روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

پربازدیدترین اخبار

راهکار رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر جهت مقابله با گسترش حاشیه نشینی؛

کمربند شهر اصفهان بسته شود

کد خبر : 9975
۱۳۹۷/۱۲/۲۰ - ۱۶:۰۷
« اگر کمربند سبز اصفهان که جزو مصوبات ۳۰ سال قبل اصفهان بوده اجرا می‌شد این حجم الحاقی مناطق حاشیه‌نشین را نداشتیم » این جمله ای است که رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای اسلامی شهر در برنامه« اینجا اصفهان» به آن اشاره می کند تا بار دیگر از بی توجهی مسئولان به گسترش حاشیه نشینی گلایه کند. حاشیه نشینی و پیامد های ناشی از آن از مهم‌ترین دغدغه های کلان شهرهای بزرگ کشور طی سالیان گذشته تاکنون بوده که به دنبال توسعه شهرها و مهاجرت پذیری به آنها ایجاد شده و هر روز نیز بر میزان آن افزوده می شود؛ اما هنوز راهکار قابل توجهی برای مقابله با آن از سوی مدیران شهری در کلان شهر ها ارائه نشده است.
بنا بر اعلام معاون پیشگیری و درمان سازمان بهزیستی کشور، هم اکنون 19 میلیون از جمعیت کشور در حدود سه هزار منطقه حاشیه‌ نشین سکونت دارند که در این میان استان اصفهان نیز از این معضل بی بهره نبوده  و در مجموع حدود هشت درصد گستره شهرهای استان اصفهان از جمله اصفهان، نجف آباد، خمینی شهر و شهرضا را مناطق حاشیه نشین تشکیل می دهند به طوری که در کلان شهر اصفهان دو هزار و 384 هکتار از اراضی مسکونی این کلان شهر در اختیار حاشیه نشینان است و هم اکنون  نیم میلیون نفر در حاشیه 10 تا 15 منطقه این کلان‌شهر روزگار می گذرانند که به طور میانگین در هر منطقه بین 50 تا 70 هزار نفر ساکن هستند. کارشناسان، توجه به رشد یک سویه صنعتی به عنوان الگوی توسعه در نیم قرن گذشته، صنایع مادر، وجود واحدهای تولیدی و صنعتی و جاذبه های تفریحی، گردشگری و اقتصادی استان را از مهم‌ترین عوامل مهاجر پذیری و در نتیجه حاشیه نشینی در شهر اصفهان و مناطق پیرامونی آن عنوان می کنند. استقرار صنایع مادر و بزرگ مانند ذوب آهن، فولاد، پالایشگاه، داروسازی، پتروشیمی، هواپیما و بالگرد سازی، صنایع و مراکز نظامی، تاسیسات هسته ای و همچنین بهره مندی از راه های اصلی و فرعی مناسب، فرودگاه بین المللی و خطوط راه آهن و شرکت های خصوصی گوناگون از جمله امتیازهایی است که سبب شده این استان سطح بالایی از توسعه صنعتی و در نهایت اقبال جمعیت مهاجر را تجربه کند. رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر در برنامه «اینجا اصفهان» با بیان اینکه اصفهان یکی از مهاجرپذیرترین شهرهای کشور است، می گوید: مهاجرپذیر بودن به تنهایی چیز بدی نیست و زمانی مهاجرپذیری آسیب است که روی آن مدیریتی نباشد همچنین میزان مهاجرت، سقفی نداشته باشد.
کوروش محمدی با تاکید بر اینکه افزایش یک میلیونی جمعیت ظرف مدت ۲۰ سال فاجعه‌بار است، ادامه می دهد: باید فرآیندهای ارتباطی و بارگذاری‌های جمعیتی را برای مناطقی که به شهر گره می‌خورند تعریف کنیم؛ اگر کمربند سبز اصفهان که جزو مصوبات ۳۰ سال قبل اصفهان بوده اجرا می‌شد این حجم الحاقی مناطق حاشیه‌نشین را نداشتیم.به گفته رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر از آنجایی که در این مناطق امکانات بسیار محدودی وجود دارد و مدیریت شهرداری امکانات لازم را برای مناطق حاشیه نشین ایجاده نکرده است؛ افرادی که در مناطق حاشیه نشین زندگی می کنند حس تعلقی نسبت به شهر ندارند و این مسئله مشکل آفرین می شود.
 محمدی می گوید: مدیریت شهری نتوانسته خدماتی اعم از خدمات فرهنگی، بازارهای کسب‌وکار و حمل‌ونقل مناسب را در مناطق حاشیه نشین ارائه دهد و در این شرایط طبیعتا انتظار آسیب‌های اجتماعی در این مناطق وجود دارد. بستن کمربند شهر و ایجاد کمربند سبز در آخرین نقاط شهر از جمله راهکارهایی است که کوروش محمدی برای مقابله با پدیده حاشیه نشینی به آن ها اشاره می کند تا در اولین گام از گسترش حاشیه نشینی در شهر جلوگیری
 شود. انجام اقدامات زیباسازی، شهرسازی و عمرانی مانند توسعه فضای سبز، خیابان ها، جدول کشی، آسفالت خیابان‌ها و نور در این مناطق و افزایش دسترسی مردم ساکن در حاشیه ها به خدمات فرهنگی و اجتماعی از دیگر راهکارهایی است که رییس کمیسیون اجتماعی و محیط زیست شورای شهر برای ایجاد هویت در مردمان ساکن در مناطق حاشیه نشین به آنها اشاره می کند تا با انجام این اقدامات بتوان حس تعلق به شهر را در این افراد ایجاد کرد.
 
نویسنده : نرگس طلوعی