روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

به بهانه ماجرای اسب های دانشگاه صنعتی اصفهان که خبرساز شدند

اسب ها برای چه می دوند؟!

کد خبر : 9790
۱۳۹۷/۱۲/۰۶ - ۹:۵۶
این گزارش چند برداشت از ماجرایی متفاوت است که در یکی از دانشگاه های مطرح اصفهان روی داده است؛ تصمیمی که ظاهرا به منظور افزایش روحیه و نشاط دانشجویان گرفته شده، اما با کنار هم گذاشتن برداشت هایی از بودجه دانشگاه‌ها و مشکلات آنها اندکی غیر متعارف به نظر می رسد.
برداشت اول؛ ماجرای اسب ها
ماجرای عجیب اسب های تلف شده و سرگردان در دانشگاه صنعتی اصفهان، چند روزی است که خبرساز شده است. برنامه ای که ظاهرا به منظور ایجاد نشاط و ترغیب به ورزش اسب سواری در این دانشگاه تدارک دیده شده بود؛ اما در نهایت به یک افتضاح تمام عیار تبدیل شده و عملا مناقشه میان اموراجتماعی این دانشگاه با مسئولان طرف قرار داد اسب سواری منجر به تلف و بیمار شدن برخی از اسب ها شده است. این اتفاق عجیب در دانشگاه صنعتی اصفهان در حالی رخ داده است که اصولا اسب سواری، ورزشی هزینه بر و لاکچری به حساب می آید و نمی تواند مناسب حال و روز دانشجویان بی درآمد امروزی باشد. هزینه کرد دانشگاه برای انجام مقدمات و تدارکات بی نتیجه این کار هم البته در شرایطی صروت گرفته که بسیاری از دانشجویان نسبت به عدم دریافت وام های دانشجویی و وضعیت معیشتی و رفاهی در دانشگاه ها مانند غذای سلف شکایت دارند.
برداشت دوم؛ زبان بسته هایی که تلف شدند
دانشگاه صنعتی اصفهان چندی پیش در قراردادی با یک پیمانکار، چند رأس اسب‌ برای آموزش سوارکاری به دانشجویان در اختیار گرفته است؛ اما بعد از چند ماه شرایطی پیش آمده که باعث اختلاف میان پیمانکار و معاونت دانشجویی این دانشگاه شده است.پیمانکار نگهداری از این اسب‌ها گفته  که در دانشگاه صنعتی اصفهان اسب‌هایی که به قصد آموزش سوارکاری به دانشجویان در محیطی تحت نظارت معاونت دانشجویی این دانشگاه بودند، دچار تلفات شده‌اند. این اسب‌ها تلف، فلج و سقط جنین داشته اند. اسب‌های باقی مانده نیز در شرایط خوبی به سر نمی‌برند.حال دانشگاه صنعتی اصفهان مسئولیت را به عهده شرکت پیمانکار می‌داند و مربی اسب‌سواری دانشگاه را مقصر می‌داند. مسلمان‌زاده، مربی اسب سواری شرکت طرف قرارداد با دانشگاه صنعتی اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا تقصیر را بر گردن دانشگاه انداخته و اظهار می‌کند: اسب‌ها سیمان خورده اند و گرمایش محیط نامناسب بوده است، دانشگاه با من به عنوان مربی قرار داد بسته بود و در تابستان، حین عقد قرارداد، مسئولیت پانسیون و نگهداری از اسب‌ها به عهده دانشگاه بود. حتی در روزهای عادی، برای رسیدگی به اسب‌ها و خوراک دهی به آن‌ها همراه من یک نگهبان می‌فرستادند ولی الان که تلفات به وجود آمده هیچ کس مسئولیت خسارت وارد شده را قبول نمی‌کند. این مربی سوارکاری ادامه می‌دهد: اسب‌های من بیرون از محل نگهداری خود بودند و من برای بردن آن‌ها به جایگاه‌شان و غذا دادن به آنها اجاز ورود پیدا نکردم. وی در ادامه گفت: معاون دانشگاه بعد از شنیدن شکایت من، گفت خسارت اسب‌ها باید پرداخت شود و امور قراردادهای دانشگاه گفتند تربیت بدنی دانشگاه باید هزینه قرارداد را بپردازد، اما تاکنون هیچ اقدامی انجام نشده و من حتم دارم اگر از دانشگاه بیرون بروم دیگر من را به دانشگاه راه نخواهند داد.
برداشت سوم؛ اسبی تلف نشده است
مهناز منشوری، مدیر تربیت بدنی این دانشگاه اما نظراتی کاملا مقابل مسلمان‌زاده دارد. وی گفت: دانشگاه با این فرد مشکل دارد و قرارداد پیمانکار تا انتهای بهمن ماه بوده و هنوز اقدامی برای خروج اسب‌ها از این دانشگاه صورت نگرفته، ضمن این‌که هیچ اسبی در دانشگاه تلف نشده است و اسب‌ها سالم هستند.منشوری گفت: وضعیت اسب‌ها اصلا خوب نیست و این فرد به اسب‌ها رسیدگی نمی‌کند. با مراجعه دامپزشک به درخواست دانشگاه، متوجه شدیم این اسب‌ها از سلامت خوبی هم برخوردار نیستند و انگل دارند و ابدا اسب سواری و با کیفیتی به حساب نمی‌آیند. وی افزود: این فرد قصد تحریک دانشگاه برای دریافت خسارت را دارد و اگر واقعا خود را محق می‌داند، اقدام به شکایت و دعوای حقوقی کند.
برداشت چهارم؛ بودجه برای انجمن علمی کافی نیست
به صورت عام دانشگاه محیطی برای دانش اندوزی بیشتر دانشجویان است پس باید پس از اختصاص کامل بودجه به نهادهای علمی به سراغ سایر موارد رفاهی برای دانشجویان بود؛ اما به نظر می رسد سر و ته این کلاف در دانشگاه صنعتی گم شده است. در سال‌های اخیر مسئولان انجمن های علمی رشته های فنی این دانشکده بارها نسبت به کم بودن بودجه این نهادها اعتراضات خود را مطرح کرده‌اند. حتی برخی از این انجمن های علمی برای ادامه حیات خود ناچار هستند تا اسپانسرهایی از خارج از دانشکده پیدا کنند.
 
نویسنده : پریسا سعادت