روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

طی 10ماهه سال جاری122 میلیارد تومان کالای قاچاق در استان اصفهان کشف شده است؛

جولان ممنوعه ها در میان لیست قاچاق

کد خبر : 9710
۱۳۹۷/۱۱/۲۹ - ۱۶:۱۶
موضوع «قاچاق» سابقه ای طولانی در ایران دارد. وجود انواع حفره های امنیتی در اقتصاد موجب شده تا بسیاری از افراد در زنجیره قاچاق در کشور فعالیت داشته باشند و هر از چند گاهی آفت قاچاق دامن بخشی از تولیدات داخلی و یا فعالان اقتصادی را در بر می گیرد. این هیولا به قدری در تار و پود اقتصاد ایران ریشه دوانده که به صفر رساندن آن رویایی محال است که با وجود تمام تلاش ها و برنامه ریزی های صورت گرفته که اتفاقا کم و محدود هم نبوده است همچنان قاچاق در بازار ایران جولان می دهد.
خودور و لوازم خانگی در صدر فهرست قاچاق
با استناد به داده‌های ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، قاچاق مکشوفه بعضی کالاها تا چندین برابر نسبت به مقدار سال گذشته افزایش پیدا کرده است. در صدر این افزایش‌ها، خودرو بوده که طی 9 ماهه امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته حدود هشت برابر رشد داشته است. میزان خودروی قاچاق کشف شده بیش از ۶۶۱ درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش پیدا کرده است. طی ۹ ماهه سال گذشته ۴۸۹ خودرو و در ۹ ماه امسال ۳۷۲۲ خودروی قاچاق کشف شده که مقایسه این دو رقم حاکی از رشد هشت برابری خودروی قاچاق مکشوفه است.  فرآورده‌های نفتی با افزایش ۱۱۰ درصدی، رتبه دوم میزان رشد قاچاق در کشور را به خود اختصاص داده‌ است. پس از آن لوازم خانگی با 85 درصد رشد، پارچه 49 درصد و دام و احشام با 26 درصد رشد همراه بوده است. بر اساس آمار اعلام شده، سه قلم عمده کشفیات قاچاق در ۹ ماه سال جاری، عبارتند از: خودرو با ۳ هزار و ۷۲۲ دستگاه، لوازم خانگی با ۱۵ میلیون و ۵۵۹ هزار و ۳۱۹ دستگاه و لوازم آرایشی و بهداشتی ۲۸ میلیون و ۷۶۸ هزار و ۷۹۶ عدد؛ این اقلام حدود ۳۶ درصد از کل کشفیات قاچاق در کشور را به خود اختصاص داده اند.
رشد قاچاق ممنوعه ها
بر اساس جدیدترین آماری که از سوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز منتشر شده است، بیشترین میزان قاچاق مربوط به کالاهایی است که دارای ممنوعیت وارداتی بوده اند. تجربه ثابت کرده که بازار ایران نیازهای خود را به هر طریق تامین می کند و راه هایی که با ممنوعیت واردات مسدود شده به سرعت با قاچاق و اندکی صرف هزینه بیشتر گشوده می شود. ممنوعیت واردات لوازم خانگی که در ماه های اخیر به بهانه حمایت از تولیدات داخلی انجام گرفته، نه تنها رونقی در این بازار به وجود نیاورده بلکه احتکار و رشد قاچاق را در پی داشته است. این مسئله در حالی است که این روزها بازار لوازم خانگی با حاشیه هایی هم همراه بوده است از جمله توصیه رییس اتحادیه لوازم خانگی به مردم برای خرید از این بازار قبل از گرانی ها که واکنش های زیادی را در پی داشت؛ اما با گشت و گذاری در بازار می توان به خوبی مشاهده کرد رکودی که به شدت در این بازار چنبره زده است به آسانی و با این توصیه ها از بین  نخواهد رفت. بازار خودرو هم به عنوان دومین بخش قاچاق گسترده کالا  وضعیت خوبی ندارد در سایه ممنوعیت واردات، قاچاق به خصوص در بازار لوازم یدکی خودرو بیداد می کند و این موضوع به دلیل ممنوعیت واردات از مبادی رسمی، رشد لوازم یدکی قاچاق تقلبی و بی کیفیت را هم در پی داشته است.
چه کالاهایی بیشتر به اصفهان قاچاق می شود؟
