روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

صندوق های آبی برچیده می شوند؛

اصفهانی ها در پله دوم نیکوکاری

کد خبر : 9832
۱۳۹۷/۱۲/۰۸ - ۱۳:۲۲
اولین گزینه پیش روی ایرانیان برای پرداخت صدقه، صندوق های معروف آبی رنگ کمیته امداد است. طی سال‌های اخیر فرهنگ سازی زیادی در زمینه تجمیع کمک های مردمی در قالب پرداخت به کمیته امداد شده است.
 اگر چه این نهاد در این سال‌ها با حرف و حدیث های زیادی روبه رو بوده و حاشیه هایی مانند شائبه کمک به مردم غزه از کمک های مردمی به کمیته امداد و نیز مقدار پایین کمک ها به خانواده های بی بضاعت در مورد این نهاد مطرح شده؛ اما همچنان ایرانی ها بیشترین کمک ها را به این سازمان می کنند. بر اساس اعلام معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی(ره) طی 11 ماه امسال، ۳۰۱ میلیارد تومان در کل کشور صدقه جمع‌آوری شده و به طور متوسط هر ایرانی طی این مدت حدود4 هزار تومان صدقه پرداخت کرده است. بر اساس اعلام کمیته امداد، درآمدهای این نهاد در سال 97 ،۳۴ درصد رشد داشته است، این رشد در صدقات سه درصد، در طرح اکرام ۳۶ درصد و در موارد مبتنی بر نیاز نیز ۴۷ درصد و زکات ۳۶ درصد بوده است.
اصفهانی ها در انجام کار خیر، رتبه دوم را کسب کردند
مدیر کل کمیته امداد استان اصفهان گفت : مردم نیکوکار  اصفهان، مقام دوم کشور را در کمک های مردمی کسب کرده اند. محمد رضا متین‌پور ، در آستانه هفته نیکوکاری اظهار کرد: هرسال مردم اصفهان با هدایای نقدی و غیر نقدی خود در این جشن حضور پیدا می‌کنند به طوری که در سال گذشته استان اصفهان مقام دوم کشور را در کمک‌های مردمی کسب کرد.وی افزود:کمک‌های مردمی در سه قالب دریافت می‌شود؛ کمک‌هایی که در مدارس و با همیاری آموزش و پرورش جمع آوری خواهد شد، کمک‌هایی که توسط پایگاه‌های کمیته امداد در میدان‌های شهری جمع آوری می‌شود و کمک‌هایی که در میعادگاه نماز جمعه دریافت خواهد شد. مدیر کل کمیته امداد امام خمینی(ره) استان گفت: همه‌ هزینه‌های جمع آوری شده در مدارس استان با نظارت آموزش و پرورش به دانش آموزان نیاز‌مند همان مدرسه تقدیم می‌شود، بر همین اساس در جشن نیکوکاری امسال ۵۰۰ هزار پاکت در مدارس استان توزیع خواهد شد تا کمک‌های دانش آموزان دریافت شود. متین پور تصریح کرد: کمک‌های نقدی و غیر نقدی مردم که توسط پایگاه‌ها جمع آوری می‌شود صرف افراد نیازمند در مناطق مختلف استان خواهد شد. وی گفت: به طور کلی در استان اصفهان ۴ هزار و ۱۶۵ پایگاه فعال خواهیم داشت که کمک‌های مردم خیر اصفهان را دریافت و جمع آوری می‌کنند.
روش های دریافت صدقه متحول می شوند
بر اساس اعلام کمیته امداد ، در سال‌های آینده صندوق های صدقات جمع آوری می شود. کمیته امداد از ابتدای امسال تلاش دارد تا روش های نوینی را جایگزین صندوق های آبی معروفش کند. این در حالی است که همچنان 95 درصد صدقه های دریافتی از صندوق های ثابت این نهاد اخذ می شود ؛ اما از سال‌های آینده پرداخت های الکترونیکی و استفاده از پیامک ها نیز به عنوان گزینه های واریزی صدقه در نظر گرفته شده است. سامانه صدقه پیامکی ارسال عدد یک به 8877 است که به طور روزانه مبلغ 100، 300 و 500 تومان روی قبض موبایل یا شارژ اعتباری تلفن همراه محاسبه می شود. همچنین مردم با تلفن گویای نیکوکاری به شماره 0968877 می‌توانند کمک‍ها را در هر موردی که بخواهند پرداخت کنند.
نویسنده : پریسا سعادت