روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

بر اساس جدیدترین آمار مشترکان اینترنت ثابت در کشور در حال افزایش است؛

ریزش های اینترنتی

کد خبر : 9773
۱۳۹۷/۱۲/۰۴ - ۱۶:۱۶
رقابت میان اپراتورهای موبایل از یک سو و شرکت های فروش پهنای باند اینترنت از سوی دیگر تا همین ماه های اخیر به نفع شرکت های اپراتوری تقریبا بسیار نابرابر بود. در حالی که سهم اینترنت سیار از بازار هفتاد میلیونی ایران تنها ده میلیون نفر بود، اینترنت سیار 61 میلیون و 200 هزار نفر مشترک داشته است. این آمار البته از ابتدای سال همواره به نفع افزایش مشترکان اینترنت سیار در حال تغییر و افزایش بوده؛ اما بر اساس آخرین آمار منتشر شده از سوی حوزه ارتباطات کشور مشترکان در حال روی آوری به استفاده از اینترنت ثابت در کشور هستند .
جدیدترین گزارش تحلیلی از وضعیت بازار ارتباطی کشور نشان می‌دهد مشترکان اینترنت پهن‌باند سیار تا پایان آذر ماه سال جاری 55 میلیون و 794 هزار و 43 گزارش شده که به نسبت سه ماهه فصل تابستان افت حدودا 9 درصدی را نشان می‌دهد.اما مشترکان اینترنت پهن‌‌باند ثابت با 5/1 درصد رشد به 10 میلیون و 189 هزار و 400 مشترک تا پایان سه ماهه سوم سال جاری رسیده‌اند. در سال‌های اخیر همواره رقابت تنگاتنگی میان فعالان این دو عرصه برای جذب مشتریان بیشتر در
جریان بوده است.
بازار اینترنت غیر رقابتی است
آمار بالای جذب مشترکان اینترنت توسط شرکت های موبایل نگرانی ها از غیر رقابتی شدن این بازار را دامن زده است. نگاهی تغییر حالت ضریب نفوذ پهن‌باند در کشور نشان می دهد که فضای رقابت بین اپراتورهای سیار و ثابت در حوزه اینترنت پهن‌باند به مرور در حال غیررقابتی شدن است؛ اما طی ماه های اخیر اتخاذ سیاست افزایش تعرفه اینترنت از سوی اپراتورهای موبایل باعث ریزش مشترکان اینترنتی آنها در فصل پاییز و روی آوردن آنها به اینترنت ثابت یا فرارشان از قید و بند اینترنت شده است. آمارها می‌گوید تعداد مشترکان اینترنت پهن‌باند در کشور طی سه ماهه پاییز نسبت به فصل تابستان کاهش3/7 درصدی داشته است در این حوزه سهم بازار اپراتورهای ارتباطی به ترتیب 60.70، 37.46 و 1.82 درصد در اختیار همراه اول، ایرانسل و رایتل است. مقایسه این ارقام با آمار مربوط به پایان شهریور ماه نشان می‌دهد که همراه اول با 59/0 درصد رشد، ایرانسل با رشد 23/1 درصدی و رایتل با افت96/1 درصدی در سهم بازار مواجه شده‌اند. هم‌اکنون طبق آخرین آمار رسمی منتهی به آذر ضریب نفوذ «اینترنت پهن‌باند» در کشور 39/80 درصد است که در مقایسه با سه ماهه تابستان 41/6 واحد (درصد) افت نشان می‌دهد.
شرکت های اینترنت ثابت در آستانه ورشکستگی
طی سال‌های اخیر اعتماد عمومی نسبت به اینترنت های ثابت به دلایلی مانند قطعی های مکرر و قیمت بالا همواره در حال کم شدن بوده است اینکه مردم نسبت به حجم مصرفی خود و میزان محاسبه پهنای باند اعتمادی به شرکت های اینترنت ثابت ندارند چالشی است که مشترکان را به سوی استفاده از اینترنت های سیار سوق داده است این نارضایتی در حالی است که عملا شرکت های توزیع کننده پهنه باند جزو شرکت‌های همواره زیان ده در اقتصاد ایران هستند؛ چرا که گران بودن خدمات ارائه شده به شرکت هاي خصوصي باعث کاهش شديد سود اين گروه شرکت ها مي شود و عملا تجارت فناوري اطلاعات که به عنوان دومين تجارت پرسود در دنياست در ايران به يک تجارت زيان ده و يا حداقل با سود بسيار پايين تبديل شده است.با وجود اینکه گران فروشی مخابرات نقش موثری در بالا رفتن هزینه اینترنت ثایت دارد و کارشناسان آی تی نسبت به کاهش استفاده از اینترنت ثابت در ایران هشدار داده اند؛ اما همچنان برنامه درستی برای فروش عادلانه اینترنت ثابت از سوی مخابرات ارائه نمی شود.
گران فروشی قانونی اپراتورها
چالش فروش اینترنت و جذب مشترکان به همین جا ختم نمی شود. نابسامانی در قیمت گذاری اینترنت های ثابت در حالی است که همین حالا هم این شرکت ها معتقدند ارزان فروشی شرکت های موبایل عملا در حال ورشکست کردن شرکت های فروش اینترنت ثابت است؛ اما مشترکان اینترنت های سیار و اپراتور های موبایل از گرانی هزینه خرید اینترنت شاکی هستند. نارضایتی کاربران از تغییر بسته‌های اینترنت موبایل و ادعای‌ آنان مبنی بر افزایش قیمت‌ها در حالی است که به گفته کارشناسان، مطابق مصوبه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، تخلفی از سوی اپراتورها رخ نداده است. هر چند قانون عملا دست اپراتورها برای گران فروشی را باز گذاشته است. سقف و کف تعیین‌شده توسط رگولاتوری، نشان می‌دهد اپراتورها هنوز تخلفی در این زمینه انجام نداده‌اند. کف تعرفه اینترنت ۲۸۰۰ تومان برای هر گیگابایت است و در صورتی که مایل باشند حتی اجازه دارند تا ۴۰ هزار تومان برای هر گیگابایت هم تعرفه اینترنت را بالا ببرند و همچنان مطابق قانون رفتار کرده باشند، قانونی که از دی ماه ۹۵ در رگولاتوری درباره آن تصمیم‌گیری شده و شاید لازم باشد رگولاتوری تجدید نظری درباره این مصوبه داشته باشد.
 
نویسنده : مرضیه محب رسول