استان اصفهان به لحاظ جایگاه و موقعیت جغرافیایی یکی از اصلی ترین استان های درگیر با مسئله قاچاق است. برخی از اصلی ترین شاهراه های حمل قاچاق به خصوص برای رساندن این کالاها به تهران از اصفهان می گذرد و به همین دلیل میزان کشفیات در استان همواره بالاست. محمد جواد ابراهیمیان، مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اصفهان در گفت وگو با «زاینده رود»  در مورد آمار و میزان کشفیات قاچاق در استان گفت: ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز بر اساس فرمان مقام معظم رهبری در سال 1381 کار خود را آغاز کرد که ستادها در قالب اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای در حال فعالیت هستند.  به گفته وی، میزان کشفیات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز طی 10 ماه سال 1397 بالغ بر 122 میلیارد تومان بوده است. ابراهیمیان تصریح کرد: استان اصفهان در سطح بندی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در سطح 2 قرار گرفته است که این با توجه به مرزی نبودن استان نشان می‌دهد استان اصفهان تا چه حد در مبارزه با قاچاق موثر بوده است. وی با اشاره به بالا بودن افزایش میزان کشفیات در استان خاطر نشان کرد : بیشترین میزان کشفیات کالای قاچاق شامل 5 گروه کالایی می شود. در صدر این کشفیات لوازم خانگی قرار دارد و رده های بعدی به ترتیب مواد خوراکی و آشامیدنی و لوازم یدکی و خودرو و کالاهای آرایشی و بهداشتی قرار دارند و جایگاه پنجم مربوط به ارز است.
سرنوشت کشفیات چه می شود؟
سال گذشته بود که بحث معدوم سازی کالاهای مکشوفه قاچاق با گمانه زنی ها در مورد چگونگی برخورد با محموله خودروهای قاچاق داغ شده بود. در آن زمان مسئولان تاکید کردند که کالاهای قاچاق وارد چرخه اقتصاد داخلی نخواهد شد؛ اما مشخص نیست این کالاها پس از کشف دقیقا چه سرنوشتی خواهند داشت. مدیر روابط عمومی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در این زمینه گفت: کالاها پس از کشف و تهیه صورت جلسه در اختیار سازمان فروش اموال تکمیلی قرار می گیرد. اگر مالک نتواند قاچاق نبودن کالای خود را اثبات کند، مراجع قضائی و تعزیرات به این پرونده ها رسیدگی کرده و اگر فرآیند گمرکی و تجارت مشخصی را طی کرده باشد، برگردانده می شود. در صورت محرز بودن قاچاق کالا برخی از آنها مانند لوازم خانگی در صورت فراهم بودن زمینه دوباره صادر می شوند و برخی دیگر از کشفیات مانند اقلام غذایی و نوشیدنی به دلیل شبهه در سلامتی و مشکلات بهداشتی، معمولا معدوم سازی می شود.
 قاچاق معکوس در اصفهان وجود ندارد
یکی از حاشیه های نوظهور در قاچاق، ایجاد فرآیند قاچاق معکوس و یا خارج کردن کالاهای تولید داخل به صورت غیر قانونی به خارج از مرزهاست. پس از سوخت، بازار مواد خوراکی، طلا و حتی محصولاتی مانند گوشت قرمز و سفید نیز با شائبه قاچاق به خارج مواجه هستند که در روزهای اخیر همین قاچاق گوشت به شدت بازارهای داخلی را با آشفتگی مواجه کرده است. ابراهیمیان، با بیان اینکه قاچاق معکوس معمولا در میان استان های مرزی دیده می شود، تاکید کرد آماری از قاچاق دام زنده از استان وجود ندارد. به گفته وی، به لحاظ جغرافیایی قاچاق معکوس نمی تواند از اصفهان به صرفه باشد؛ هر چند این ستاد اقدامات پیشگیرانه گسترده ای را در مورد مبارزه با قاچاق سوخت و فرآورده های نفتی و دام طی روزهای اخیر در دستور کار قرار داده است.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول