عنوان یک مسئله استراتژیک و در ارتباط مستقیم با امنیت غذایی جامعه قلمداد می شود اما به نظر می رسد در ایران پیشگیری از شوک های قیمتی و بر هم خوردن تعادل بازار معنای خود را از دست داده است.شود اما به نظر می رسد در ایران پیشگیری از شوک های قیمتی و بر هم خوردن تعادل بازار معنای خود را از دست داده است.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول