روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

در حالی که رییس اتحادیه نانوایان استان حاضر به مصاحبه نیست، نانوایان از کمبود آرد در سطح شهر می‌گویند

مناقشه آردی در اصفهان

کد خبر : 9739
۱۳۹۷/۱۲/۰۱ - ۱۱:۳۶
طی روزهایی که در سایت های خبری و محافل دورهمی های مردم، تنها صحبت از گرانی گوشت و صف های طویل مردم برای دریافت گوشت تنظیم بازاری است، بازار آرد و نان به عنوان یکی از حیاتی ترین مایحتاج مردم در اصفهان وضعیت خوبی ندارد. شاید چون بارها مسئولان محترم در سال‌های گذشته جشن خودکفایی گندم گرفتند و حتی آماری از صادرات این محصول استراتژیک هم اعلام نشد، کسی نگرانی از بابت کمبود یا نایاب شدن آرد و نان در کشور نداشت. داستان غم انگیزی که به نظر می رسد این بار قرار است برای قوت لایموت مردم تکرار شود. در روزهای اخیر موجی از تاییدها و تکذیب ها در مورد کمبود آرد و جیره بندی آن منتشر شد.
 خبر جیره بندی و نبود آرد در نانوایی های آزادپز را اولین بار رییس انجمن آرد و غله اصفهان اعلام کرد، هر چند روز بعد از آن رییس اتحادیه اصناف استان اصفهان در گفت وگو با فارس این خبر را تکذیب کرد و مدعی شد که آرد برای همه نانواها از طریق سامانه توزیع می شود و هیچ کمبودی در این زمینه وجود ندارد؛ اما بار دیگر نایب رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان با تکرار ادعاهای قبلی خود مدعی شد که در سایه بی توجهی سازمان غله، سیلوهای گندم و انبارهای آرد خالی است و دلالان در حال به جیب زدن سودهای کلان در این بازار هستند. محمدرضا خواجه، در خصوص وضعیت تامین آرد نانوایان در استان، اظهار کرد: متاسفانه طی دو ماه گذشته استان اصفهان در تامین آرد وضعیت خوبی ندارد.
ما آرد نداریم، چه کنیم؟
بهترین راه برای اثبات درستی حرف مسئولان و قبول تاییدها و تکذیب ها، پرسش از متولیان اصلی پخت نان دراصفهان، یعنی نانوایان است. هر چند که محمود پهلوان زاده، رییس اتحادیه نانوایان استان اصفهان در تماس های مکرر روزنامه «زاینده‌رود» بنا به دلایلی ،  حاضر به پاسخگویی در زمینه چرایی کمبود آرد در اصفهان نشد؛ اما رضایی یکی از نانوایان آزاد پز در گفت وگو با «زاینده رود» مدعی شد فیلم ها و مصاحبه‌ای که مدعی عدم کمبود آرد در بازار است، دروغ بوده و چند وقتی است نانوایان در سطح شهر با کمبود آرد مواجه هستند.
وی افزود: یکم بهمن ماه باید ما در سامانه برای دریافت آرد ثبت نام می کردیم که متاسفانه هنوز سامانه باز نشده است. رضایی، با گلایه از کمبود سهمیه برای نانوایان گفت: من در ماه باید 360 گونی آرد دریافت کنم؛ اما تنها 270 گونی از طریق سامانه به من داده می شود و باید بقیه را با قیمت مابه تفاوت زیاد از بازار آزاد تهیه کنم.
توطئه قاچاق این بار در بازار آرد و نان
نایب رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان، مدعی گسترش قاچاق در زمینه آرد دولتی در اصفهان شده است. وی با بیان اینکه متاسفانه طی چند ماه گذشته به دلیل عدم دقت و درایت کافی اداره غله کشور و کارگروه تنظیم بازار دلالی گندم و آرد رونق گرفت، گفت: متاسفانه به دلیل افزایش نرخ دلار، برخی آسیاب داران، گندم را با نرخ نیمه تعادلی یا نیمه آزاد از دولت سهمیه می‌گیرند و با قیمت بالایی به کشورهای همجوار همچون عراق و افغانستان عرضه می‌کنند.
 وجود دلالان و سودجویی آنها رانانوایان اصفهانی هم تایید می کنند. «م. س» یکی دیگر از نانوایان سطح شهر هم بیان کرد که این اتفاق تنها  به نفع دلالان بازار و کارخانه های آرد است؛ چرا که نانواها برای تامین آرد و جلوگیری از تعطیل شدن واحد‌های صنفی خود باید به جای آرد 46 هزار تومانی دولتی،  آرد را از کارخانه ها به قیمت 77 هزار تومان تهیه کنند.
 وی با شکایت از جوابگو نبودن اتحادیه نانوایان در این زمینه مدعی شد که این مسئله ناشی از نبود مدیریت درست غله و آرد در سازمان های دولتی است و سهمیه بندی آرد به صورت کامل در اصفهان رخ داده است.
آزادپز هایی که به حال خود رها شده اند
«حسن. ف» یکی دیگر از نانواها نیز در گفت وگو با «زاینده رود» گفت: در ابتدای طرح آزادپز کردن نانوایی ها به دلیل اینکه نانوایی من در منطقه بالای شهر بود اتحادیه عنوان کرد که باید به صورت آزادپز فعالیت کنم. تا سه ماه پیش هم در تامین آرد مشکلی نداشتیم؛ اما حالا با کمبود آرد و تامین آن با قیمت بسیار بالا عملا این کار از صرفه اقتصادی افتاده است.
وی افزود: تمام پیگیری های ما از سازمان غله و سایر نهادها هم بدون جواب مانده است و در حالی که ساعت کاری واحد صنفی من تا ده شب بوده در جواب اعتراض من در مورد کمبود آرد به من پیشنهاد شده تا ساعت کاری نانوایی  را کاهش دهم تا با کمبود آرد مواجه نباشم. نایب رییس انجمن علوم و فنون غلات اصفهان هم با بیان اینکه طبق مصوبه دولت 20 درصد نانوایان دولتی باید آزادپز می‌شدند که این آمار در اصفهان حدود 40 درصد است، افزود: طبق دستورالعمل مجلس برای کاهش بار مالی دولت، آرد این نانوایان نیز آزاد شد و آنها می‌توانستند آرد مورد نیاز خود را از استان‌های دیگر تامین کنند، اما در شرایط کمبود امروز، دولت اعلام کرد نانوایان آزادپز حق خریداری آرد از استان دیگری را ندارند، همچنین اگر پیش از این مصرف هر نانوایی ماهی 500 کیسه بود، امروز تنها 250 کیسه به نانوا عرضه می‌شود و به نوعی آرد در اصفهان جیره‌بندی شده است.
نویسنده : مرضیه محب رسول