در حالی که مجلس برای افزایش میزان وام ازدواج برنامه دارد، دولت میزان آن را بدون افزایش باقی گذاشته است؛
مضحک؛ مثل وام ازدواج
در حالی که تنگناهای اقتصادی و شرایط مالی امروز یکی از اصلی ترین و مهم‌ترین عوامل منصرف شدن جوان ها از ازدواج است و دولت و مجلس همواره ادعا داشته که تلاش دارد تا شرایط اقتصادی را با برخی از مشوق ها از جمله وام ازدواج فراهم کند؛ اما در نهایت خروجی این تصمیمات تبلیغاتی چیزی به جز وعده های خالی از عمل نبوده به خصوص در سال‌های اخیر زوج های جوان برای دریافت یکی از ساده ترین و پیش پا افتاده ترین تسهیلات ازدواج باید ماه ها در انتظار می ماندند و هفت خوان بانکی را رد می کردند.
 انواع وثیقه ها و ضامن های دست نیافتنی تنها گوشه ای از ماراتن دریافت وام ازدواج است و در نهایت پس از طی طریق گرفتن وام، عملا نمی توان با آن حرکت قابل توجهی برای تسهیلات شرایط ازدواج فراهم کرد. بالا بودن نرخ کرایه و یا خرید خانه ، طلا، جهیزیه و... به اندازه ای رشد  داشته که نه 5 میلیون و نه حتی 15 میلیون مصوب شده برای سال آینده نمی تواند چندان راهگشا باشد.
وام ازدواج 15 میلیون تومان ماند
امسال وام ازدواج ۹ ساله شده است، وام سه میلیون تومانی که برای اولین بار در سال ۸۸ به زوج‌های جوان پرداخت و سامانه اینترنتی قرض‌الحسنه ازدواج بانک مرکزی نیز برای این منظور راه‌اندازی شد. زوج‌های جوان از طریق ثبت نام در این سامانه در صف بانک‌های عامل قرار می‌گرفتند و سایر مراحل اعطای تسهیلات را طی می‌کردند.سال گذشته افزایش وام به میزان 15 میلیون تومان اندکی برای زوج ها امیدوار کننده بود؛ اما امسال باقی ماندن همین مبلغ به عنوان وام ازدواج چیزی جز دلسردی از گره گشایی ازدواج چیزی بر جای نگذاشت . به رغم تورم های سرسام آور امسال اما مقدار وام ازدواج تغییری نکرده است. آن طور که در قیمت اول ماده واحده بودجه سال ۱۳۹۸ آمده، وام ازدواج زوج‌های ایرانی در سال آینده ۱۵ میلیون تومان در نظر گرفته شده که نسبت به امسال تغییری نکرده است.آن طور که در تبصره ۱۶ لایحه بودجه ۹۸ آمده، بانک مرکزی با هدف آنچه حمایت از ازدواج جوانان عنوان شده، موظف است کلیه بانک‌ها و موسسات اعتباری کشور را ملزم کند به اندازه سهم خود از مجموع کلیه منابع در اختیار پس‌انداز، جاری و سپرده قرض‌الحسنه بانک‌ها در پرداخت تسهیلات قرض‌الحسنه مشارکت کنند و تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج را در اولویت نخست پرداخت قرار دهند.تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج برای هریک از زوج‌ها در سال ۱۳۹۸، ۱۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پنج ساله است.
