روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

جنجال دوباره بر سر یک تقلب مخابراتی شرکتMTN

تردیدهای ایرانسل برای ماندن در ایران

کد خبر : 9680
۱۳۹۷/۱۱/۲۷ - ۱۵:۵۰
پرونده جنجالی پرداخت رشوه شرکت MTN که به عنوان یکی از بزرگ ترین اپراتورهای تلفن همراه در ایران فعالیت می کند، با محرز شدن اتهام فساد مالی یوسف سالوجی، سفیر پیشین آفریقای جنوبی و پرداخت رشوه به طرف هیئت ایرانی در جریان مناقصه اپراتور مخابراتی ایران، وارد مرحله تازه ای شده است.
پلیس آفریقای جنوبی، یوسف سالوجی را متهم کرده است که در جریان همکاری برای واگذاری مناقصه به «ام تی ان» و «ایرانسل» و کنار گذاشتن «ترک‌سل» در مناقصه‌ای در ایران رقمی معادل یکصد هزار دلار رشوه دریافت کرده است. هر چند سالوجی اتهاماتش در ارتباط با این پرونده را رد کرده است؛ اما شروع به بررسی این پرونده می تواند به عنوان برگ برنده ای برای طرف ترک بازنده و رقیب MTN باشد. ماجرا از برگزاری مناقصه اپراتور دوم تلفن همراه در سال 1382 آغاز شد در حالی که هیچ یک از شرکت های مطرح اپراتوری در دنیا از فرانسه، انگلستان و ایتالیا در این مناقصه شرکت نکردند شرکت هایی از ترکیه، مصر و آفریقای جنوبی بر سر گرفتن این قرار داد 15 ساله وارد رقابت شدند و در نهایت كنسرسيوم «ايرانسل» در سال 1382 برنده‌ مناقصه‌ اپراتور دوم در ايران شد. اين كنسرسيوم از ميان ‌چهار كنسرسيوم راه يافته به مرحله پاياني، در حالي برنده‌ مناقصه‌ ‌شد كه قيمت آن ‌15 درصد از كنسرسيوم دوم كه MTN است كمتر بود. در همان زمان ترک‌سل که در این مناقصه مقام دوم را کسب کرد، به عنوان شریک در اجرای این پروژه معرفی شد؛ اما در نهایت ایرانسل به تنهایی عهده دار تامین شبکه و واگذاری خطوط شد. پس از کنار گذاشته شدن ترک سل، این شرکت ادعای تقلب و دستکاری در نتایج را مطرح کرد و گفت که در ابتدا MTN دوم شده؛ اما در اعلام نتایج نهایی این شرکت برنده مناقصه اعلام شده است. سال‌ها طرح این مسئله حتی واکنش وزیر پیشین ارتباطات دولت روحانی را نیز در پی داشت. محمود واعظی در سال‌های ریاستش بر وزارت ارتباطات با رد ادعای ترک سل گفته بود«تخلف یا رعایت نکردن قانون و عرف بین الملل در تعیین اپراتور دوم تلفن همراه در کشورمان رخ نداده است.» وی مدعی بود همه بررسی ها و بحث ها انجام و هیچ ادله ای دال بر محکومیت کشورمان یافت نشد. وزیر پیشین ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: شرکت ترک سل با پیدا نکردن مدرک از ایران اقدام به شکایت از شرکت ام تی ان آفریقای جنوبی کرده است. واعظی با تاکید بر اینکه در هنگام عقد قرارداد بین شرکت ام تی ان و اپراتور دوم تلفن همراه هیچ مسئولیتی نداشته است، افزود: اما با مطالعه پرونده ها و اطلاعاتی که جمع آوری شد چیزی که ایران را مقصر نشان دهد، به چشم نیامد.به گفته وی، ابتدا قرار بود ترک سل و یک شرکت ایرانی درباره راه اندازی اپراتور دوم اقدام کنند که در روند مذاکره ها توافق نهایی حاصل نشد و ترک سل کنار رفت. واعظی تاکید کرد : این که در این بین خلاف قانون و عرف بین الملل حرکتی انجام شده باشد، چنین چیزی نیست.
در مارس سال ۲۰۱۲ شرکت «ترک‌سل» شکایتی علیه شرکت «ام تی ان» در دادگاهی در آمریکا ارائه کرد. ترک‌سل خواهان دریافت ۴ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار بابت زیان این شرکت در مناقصه ایرانسل است. براساس آمار اعلام شده توسط «ام تی ان»، تنها در سال ۲۰۱۱ سود حاصل از بازار ایران برای شرکت «ام تی ان» ۱.۳ میلیارد دلار برابر با ۹ درصد کل سود جهانی این شرکت بوده است. بازار پر سود ایران برای شرکت ام تی ان در حالی است که با وضع تحریم ها از سوی آمریکا این شرکت درمبادلات جهانی خود با مشکلات زیادی هم روبه رو بوده است. اخیرا رویترز در گزارشی مدعی شد این کمپانی در سال ۲۰۱۸ موفق به کسب ۸۸ میلیون یورو معادل ۱۰۴ میلیون دلار سود شده  که این میزان، یک سال پیش یعنی در سال ۲۰۱۷ معادل ۶۱ میلیون دلار عنوان شده است، در واقع تحریم‌های بانکی اعمال شده از سوی آمریکا می‌تواند بر میزان سود حاصل از فعالیت‌های این کمپانی در ایران نیز تاثیر بگذارد. گروه ام‌تی‌ان برای تداوم حضور خود در ایران برنامه‌های مختلفی داشت. از جمله این برنامه‌ها می‌توان به سرمایه‌گذاری ۷۵۰ میلیون دلاری در بخش پهنای باند و فیبر نوری اشاره کرد. این طرح قرار بود در همکاری مشترک با ام‌تی‌ان در شهرهای بزرگ ایران به اجرا درآید که با دور جدید تحریم‌ها این موضوع با چالش روبه رو شده است. هر چند بازار ایران پس از نیجریه بیشترین مشتری و درآمد را برای ام تی ان دارد؛ اما این شرکت احتمال خروج از ایران را مطرح کرده است. با وجود قصد ترک ایران از سوی گروه ام‌تی‌ان، این شرکت در دو بخش دیگر همچنان در ایران فعال است، یکی از این بخش‌ها با استارت‌آپ‌ها مرتبط می باشد. در این بخش «ام‌تی‌ان» در همکاری با شرکت راکت اینترنت آلمان فعالیت می‌کند و سرمایه گذاران اولیه و اصلی نیز گروه اینترنت ایرانیان که صاحبان اسنپ، اسنپ فود، پین تاپین و بامیلو هستند به شمار می رود.
« ام تی ان» همچنین سال‌هاست که به عنوان شریک در پروژه اپراتور دوم تلفن همراه ایران مشارکت داشته و حدود ۴۹ درصد سهام ایرانسل را در اختیار دارد. البته هنوز ایرانسل نسبت به احتمال خروج «ام‌تی‌ان» از ایران واکنشی نشان نداده است؛ اما به نظر می‌رسد در صورت خروج، سهام این اپراتور افت داشته و چالش‌های جدیدی پیش روی ایرانسل قرار خواهد گرفت.

 
نویسنده : مرضیه محب رسول