روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

ارائه آمارهای ضد و نقیض در حوزه گردشگری ادامه دارد؛

پای دلار بیخ گلوی مسافران

کد خبر : 9890
۱۳۹۷/۱۲/۱۳ - ۱۵:۴۷
روز گذشته سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی(ره) از درخواست هزار پرواز فوق العاده در نوروز ۹۸ توسط شرکت‌های هواپیمایی خبر داد. به گفته علی رستمی، در نوروز ۹۷ بیش از ۵۵ هزار مسافر از طریق فرودگاه امام (ره) جابه جا شدند؛ اما این تعداد در سال آینده افزایش خواهد داشت .
وی تصریح کرد:  واحد TOC فرودگاه امام(ره) در حال برنامه ریزی برای پروازهای فوق العاده نوروزی است.سرپرست شهر فرودگاهی امام خمینی ادامه داد: شرکت‌های هواپیمایی از برقراری پروازهای فوق العاده استقبال کرده اند که نشان می‌دهد مسافران از سفرهای نوروزی خارجی در نوروز ۹۸ استقبال می‌کنند. این صحبت در حالی مطرح شده که پروازهای خارجی و قیمت تورهای مسافرت به نزدیک ترین کشورها به ایران مانند ترکیه و دوبی حداقل افزایشی سه برابری داشته است.
ریزش مسافران نوروزی
بر اساس اعلام کارشناسان، درخواست رزرو تورهای خارجی حداقل 60 درصد کاهش داشته است. همچنین بر اساس اعلام مرتضی قربانی، دبیر انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران، در این موقع از ‌سال دست‌کم روزی شش هفت پرواز مستقیم بین تهران و تفلیس برقرار بود، اما حالا هر ایرلاین هفته‌ای دو تا سه پرواز دارد که برخی هم کلا پروازشان را قطع کرده‌اند، به‌طورکلی حجم سفرهای هوایی در مسیر گرجستان تا ۶۰‌درصد کاهش داشته است. سفرهای هوایی از تهران به استانبول نیز در مقایسه با مدت زمان مشابه تا ۵۰‌درصد ریزش داشته، ضمن آن‌که در این مسیر نه‌تنها تعداد پروازها کاهش یافته که برخی ایرلاین‌ها دیگر حضور ندارند. وی  همچنین گفته است: «پروازهای مستقیم شرکت‌های خارجی همچون «ایرآسیا» و «تای ایرویز» در مسیرهای مالزی و تایلند که از دیگر مقاصد پرسفر ایرانی‌ها در این فصل به شمار می‌آید، کاملا متوقف شده است. برخی ایرلاین‌های خارجی پیش از افزایش شدید نرخ‌ها پیشدستی کرده و پروازهای‌شان را در مسیر ایران متوقف کردند، همانند شرکت‌های اروپایی که به بهانه نداشتن توجیه اقتصادی، بازار ایران را ترک کردند.»
تورهای خارجی از لاکچری تا قسطی
چرخشی در میان آژانس های مسافرتی می تواند به خوبی گویای تغییرات در سطح سلیقه سفر ایرانی ها برای نوروز امسال باشد. جدای از بخشی که همواره دغدغه مالی در سفرهای خود ندارد و باید برای تورهای اروپایی چیزی در حدود 70 تا 100 میلیون هزینه کنند افرادی که تا سال گذشته ترجیح می دادند به جای مسیرهای داخلی تورهای ارزان قیمت کشورهای همسایه را انتخاب کنند حالا به جای پرواز های گران قیمت تورهای زمینی برای مسافرت به ترکیه و ارمنستان را انتخاب می کنند. همچنین میزان استقبال از تورهای دبی و ترکیه هم امسال به دلیل گرانی سفر به سایر مقصدهای گردشگری مانند اروپا به دلیل گرانی یورو بیشتر شده است و مسافرانی که هر سال مسافر کشورهای دیگر بودند امسال کشورهای نزدیک به ایران مانند ترکیه را برای سفر انتخاب کرده اند.
 فروش اقساطی تورهای خارجی شیوه دیگری برای جذب مشتری است. کافی است سایت آژانس‌های مسافرتی را باز کنید، تا با انبوهی از آگهی‌های سفر قسطی مواجه شوید. البته آژانس های مسافرتی‌ به همین موضوع بسنده نکرده‌اند و حالا موج پیامک‌های تبلیغاتی با عنوان سفر قسطی بالا گرفته است. در این میان بسیاری از آژانس‌های مسافرتی هم از ترس سرکشی دوباره اسکناس آمریکایی قیمت تورهای خارجی‌شان را به دلار اعلام کرده‌اند. آژانس‌های مسافرتی تهران می‌گویند روی سفرهای قسطی‌شان هیچ سودی نمی‌کشند و تنها برای بقا دست‌وپا می‌زنند.
ارز؛ متهم ردیف اول
اصلی ترین عامل کم شدن استقبال ایرانی ها از تورهای خارجی سه برابر شدن هزینه هایی است که این سفرها را برای اقشار متوسط بسیار سخت کرده است. آمارهای ثبت شده نشان می دهد در فروردین 97 حدودا یک میلیون سفر خارجی انجام شده است که در مقایسه با مدت مشابه در سال 96 افزایش 30 درصدی داشته است. باتوجه به اینکه هزینه تورهای خارجی علاوه بر نرخ ارز نرخ ریالی را هم در بر می‌گیرد و با توجه به سه برابر شدن نرخ های ریالی نسبت به نرخ های ارزی روند کاهشی استقبال از تورهای خارجی در سال جدید توجیه پذیر می شود. ماجرای دلار به همین جا ختم نمی شود و بسیاری از آژانس ها از ترس بالا رفتن نرخ دلار قیمت تورهای خود را بر اساس دلار اعلام می کنند. آنها می‌گویند هیچ معلوم نیست قیمت دلار در نوروز امسال چه تغییراتی داشته باشد و به همین دلیل ناچاریم قیمت‌ها را به صورت دلاری به مردم اعلام کنیم.
سفر زمینی، گزینه محبوب برای عید
تغییر مسافرت ها از هوایی به زمینی از جمله تغییرات تورهای خارجی امسال است. بیشترین افزایش قیمت تورها مربوط به تورهایی می‌شود که وسیله حمل و نقل آن هوایی است؛ قیمت‌هایی که به دلیل بالا رفتن نرخ بلیت هواپیما در برخی موارد دو تا سه برابر شده است. در حالی که قیمت تورهایی که حمل و نقل آن با وسایل نقلیه ریلی و جاده‌ای صورت می‌گیرد، با افزایش قیمت فاحشی روبه‌رو نبوده و روند معمول خود را طی می‌کند. کارشناسان معتقدند افزایش سفرهای زمینی به کشورهای همسایه موجب می شود تا آمار سفرهای خارجی امسال افت محسوسی نداشته باشد.
نویسنده : مرضیه محب رسول