وقتی وام تصویب می شود؛ اما از پرداخت بانکی خبری نیست
سال گذشته نارضایتی مردم از نپرداختن وام های 15 میلیونی توسط بانک ها بارها از سوی نمایندگان در صحن علنی و البته برنامه های تلوزیونی اعلام شد. سر دیگر این نارضایتی اما بانک هایی هستند که به این وام‌های ارزان قیمت اعتراض دارند. حالا بسیاری از بانک‌ها ترازشان منفی است و گزارش‌های بازار سرمایه نشان می‌دهد که آنها زیان‌ده هستند. بنابراین طبیعی است که آنها تمایلی نداشته باشند که سه ‌سال پول‌شان را بدون سود در اختیار مشتریان قرار دهند. از طرفی برخی نمایندگان مجلس معتقدند که اعتراض بانک‌ها وارد نیست و آنها نباید از سپرده‌های قرض‌الحسنه استفاده شخصی کنند و سپرده‌های قرض‌الحسنه به اندازه‌ای است که بانک‌ها نفری ٣٠‌میلیون تومان به جای ١٥‌میلیون تومان وام دهند. همین نارضایتی موجب می شود که بانک ها انواع سنگ اندازی ها را بر سر راه درخواست کنندگان وام ازدواج بیندازند.
وامی که هست؛ اما کافی نیست
اگر زوج ها از هفت خوان سخت بانک ها هم عبور کنند دیگر حتی نمی شود امیدی به مجموع 30 میلیون تومان دریافتی خود داشته باشند. سال گذشته می شد با این مبلغ خانه ای کوچک اجاره کرد حالا حتی حاشیه های شهر هم قیمت ها چند برابر این است. از سوی دیگر جهیزیه ای که سال گذشته می شد با 30 میلیون تومان به صورت مختصر و مفید فراهم کرد امسال حتی نمی توان امید داشت با این مبلغ بتوان تمام وسایل آشپزخانه را جور کرد شاید بتوان دو یا سه قلم اساسی را خرید اما با بقیه مایحتاج باید چه کرد.
تقلای نمایندگان برای اصلاح  مشوق های ازدواج
احمد مازنی، رییس کمیسیون فرهنگی مجلس در روزهای گذشته اعلام کرد مجلس تلاش دارد تا اصلاحاتی در وام ازدواج و میزان آن به وجود آورد. حتی نمایندگان مجلس در اقدامی تازه تلاش دارند تا مبلغی برای وام ماه عسل زوج ها نیز در نظر بگیرند. مازنی با اشاره به جلسات بررسی بودجه در کمیسیون فرهنگی مجلس، گفت: اختصاص تسهیلات ۵ میلیون تومانی برای ماه عسل زوج‌های جوان و ارتقای مبلغ وام ازدواج از ۱۵ به ۲۵ میلیون تومان برای هر زوج، از مصوبات مهم برای ارائه به کمیسیون تلفیق است.نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه این مبلغ برای زوج‌هایی است که برای نخستین بار ازدواج کرده‌ و برای گردشگری داخلی است، افزود: این پیشنهاد با هدف افزایش ترغیب ازدواج و رونق گردشگری اتخاذ شده است که در صورت تصویب در کمیسیون تلفیق و صحن علنی مجلس در قالب بودجه سال 98 تبدیل به قانون خواهد شد.وی ادامه داد: همچنین در کمیسیون فرهنگی مصوب شد که تسهیلات قرض الحسنه وام ازدواج برای هریک از زوجین از 15 به 25 میلیون تومان ارتقاپیدا کند تا از این طریق وام ازدواج برای عروس و داماد 50 میلیون تومان شود.
اگر چه شاید طرح افزایش میزان وام ازدواج تصویب شود؛ اما شواهد نشان می دهد در صورتی که دولت با این طرح های پیشنهادی موافق نباشد عملا این تصویبات عملی نخواهد شد و در واقع دولت منابعی برای آن اختصاص نخواهد داد با توجه به انقباضی بودن بودجه سال آینده و کمبود منابع نمی توان امیدی به افزایش تسهیلات ازدواج داشت. از سوی دیگر کمبود منابع بانکی مشکلی نیست که بتوان راحت از کنار آن گذشت و تنها با یک مصوبه و چند وعده تبلیغاتی مردم را با این غول های مالی مواجه کرد.
۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۵:۰۷
http://www.zayanderoudonline.ir/news/9261/index.html: آدرس خبر