روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

با وجود بالا رفتن تورم نقطه ای؛ اما آمار از کاهش سرعت قیمت ها در استان حکایت دارد

اصفهان در رده میانی گرانی ها

کد خبر : 9934
۱۳۹۷/۱۲/۱۷ - ۱۵:۰۹
بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران، شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در بهمن ماه ٩.١ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد افزایش نشان می­ دهد؛ اما با بررسی آمار گرانی ها در استان اصفهان در ماه گذشته مشخص می شود که شتاب تورم در استان اصفهان کندتر شده است.
 طبق آماری که در ابتدای بهمن ماه از سوی اتاق بازرگانی تهران منتشر شده، اصفهان  با تورم ماهانه چهار درصد، بالاترین افزایش را داشته و پس‌ازآن دو استان کرمان و لرستان، با تورم ۳.۹ درصد قرار داشتند.  بر اساس جدیدترین آمار منتشر شده از سوی مرکز ملی آمار، اصفهان در رده های میانی جدول تورمی قرار دارد هر چند که همچنان استان های محرومی مانند سیستان و بلوچستان و کرمان در صعود نرخ تورم پیشتاز هستند. بر اساس این آمار  نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای کشور به عدد ٢٣.٥ درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان لرستان (٢٧.٩ درصد) و کمترین آن مربوط به استان کرمان (١٨.٨ درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در بهمن ماه ٩.١ درصد است که نسبت به ماه قبل ٠.٦ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
بیشترین نرخ تورم به کدام استان می رسد؟
درصد تغییر شاخص کل نسبت به ماه مشابه سال قبل (تورم نقطه به نقطه) برای خانوارهای شهری کشور(5/41 درصد) است. بیشترین نرخ تورم نقطه به نقطه خانوارهای شهری مربوط به استان کردستان (1/51درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (7/34درصد) است، یعنی خانوارهای شهری ساکن استان کردستان به طور متوسط 6/9درصد بیشتر از میانگین کل کشور و خانوارهای شهری ساکن استان هرمزگان به طور متوسط8/6 درصدکمتر از میانگین کل کشور نسبت به بهمن ١٣٩٦ برای خرید یک «مجموعه کالا و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. نرخ تورم دوازده ماهه منتهی به بهمن ماه ١٣٩٧ برای خانوارهای شهری به عدد 4/23 درصد رسید. بیشترین نرخ تورم دوازده ماهه مربوط به استان ایلام  (2/28درصد) و کمترین آن مربوط به استان هرمزگان (3/19  درصد) است. شکاف نرخ تورم دوازده ماهه استان ها در بهمن ماه 9/8 درصد است که نسبت به ماه قبل 1/0 واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
اصفهان در رده میانی گرانی ها
بررسی جداول منتشر شده در مورد تورم در کشور نشان می دهد که اصفهان با وجود  بالا بودن تورم طی ماه های اخیر، با مهار نسبی قیمت‌ها به رده های میانی جدول راه پیدا کرده است. همچنین در میان آمار تورم نقطه به نقطه شهری نیز اصفهان در جایگاه بیست و چهارم قرار دارد. نکته جالب اینکه در این جدول اغلب استان های برخورداری مانند البرز تهران و فارس در رده های میانی و استان های کم برخورداری مانند چهارمحال و بختیاری و خراسان شمالی در صدر هستند. اصفهان در جدول تورمی مربوط به خوراکی ها و آشامیدنی ها نیز با افزایش مواجه بوده است در حالی که نرخ تورم در این گروه در آذر ماه 7/3 بوده؛ اما این عدد در بهمن ماه به0/5 افزایش یافته است. همچنین نرخ تورم 12 ماه نیز در این بازه زمانی 3/33درصد شده؛ اما بیشترین میزان تورم در گروه کالاهای غیر خوراکی بوده است. بر اساس جدول انتشار یافته تورم ماهیانه در گروه کالاهای غیر خوراکی و خدمات 3/29درصد است که در آذر ماه این رقم 9/24 درصد اعلام شده، همچنین تورم 12 ماه در این گروه 4/16 بوده است.
نویسنده : مرضیه محب رسول