روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

گردهمایی منجمان سراسر کشور در ماراتن نجومی مِسیه در اصفهان

کد خبر : 9886
۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۱:۴۴
مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان گفت: هجدهمین دوره ماراتن نجومی مِسیه با حضور منجمان سراسر کشور در روزهای 16 و 17 اسفند سال جاری در شهر زواره اصفهان برگزار می‌شود.
مهدی اسحاقی با اعلام این خبر، اظهار کرد: این رویداد در سه بخش رصد، آموزش و عکاسی برگزار می شود.
 
وی ادامه داد: ماراتن مسیه، رقابتی سالانه است که میان منجمان آماتور سراسر کشور در ماه اسفند برگزار می‌شود و هدف آن رصد اجرام غیرستاره‌ای در آسمان شب است.
 
مدیر مرکز آموزش نجوم ادیب اصفهان تصریح کرد: رقابت مسیه، امسال با همکاری مرکز نجوم ادیب و ماهنامه نجوم در سه بخش آموزش، رصد رقابتی اجرام آسمانی (مقدماتی و پیشرفته) و عکاسی در زواره اصفهان برگزار می شود.
 
وی ادامه داد: بخش رصد این مارتن در بخش های رصد با دوربین دوچشمی و تلسکوپ برگزار می شود. در این بخش، شرکت کنندگان در بخش مقدمانی باید به رصد110 جرم فهرست مسیه از غروب 16 اسفند تا سحرگاه 17 اسفند بپردازند.
 
اسحاقی افزود: علاقه مندان بخش عکاسی می توانند با خلق تصاویر زیبا عکس های نجومی داشته باشند. در بخش آموزش نیز علاقه مندان به رصد و نجوم، آموزش هایی در باره چگونگی پیدا کردن صُور فلکی، آشنایی با ستارگان آسمان شب و رصد آسمان شب با تلاسکوپ را فرا می گیرند.
 
وی امتیاز شرکت کنندگان را مربوط به تعداد رصد اجرام آسمانی اعلام و خاطرنشان کرد: هرچه تعداد رصد اجرام بیشتر باشد، فرد امتیاز بیشتری کسب می‌کند.
 
مدیر مرکز نجوم ادیب اصفهان از داوری برگزیدگان این ماراتن در دوره آینده خبر داد و گفت: حضور در این رقابت محدودیت سنی و تحصیلاتی ندارد و تمام علاقه مندان نجوم از سراسر کشور می‌توانند در این رقابت‌ها شرکت کنند.