روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

زاینده رود

رئیس پلیس فتای استان اصفهان:

مراقب حراج های اينترنتی نوروزی باشيد

کد خبر : 9982
۱۳۹۷/۱۲/۲۱ - ۱۰:۵۵
رئيس پليس فضای توليد و تبادل اطلاعات فرماندهی انتظامی استان اصفهان با اشاره به نزديک شدن به ايام پايانی سال و حراج‌های نوروزی به شهروندان هشدار داد: در خريدهای اينترنتی مراقب باشند در دام کلاهبرداران سايبری گرفتار نشوند.

به گزارش از پایگاه خبری پلیس، سید مصطفی مرتضوی اظهار داشت: در روزهای اخیر شاهد تبلیغات گسترده و زیادی از حراج‌های نوروزی در شبکه‌های اجتماعی و کانال‌های آن‌ها هستیم که با وعده تخفیف ویژه و ارزان به دنبال طعمه می‌گردند.

رئیس پلیس فتای اصفهان افزود: شهروندان باید توجه کنند حتماً در خریدهای اینترنتی از فروشگاه‌هایی خرید کنند که دارای نماد اعتماد الکترونیکی باشند.

وی تصریح کرد: برخی از فروشگاه‌های غیرمجاز ممکن است اقدام به جعل این نماد کنند که کاربران می‌توانند با کلیک کردن بر روی تصویر لوگوی نماد اعتماد الکترونیکی، صفحه مجوز مربوطه را مشاهده کنند، به نحوی که صفحه مجوز حتماً باید با آدرس enamad.ir آغاز شده باشد.

مرتضوی خاطر نشان کرد: شهروندان می‌توانند دامنه وب‌سایت فروشگاه مورد نظر خود را در فهرست کسب و کارهای دارای نماد اعتماد الکترونیکی منتشر شده در سایت نماد اعتماد به آدرس enamad.ir جستجو نمایند، 

رئیس پلیس فتای اصفهان در ادامه در خصوص صفحات جعلی پرداخت گفت: فیشینگ کپی دقیق رابط گرافیکی وب‌گاه بانکی است که با ورود کاربر به این صفحه قلابی و وارد کردن اطلاعات بانکی خود در این صفحه، این اطلاعات از سوی فیشرها به سرقت می‌رود.

وی اذعان کرد: راه تشخیص سایت‌های فیشینگ در قسمت URL سایت کاملاً واضح است و کاربران باید حتماً دقت کنند که در کنار آدرس سایت، عبارت https ذکر شده باشد یا وجود علامت قفل مانند، در کنار صفحات آدرس اینترنت بانکی را هم در تشخیص اعتبار سایت اینترنتی، از دیگر موارد تشخیص صفحات جعلی است.