روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رکورد گرمایش زمین شکسته شد

کد خبر : 9645
۱۳۹۷/۱۱/۲۴ - ۱۲:۲۰
منابع رسمی اعلام کردند که سال 2018، رکورد ثبت گرما در چند سال اخیر شکسته شده و روند گرمایش جهانی در پی دخالت انسان در طبیعت از سال 1880 آغاز شده است.
به نقل از "zmescience"، "گوین اشمیت"، مدیر موسسه مطالعات فضایی ناسا در نیویورک در این رابطه می‌گوید: "پیام اصلی این است که زمین گرم شده است. این گرمایش در اثر گازهای گلخانه‌ای است که بشر طی 100 سال گذشته در جو ایجاد کرده است."
 
NOAA و ناسا تایید کردند که 2018 رکورد چهارمین سال گرم را شکست. آنها همچنین داده های خود را با دیگر گروه های خارجی و مستقل بررسی و نتایج را این چنین تایید کردند. بر اساس این آمار، در سال گذشته، درجه حرارت زمین و اقیانوس‌های جهان 1.42 درجه فارنهایت (0.79 درجه سانتیگراد) بالاتر از میانگین قرن بیست و یکم ثبت شده است. با این حال روند گرمایش جهانی، یکنواخت نبوده است و در برخی نقاط جهان همچون آمریکای شمالی، درجه حرارت نزدیک به میانگین قرن ثبت شده، اما تفاوت آن بیشتر از سایر نقاط جهان است.
 
درحال حاضر حتی بدون ثبت درجه حرارت ها، اثرات تغییرات آب و هوایی در بسیاری از نقاط دنیا از جمله ایالات متحده قابل مشاهده است. وقوع خشکسالی‌های ویرانگردر بخش‌هایی از جهان به طور فزاینده ای به تغییرات آب و هوایی وابسته است. محققان همچنین هشدار دادند که تغییرات آب و هوا و آسیب ناشی از آن در مقایسه با آنچه که در آینده تجربه می کنیم، بیشتر خواهد شد، به ویژه اگر ما همچنان به میزان انتشار کربن با سرعت فعلی ادامه دهیم. 
 
دانشمندان آب و هوایی به مدت طولانی برای جلوگیری از این آسیب ها تلاش کرده اند. امروزه، سازمان ها بیشترین اطلاعات را از مناطق روستایی جمع آوری می کنند که برای کنترل آنها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. 
 
اثرات تغییرات آب و هوا در جای جای جهان قابل مشاهده است. بنابراین تعجب آور است کسانی هستند که تغییر آب و هوا را باور ندارند؛ چه چیزی برای متقاعد کردن آنها لازم است؟ اکنون زمان خوبی است تا به یاد داشته باشیم که عامل بسیاری از مشکلات خودمان هستیم، حالا زمان آن رسیده است که انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش  دهیم و در جهت کاهش اثرات مخرب گرمایش جهانی برآییم.