روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پالرمو به سال آینده موکول شد؛

ابهام در مورد یک تصمیم

کد خبر : 9862
۱۳۹۷/۱۲/۱۱ - ۱۵:۲۶
در حالی که از قبل پیش بینی می شد در جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام لایحه پالرمو به تصویب نرسد، باز هم این جلسه برگزار و مطابق چند جلسه اخیر باز هم رییس جمهور در این نشست غایب بود. این جلسه البته غایبان دیگری نیز داشت و لاریجانی و احمدی نژاد در جلسه روز شنبه حضور نداشتند.
 البته ظریف هم که  طی ماه‌های اخیر پای ثابت جلسات مجمع بود دراین نشست حضور نیافت؛ اما نمایندگانی از سوی دولت شرکت داشتند. از بدنه دولت لعیا جنیدی، معاون حقوقی رییس‌جمهور و فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد و همتی رییس کل بانک مرکزی در این جلسه حضور داشتند. هر چند این روزها بخشی از بدنه دولت و شخص رییس جمهور انتقادات جدی نسبت به تایید نشدن این لایحه در مجمع داشته اند. روحانی چند روز پیش گفته بود وقتی رهبری مخالفتی ندارند، دولت موافق، مجلس موافق، شورای نگهبان موافق پس چه کسی مخالف است؟ نمی شود که کشور را دست ۲۰ نفر داد. 
مجمع همچنان در بلاتکلیفی
 اصلی ترین دستور کار چند ماه اخیر مجمع بررسی الحاق ایران به کنوانسیون مبارزه با جرایم سازمان‌یافته فراملی بوده است. در جلسات قبلی مجمع تشخیص مصلحت نظام که با حضور برخی اعضای شورای نگهبان، وزیر امور خارجه، رییس کمیسیون قضائی مجلس و معاون حقوقی رییس‌جمهور برگزار شده بود، جمع بندی در مورد پیوستن یا نپیوستن به این کنوانسیون تا کنون صورت نگرفته است. این در حالی است که در میان اعضای مجمع موافقان و مخالفان جدی در مورد پیوستن به این کنوانسیون وجود دارد. غلامرضا مصباحی مقدم، عضو مجمع تشخیص مصلحت ، در ارتباط با نتیجه بررسی موضوع پالرمو در جلسه دیروز مجمع  اظهار کرد: امروز تمام موافقان و مخالفان پالرمو نظرات‌شان را بیان کردند. وی ادامه داد: نتایج تقریبا مشخص است؛‌ اما اعلام رای و تصمیم گیری نهایی مجمع به بعد از تعطیلات نوروز موکول شد. این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام همچنین افزود: از آنجا که لوایح پالرمو و CFT  کاملا با یکدیگر مرتبط هستند، نظر اعضا بر این شد که پس از اتمام بررسی CFT، این لوایح  به شکل همزمان به رای گذاشته شود. وی با تشریح علت موکول شدن تصمیم‌گیری نهایی درباره  پالرمو  به جلسات بعدی مجمع، گفت: از آنجا که لوایح پالرمو و CFT  کاملا با یکدیگر مرتبط هستند، نظر اعضا بر این شد که پس از اتمام بررسی CFT، این لوایح  به شکل همزمان به رای گذاشته شود.عضو مجمع تشخیص مصلحت درباره زمان آغاز بررسی لایحه CFT در صحن مجمع گفت:‌ با توجه به اینکه این لایحه ابتدا باید در کمیسیون‌های تخصصی مجمع مورد بررسی قرار می‌گیرد، به همین دلیل از حالا نمی‌توان زمان دقیق بررسی CFT در صحن مجمع را بیان کرد. حشمت ا... فلاحت‌پیشه، رییس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با اشاره به جلسه روز گذشته مجمع برای بررسی پالرمو گفت: قرار است بررسی‌ها درباره این لوایح ادامه داشته باشد و توافق شده که بحث CFT و پالرمو به صورت یکجا مورد بررسی و رای‌گیری قرار گیرد.
از رفراندوم نمی ترسیم
حاشیه های این لوایح جنجالی تنها مربوط به مجمع نبود و سخنگوی شورای نگهبان نیز در نشست مطبوعاتی در مورد ابهامات و شایعات در مورد کنوانسیون مبارزه با پولشویی توضیحاتی ارائه داد. سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به پیشنهاد برخی چهره‌های سیاسی برای برگزاری همه‌پرسی و رفراندوم درباره تصویب لوایح پالرمو و CFT، اظهار کرد: از رفراندوم هراسی نداریم درباره این دو لایحه، اما نهادها باید نظر خود را اعلام کنند و این موضوع در مجمع در حال بررسی است. سخنگوی شورای نگهبان همچنین در واکنش به اظهارات اخیر روند بررسی لوایح پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام، تصریح کرد: من هم صحبت‌های رییس‌جمهوری را شنیدم. هر دو لایحه پالرمو و سی‌اف‌تی به دلیل اختلافات به مجمع ارسال شد.وی همچنین در واکنش به پیشنهاد برخی چهره‌های سیاسی برای برگزاری همه‌پرسی و رفراندوم درباره تصویب لوایح پالرمو و CFT، اظهار کرد: از رفراندوم هراسی نداریم درباره این دو لایحه، اما نهادها باید نظر خود را اعلام کنند و این موضوع در مجمع در حال بررسی است.
نتیجه همچنان در ابهام
ابهام در رای گیری در حالی همچنان حول محور لوایح مبارزه با پولشویی وجود دارد که پالس هایی از درون مجمع تشخیص بیرون می آید که از نگاه منفی اکثریت اعضا به لایحه پالرمو حکایت دارد.  بنابراین دولتی ها نیز در این وضعیت ترجیح می دهند اصرار به رای گیری نکنند تا شاید مرور زمان و بروز آثار تحریم های آمریکا موجب شود اعضای مجمع، منطقی به موضوع نگاه کنند. موضوعی که احمد توکلی آن را رد نکرد و گفت: هنوز تعداد زیادی از اعضای مجمع می خواهند درباره پالرمو صحبت کنند، دولتی ها نیز موافق عقب افتادن رای گیری در موضوع پالرمو هستند؛ چراکه معتقدند عدم تایید پالرمو در مجمع تشخیص، روی قیمت کالا و ارز در شب عید تاثیر می گذارد.
 
نویسنده : علیرضا کریمیان