روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

ضد و نقیض هایی از یک اختلاف خانوادگی ؛

«بن سلمان» می رود یا می ماند؟

کد خبر : 9948
۱۳۹۷/۱۲/۱۸ - ۱۵:۱۲
رسانه های مطرح جهان خبر از ایجاد یک تعارض و اختلاف شدید در خاندان آل سعود داده اند. شکافی که احتمالا در آینده ای نزدیک تغییرات وسیعی را در سطح حاکمیتی عربستان رقم خواهد زد.
طی ماه های اخیر محمد بن سلمان، یکی از جنجالی ترین چهره های دنیای سیاست بوده که ترکش‌های این حواشی به صورت مستقیم متوجه پادشاه عربستان و بدنه حکومتی او نیز شده است. با وجود تمام تلاش های صورت گرفته از سوی این کشور؛ اما هنوز ولیعهد این کشور چهره ای منفور در دنیای دیپلماتیک معرفی شده  که بسیاری از قرار دادها و همکاری های این کشور با جهان را تحت تاثیر قرار داده و روند مدرنیزاسیون این کشور را کند کرده است. پس از رسوایی قتل روزنامه نگار منتقد سعودی در سفارت ترکیه، صدور احکامی از سوی بن سلمان در انتصاب خالد بن سلمان به عنوان معاون وزیر دفاع و تعیین دختر بندر بن سلطان ،سفیر عربستان در واشنگتن اعتراضاتی را از سوی پادشاه این کشور در پی داشته و موجب نارضایتی هایی در داخل شده است. همچنین آینده جنگ یمن نیز همچنان جبهه ائتلاف در برابر بن سلمان را قوی تر کرده است. هر چند برخی ازکارشناسان روابط بین الملل معتقدند این نشانه هایی از کنار رفتن بن سلمان از رأس حکومت در عربستان نیست بلکه جنگ روانی است که مخالفان وی به راه انداخته اند. بر اساس نظریات این گروه شاهزاده بن سلمان، حاکم فعلی عربستان  است که به علت شرایط جسمانی پدرش و نبود قدرت تصمیم گیری در او، در هر دو سطح داخلی و خارجی، کنترل اوضاع را بر عهده دارد. با این حال، مخالفت ولیعهد با پادشاه و تصمیم گیری بدون موافقت او، حتی در امور جزئی، در بین سنت‌های حکومت سعودی جای نمی گیرد؛ چرا که تعدی از حکم پادشاه، کودتا علیه او محسوب می شود که اگر ملک سلمان در اوج صحت جسمی به سر می برد، قطعا اجازه تجاوز از دستوراتش را نداده و فورا ولیعهد را برکنار می کرد. همانطور که در مورد دو ولیعهد سابق اتفاق افتاد.انتصاب خالد بن سلمان به عنوان معاون وزیر دفاع، در واقع زمینه ای بود برای اینکه در صورت اتخاذ تصمیم مورد انتظار در هر لحظه، وی به عنوان ولیعهد منصوب شود؛ اما دلیل این تصمیم چیست؟ کنار رفتن ملک سلمان به دلیل بیماری و روی کار آمدن کامل بن سلمان؟ از سوی دیگر، انتصاب ریم، دختر بندر، به عنوان سفیر عربستان در واشنگتن نیز برای اسباب سیاسی داخلی و خارجی انجام شد، تا به نحوی به پدر او به دلیل حمایتش از بن سلمان پاداشی داده شود و هدف خارجی این انتصاب، تلاش برای پاسخ دادن به حملات رسانه های غربی بود که توجه ویژه ای به مسئله زنان فعال حقوقی بازداشت شده در عربستان دارند. تحلیل دیگر این است که پشت پرده تمام این اطلاع رسانی ها و جنجال های خبری شخص بن سلمان است .«مجتهد» افشاگر اسرار خاندان سعودی به تازگی اعلام کرده است پادشاه عربستان به سبب اختلال حواس در تصمیم‌گیری‌های این کشور نقشی ندارد.مجتهد در توییتی نوشت: «پادشاه (عربستان) دچار زوال عقل شده است و نمی‌تواند در هیچ تصمیمی مشارکت داشته باشد. وی نمی‌تواند هیچ موضوع جدیدی را بیش از پنج دقیقه به یاد آورد. او از تصمیم‌های اخیر پسر خود اطلاعی ندارد و نمی‌تواند به آن اعتراضی کند. وی همچنین از حمله‌ای که علیه آل سعود، تجار و شیوخ قبایل صورت می‌گیرد، اطلاع ندارد. ملک سلمان از (قتل) خاشقجی مطلع شد، اما کاملا این موضوع را فراموش کرد. هر گزارش یا خبری درباره نقش پادشاه در تصمیم‌گیری‌های عربستان، دروغ محض است.» این مسئله به خوبی نشان می دهد که بن سلمان در حال حاضر تصمیم گیرنده اصلی سیاست عربستان است.
با این وجود گفته می شود که بن سلمان به شدت در مورد ترور خود و نقشه ها برای کنار گذاشتنش نگران است. روزنامه اسرائیلی «میکور ریشون» مدعی شده است بندر بن سلمان به یکی از افسران گارد پادشاهی ۱۰ میلیون ریال سعودی داد تا محمد بن سلمان را ترور کند، ولی این افسر شناسایی و بازداشت شد و هم اکنون در کاخ «الامیر» زندانی شده است. برخی رسانه‌ها از تشکیل گارد ویژه حفاظتی که محمد بن سلمان را از خطر ترور افراد خاندان سلطنتی یا افسران وزارت کشور یا خود گارد ملی عربستان حفظ کند، خبر داده و اعلام کرده‌اند که نام این نیرو وابسته را واکنش سریع نامیده و امتیازات زیادی به آنها برای اینکه همیشه به وی وفادار بمانند، داده است. این مسئله به خوبی آشکار می کند آنچه موجودیت و مقام بن سلمان را تهدید می کند نه اختلاف با پادشاه بلکه سایر مدعیان قدرت  است.
 
نویسنده : علیرضا کریمیان