روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

مروری بر گذشته، حال و آینده چند بازار مالی کشور؛

امسال کدام بازار‌ها سوده‌تر بودند ؟

کد خبر : 9914
۱۳۹۷/۱۲/۱۵ - ۱۰:۴۰
طی روزهای پایانی سال گذشته کمتر اقتصاددانی فکر می کرد که بازارهای مالی در ایران تا این حد دستخوش تغییر شوند. اگر چه سیگنال هایی در مورد ورود سرمایه به بازار به دلیل پایین آوردن سود بانکی توسط دولت مخابره می شد و همچنین احتمالاتی در مورد روزهای پس از خروج ترامپ از برجام مطرح بود؛ اما به جز بازار ارز که به عنوان یک بازار همیشه رو به اوج در اقتصاد ما شناخته می شود کمتر کسی رکورد زنی های اخیر قیمت ها در بازار طلا و مسکن را پیش بینی می کرد.
 در روزهای پایانی سال گذشته موسسه مطالعات اقتصادی «بامداد» هم پیش بینی کرد که بازار مسکن پس از رکود سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶ ، در سال ۱۳۹۷ به صورت کاملا آهسته و‌ محدود از رکود خارج شده و رشد قیمت مسکن در اکثر ماه های سال آینده بیشتر از نرخ تورم اما حداکثر تا ۲۵ الی ۳۰ درصد خواهد بود. بر خلاف این پیش بینی بازار مسکن امسال تورم 66 درصدی را تجربه کرد.
امسال کدام بازارها سودده تر بوده اند؟
براساس آمار اعلام شده، شاخص ارزش سهام معامله شده، قیمت دلار و قیمت یورو به ترتیب رکورددار بیشترین رشد قیمتی طی ۱۰ ماهه سال ۹۷ نسبت به مدت مشابه بودند. اتاق بازرگانی تهران در گزارشی میزان تغییرات قیمتی در بازار‌های مختلف در ۱۰ ماهه منتهی به دی ماه سال ۱۳۹۷ را در قیاس با این دوره زمانی در سال ۱۳۹۶ منتشر کرد. بر این اساس بیشترین تغییرات طی10 ماهه امسال مربوط به شاخص ارزش سهام معامله شده بوده که با احتساب ارزش سهام در سال 95 معادل عدد 100، شاخص ارز سهام در 10 ماه 96، 4/91بوده و این شاخص در 10 ماه 97 به عدد 8/256 رسیده است. این یعنی افزایش 181 درصدی ارزش سهام معامله شده در 10 ماه 97 نسبت به مدت مشابه سال 96. بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت سکه طرح قدیم که طی ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ برابر با یک میلیون و ۲۵۰ هزار تومان بود، در سال جاری به ۳ میلیون و ۱۹۰ هزار تومان رسیده است که این افزایش حکایت از رشدی 2/155درصدی را دارد. در عین حال میزان افزایش قیمت سکه طرح جدید نیز یک میلیون و سیصد هزار تومان بود که در سال جاری به سه میلیون و ۳۸۰ هزار تومان رسیده است.  رشد قیمت در این بازار ۱۶۰ درصد گزارش شده  و میزان افزایش نرخ دلار در این دوره زمانی ۱۶۴ درصد گزارش شده است. متوسط نرخ دلار در ۱۰ ماه ابتدایی سال ۱۳۹۶ برابر با ۳۹۲۸ تومان بود که طی ۱۰ ماه ابتدایی سال جاری ۱۰ هزار و ۳۸۸ تومان رسیده است.میزان افزایش قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در شهر تهران در این دوره زمانی ۶۶.۸۸ درصد، شاخص ارزش سهام معامله شده در بازار ۱۸۱ درصد و شاخص تعداد سهام معامله شده ۱۳۲.۳ درصد رشد داشته است.
پیشنهادات مالی برای سال آینده
پیش بینی تقریبا درست و واضحی از رخدادهای اقتصادی و وضعیت بازارهای مالی در سال آینده حتی برای کارشناسان و فعالان اقتصادی هم دشوار است. هر چند تقریبا همه متفق القول معتقدند که در سال پیش رو به دلیل اثرگذاری بیشتر تحریم ها اقتصاد بیشتر به تدبیر دولت وابسته خواهد شد. همچنان طلا، ارز و مسکن بازارهای جذاب اول خواهند بود و سرمایه ها در این سه بازار در گردش است؛ اما وضعیت سودآوری این بازارها چگونه خواهد بود؟بازار ارز همچنان پر نوسان ترین بازار مالی پیش بینی می شود.دیدگاه‌های متناقض زیادی درباره آینده قیمتی بازار ارز وجود دارد؛ اما گروهی از فعالان ارزی اعتقاد دارند، در زمانی که مشخص نیست قیمت دلار به سوی سطوح بالاتر یا پایین تر حرکت کند، خرید و فروش ارز ریسک زیادی به همراه دارد. وضعیت در بازار طلا هم چندان ثابت نخواهد بود، قیمت طلا متاثر از اتفاقات داخلی و بین المللی است. بنابراین اگر دولت سیاست‌های اقتصادی کارآمدی در پیش نگیرد و اثرات تحریم‌ها بر دلار همچنان ادامه داشته باشد، باید در انتظار افزایش قیمت طلا باشیم، هرچند متولیان حوزه طلا اعلام کرده‌اند پیش‌بینی قیمت دیگر امکان‌پذیر نیست و این موید ریسک بالای این روش سرمایه‌گذاری است. بازار مسکن اما چندان آینده رو به رشدی نخواهد داشت، هرچند همچنان جذابیت های زیادی برای ورود سرمایه به آن وجود دارد. مسکن برای سرمایه گذاری با مبالغ بالا گزینه مناسبی است؛ اما بر اساس پیش بینی کارشناسان این حوزه احتمال قرار گرفتن مسکن در رکودی دو ساله وجود دارد. حسام عقبایی، نایب رییس مشاوران املاک تهران می‌گوید: احتمال افزایش قیمت در شش ماه اول 98 را نداریم، زیرا مسکن کشش افزایش قیمت ندارد.  بورس اما بازاری پر سود در سال مالی پیش رو خواهد بود هر چند به دلیل نیاز به تخصص در حوزه بورس سرمایه های کمتری تمایل به ورود به این بازار دارد.