روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رفتن «ظریف» با بازارهای مالی چه می کند؟

پای سیاست بر گلوی اقتصاد!

کد خبر : 9821
۱۳۹۷/۱۲/۰۸ - ۱۰:۰۷
اقتصاد و سیاست دو مفهوم به شدت در هم تنیده هستند به همین دلیل است که در هر کجای دنیا برای رسیدن به مقاصد سیاسی پارامترهای اقتصادی را تغییر می دهند یا برای ثابت ماندن ارزش های سیاسی تلاش می کنند تا اقتصاد را بر مدار ثابتی به حرکت درآورند.
 تاثیرپذیری اقتصاد در سیاست یک پارامتر جهانی است به همین دلیل طی ماه های اخیر برخی از تحرکات سیاسی مانند جنگ لفظی میان آمریکا و چین و یا خروج انگلستان از اتحادیه اروپا بر نرخ جهانی دلار و طلا تاثیرات زیادی داشته است.
آشتی دوباره آمریکا و چین و نرمش قیمت ها
امید به موفقیت مذاکرات آمریکا و چین طی روزهای اخیر قیمت طلا را تقویت کرد. همچنین ارزش بازارهای بورس که به علت پیشرفت در مذاکرات آمریکا و چین افزایش یافت، مانع از افزایش بیشتر قیمت طلا شد. دونالد ترامپ روز یکشنبه اعلام کرد افزایش تعرفه بر کالاهای تجاری چین را به لطف مذاکرات تجاری سازنده به تاخیر خواهند انداخت و در صورت ادامه پیشرفت در مذاکرات، او و رییس جمهور چین برای عقد قرارداد با هم دیدار می کنند.
 شاخص دلار که ارزش این ارز را در برابر سبدی از ارزهای بین‌المللی می‌سنجد 1/0 درصد کاهش یافت. ارزش طلا هفته گذشته به بالاترین رقم 10 ماه گذشته برابر با 73/1346دلار رسید و در سال جاری میلادی تاکنون حدود 4 درصد افزایش ارزش را ثبت کرد و این افزایش تاحدی به علت انتظار برای متوقف شدن افزایش نرخ بهره بانکی آمریکا بود. علاوه براین جنگ اقتصادی خروج بریتانیا از اتحادیه اروپایی نیز ماه هاست ارزش پوند این کشور را در بازارهای جهانی تنزل داده است؛ اتفاقی که به تازگی  با احتمال تاخیر در خروج انگلیس از این اتحادیه بار دیگر موجب تقویت قمیت پوند در برابر دلار آمریکا شد.
 یکی دیگر از رخدادهایی که می تواند بر آینده قیمت دلار در بازارهای جهانی موثر باشد، نتیجه دیدار ترامپ و رهبر کره شمالی است. با توجه به احتمال انتشار اخبار مثبت از این دیدار، برخی از کارشناسان ارزی معتقدند ارزش دلار در روزهای آتی به مدار صعودی باز خواهد گشت.
نرخ دلار روی خط التهاب
نرخ ارز با سخت گیری در سیاست های ارزی دولت چند ماهی است که ثبات نسبی را تجربه کرده است. هر چند طی روزهای اخیر حرکت های ناهماهنگ در بازار ارز خبر از تلاطم دوباره این بازار می داد. 
بازار ارز در ادامه روند اصلاح قیمت گذاری نرخ توسط صرافی‌های بانکی به عنوان بازار ساز، با کاهش قیمت نرخ در سامانه سنا مواجه شد. روندی که در بازار آزاد نیز مشاهد شد و دلار در حالی که در روزهای گذشته ۱۴ هزار تومان را نیز به ثبت رسانده بود، با کاهش قیمت نسبی همراه شد. دلار در بازارهای روز گذشته نیز روند افزایشی داشت.
بازارها با استعفای شبانه وزیر امور خارجه روزی نسبتا آرام را آغاز  کردند. اینکه این استعفا به معنی رد تصویب لوایح هم باشد موجب شده تا التهاب در این بازار بار دیگر بر موج تغییرات قیمتی قرار گیرد.  بازار طلا نیز که هر ساله در نزدیکی روز مادر قیمت های بالایی را تجربه می کرد این بار با روندی کاهشی روز را آغاز کرد و قیمت نیم سکه و ربع سکه بهار آزادی روند کاهشی میان 200 تا 50 هزار تومان را تجربه کرد.
برخی از کارشناسان معتقدند خبر استعفای وزیر امور خارجه کشور، و پذیرش آن می تواند منجر به افزایش نرخ دلار شود و با توجه به اینکه بازار سهام در کوتاه‌مدت تحت تاثیر دلار است این امر موجب می‌شود که با استعفای «ظریف» ریزشی در بازارسهام داشته باشیم. بازار سهام در جریان معاملات روز گذشته با افت دو هزار واحدی شاخص کل مواجه شد،به طوری که شاخص کل بورس پس از رشدهای متوالی از ابتدای هفته، با کاهش دو هزار واحدی، کانال ۱۶۶ هزار واحدی را از دست داده و در کانال ۱۶۴ هزار واحدی قرار گرفت. کارشناسان اقتصادی همچنین می گویند  اثر این خبر در بلندمدت مطلوب نخواهد بود؛ هر چند مشاهده کردیم بازار سهام، امروز به این خبر اهمیت زیادی اختصاص نداد و ترجیح داد متعادل دنبال شود.
 در بلندمدت اثر این اتفاق بیشتر در سیاست‌های خارجی و فرجام تحریم‌های پیش‌رو نمایان خواهد شد. به نظر می‌رسد استعفای وزیر امور خارجه می‌تواند روی قیمت دلار تاثیر بگذارد و حداقل روند کاهش قیمتی را که از روز گذشته شروع شده بود، متوقف کند. همچنین این احتمال وجود دارد که این اتفاق افزایش نرخ دلار را در پی داشته باشد و با توجه به اینکه بازار سهام در کوتاه‌مدت تحت تاثیر دلار است این امر موجب می‌شود که ریزشی در بازار نداشته باشیم.
نویسنده : مرضیه محب رسول