روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

قلمکاری :

تولید محصولات صادرات محور در سمیرم توسط کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان کلید خورد

کد خبر : 9772
۱۳۹۷/۱۲/۰۴ - ۱۵:۵۰
طرح تکنولوژی های نوین تولید ،برداشت ،سورتینگ و بسته بندی سیب درختی با محوریت شهرستان سمیرم در کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در راستای افزایش بهره وری و دستیابی به بازارهای صادراتی تدوین و برای فراهم ساختن مقدمات اجرای آن ، به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد.

حمیدرضا قلمکاری ، رییس کمیسیون کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در گفت با روزنامه زاینده رود پیرامون این طرح اظهار داشت : شهرستان سمیرم به دلیل شرایط جغرافیایی مناسب یکی از قطب های اصلی باغبانی و تولید سیب کشور محسوب می شود اما باغداران این منطقه همچو سایر باغداران کشور به دلایلی همچون: بهره وری پایین ، سیستم فروش ناکارآمد ، نبود صنایع تبدیلی ،عدم دسترسی به تکنولوژی های نوین ، عدم دسترسی به بازارهای صادراتی و ... همه ساله متحمل زیان می شوند .

وی ادامه داد : این موضوع سبب شد تا کمیسیون کشاورزی،آّب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان در راستای حرکت به سمت بهبود فضای مستمر کسب و کار و آسیب شناسی وضعیت موجود در باغات سمیرم و همچنین الگو برداری منطقی و برنامه ریزی های اثربخش ، پذیرای یک هیات تجاری از کشور فرانسه ، متشکل از گروهی از باغداران بزرگ این کشور در زمینه تولید سیب باشد.

رییس کمیسیون هاي کشاورزی،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان با عنوان اینکه گروه فرانسوی ضمن بازدید از باغات سیب سمیرم اصولی را در خصوص تغییرات لازم برای افزایش بهروره ی ارائه کرد گفت :  مقرر شد تا در سمیرم به صورت پایلوت یک هکتار زمین مشارکتی با روش و تکنولوژی و نهال های کشور فرانسه ایجاد شود..

وی در ادامه افزود : پیرو همین بازدید کمیسیون کشاورزی ،آب و محیط زیست اتاق بازرگانی اصفهان توانست برای بررسی دقیق تر از نمایندگان اتحادیه کنسرسیوم پرورش دهندگان سیب تیرول جنوبی(VOG) ایتالیا نیز پذیرایی کند.

قلمکاری افزود : این گروه از باغداران ایتالیایی در زمینه  زنجیره تولید، سورت، بسته بندی و سردخانه متخصص بودند و این کمیسیون توانست با حضورر این باغداران بار دیگر باغات سیب سمیرم را مورد بررسی و راه های انتقال دانش با این اتحادیه را مورد بررسی قرار دهد .

وی افزود : در ادامه به درخواست گروه ایتالیایی یک تیم کارشناسی برای بازدید از تکنولوژی های نوین تولید، سورتینگ و بسته بندی سیب درختی  به منطقه ورونا و بولزانو کشور ایتالیا اعزام شد و توانست با همکاری اتحادیه VOG   از تمام مراحل تولید و بسته بندی سیب درختی این اتحادیه بازدید کند .

قلمکاری  توافق برای ارائه آموزش خصوصی به تعدادی از باغداران ایرانی ، بسترسازی برای انتقال دانش ، زمینه ایجاد یک پایلوت در شهرستان سمیرم  را از مهمترین موارد مورد توافق با اتحادیه VOG  دانست و اضافه کرد : در نهایت اطلاعات به دست آماده و راهکارهای علمی و عملی در خصوص  تکنولوژی های نوین تولید ،برداشت ،سورتینگ و بسته بندی  سیب درختی در قالب یک طرح به  مجلس شورای اسلامی تقدیم شد که استقبال کمیسیون کشاورزی مجلس را درپی داشت .