روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به منظور مهار بیماری سرطان در اصفهان؛

ژاپنی ها به کمک اصفهانی ها می آیند

کد خبر : 9697
۱۳۹۷/۱۱/۲۸ - ۱۶:۲۱
چندی پیش آماری از میزان پراکندگی و بیشترین شیوع سرطان ها و تومورها که موجب مرگ و میر ایرانی ها شده است به تفکیک استان های کشور منتشر شد. در این آمار «اصفهان» در کنار استان‌هایی مانند آذربایجان غربی و شرقی، خراسان رضوی و مازندران و گیلان به عنوان بیشترین شیوع سرطان ها و فوت بر اثر این بیماری قرار گرفته است. همچنین در ابتدای امسال اعلام شد که میزان شیوع سرطان سینه در اصفهان بیشتر از نرم کشوری است و به عنوان یکی از عوامل اصلی مرگ و میر زنان در این استان شناخته شده است.

سونامی سرطان در اصفهان در موج تایید و تکذیب ها
اینکه سرطان یک بیماری در حال پیشرفت در میان انسان‌هاست، تنها مختص ایران و یا مردم جهان سوم نیست بلکه این پدیده به علل تغییراتی که در سبک زندگی و تغذیه مردم روی داده بیماری رو به گسترشی است؛ اما این روند در برخی از نقاط به دلیل وجود برخی از فاکتورهای محیطی و فرهنگی سرعت بیشتری دارد. اصفهان چند سالی است که به عنوان اولین ها در برخی از بیماری‌های سخت مانند «ام اس» و «سرطان» مطرح بوده است. افزایش آلاینده های هوا و خشکسالی و سایر فاکتورهای محیطی خطرزا در رشد این عوامل موثر است. هر چند برخی از مدیران بهداشتی استان تلاش دارند تا بگویند تشیه روند رو به رشد سرطان به سونامی تنها اغراق در این زمینه بوده و این بیماری نه در ایران و نه در استان اصفهان بیشتر از نرم جهانی نیست. در همین زمینه رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از سرطان اصفهان اعلام کرده است: در مورد شیوع بیماری سرطان تا حدودی بزرگ نمایی شده، در حقیقت بیماری سرطان در همه دنیا و ایران با شیب بسیار آرامی در حال افزایش است و اصفهان هم از این قاعده مستثنی نیست؛ اما به وجود سونامی سرطان اعتقادی نداریم . وی خاطرنشان کرد: در ایران ثبت سرطان اتفاق افتاده است و طی سال های اخیر ثبت، تشخیص و درمان سرطان روندی بهتری پیدا کرده و در برخورد با تعدای زیادی از بیماران سرطانی که تشخیص بیماری و درمان آنها را داشتیم این ذهنیت در اصفهان به وجود آمده که مردم فکر کنند آمار سرطان افزایش یافته است این در حالی است که در گذشته این بیماری بین مردم بوده و مبتلایان بعد از طی شدن سه الی شش ماه فوت می‌کردند؛ امروزه با تشخیص زودرس و درمان‌های بهتر بیمار ۱۰ الی ۲۰ سال طول عمر  خوبی را پیدا می کند.
همکاری اصفهان و ژاپن در زمینه سرطان
اگر چه میزان ابتلا در برخی از سرطان ها مانند سینه در اصفهان بالاست؛ اما خوشبختانه در برخی از انواع خطرناک این بیماری مانند سرطان معده، جزو استان های با شیوع پایین قرار داریم. در حالی که میزان ابتلا به سرطان معده در ایران 10 سال جوان‌تر از نرم جهانی است؛ اما در برخی از مناطق مانند کردستان، ایلام، مازندران میزان ابتلا افراد بالاست؛ اما در اصفهان، چهارمحال و بختیاری، کرمان  و کرمانشاه این میزان پایین تر از نرم کشوری است. یکی از اصلی ترین فاکتورهای موفقیت در درمان این بیماری تشخیص زودهنگام آن است که معمولا علل اصلی مرگ و میر با این نوع بیماری را تشکیل می دهد. بر این اساس همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بادانشگاه کاگوشیمای ژاپن در مورد ارتقای سطح تشخیص های زودهنگام این بیماری آغاز خواهد شد. بر اساس اعلام عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، چند طرح پژوهشی در راستای تشخیص زودرس و روش‌های درمانی در خصوص سرطان معده با  دانشگاه کاگوشیمای ژاپن آغاز شده است. محسن شهریاری اظهار داشت: با توجه به شیوع سرطان معده در ایران و ژاپن ، طرح های تحقیقاتی بین دو دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و دانشگاه کاگوشیمای ژاپن تعریف کردیم که بتوانیم  آخرین روش‌های درمانی جدید و دستاوردهای علمی را در این حوزه ارائه کنیم.وی بیان داشت: از سه سال گذشته جمعی از دانشجویان دانشگاه کاگوشیمای ژاپن به منظور آشنایی با تمدن، فرهنگ‌ها و مذاهب کشورهای مختلف به ایران سفر کرده اند که امسال برای سومین بار با سفر به ایران و بازدید از شهرهای مختلف، در اصفهان حضور یافتند و از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بازدید به عمل آوردند.وی هدف از ایجاد این تعاملات مشترک را در راستای گسترش ارتباطات بین دو کشور در زمینه های علمی، آموزشی و فرهنگی ذکر کرد و افزود: سال گذشته یک سمینار با عنوان پرستاری در منزل با همکاری دانشگاه کاگوشیمای ژاپن در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار شد و همچنین سمینار مراقبت تسکینی با همکاری اساتید دانشگاه های ژاپن در ۱۴ و ۱۵ اسفندماه در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار می‌شود.
وی ادامه داد:در پی انعقاد تفاهم نامه با دانشگاه کاگوشیمای ژاپن، چند طرح پژوهشی در راستای تشخیص زودرس، مطالعات اپیدمیولوژیک و روش‌های درمانی و مراقبتی جدید در خصوص سرطان معده را با این دانشگاه آغاز کردیم.
 
نویسنده : پریسا سعادت