لایحه استانی شدن انتخابات هنوز هم مخالفان جدی دارد؛
انتخابات استانی در پیچ تصویب نهایی
به نظر می رسد فصل بررسی لوایح جنجالی در مجلس هنوز تمام نشده است. پس از FATF و لوایح چهارگانه حالا نوبت به لایحه اصلاح قانون انتخابات رسیده است که مخالفان جدی در مجلس دارد؛ اما به نظر می رسد موافقان فعلا در رای گیری ها پیش هستند. لایحه استانی شدن انتخابات هفته گذشته در مجلس تصویب شد.
اما مخالفان آن همچنان تلاش دارند تا مسیر قانونی شدن این لایحه را به تاخیر بیندازند. به نظر می رسد انتخابات آتی پیش روی مجلس با تحولات زیادی همراه باشد به خصوص که الکترونیکی شدن این انتخابات نیز منتظر اعلام نظر شورای نگهبان است. اکثریت نمایندگان در مورد تغییرات در شیوه انتخابات اتفاق نظر دارند تا به این وسیله نمایندگانی با کارایی بیشتر به مجلس راه پیدا کنند؛ اما شیوه این تغییرات منشأ اختلاف است. استانی شدن انتخابات می تواند منجر به شکل‌گیری نگاه فرا استانی در میان نمایندگان شود و دیگر امور مجلس صرف مسائل جزئی نخواهد شد. همچنین سطح کیفی و کارایی مجلس نیز با انتخابات استانی افزایش بیشتری خواهد یافت. در مقابل مخالفان این طرح اعتقاد دارند که با تصویب این طرح حلقه ارتباط حاکمیت با مردم مناطق محروم قطع می شود و این فرصت از نظام برای حل مشکلات مردم گرفته خواهد شد. مخالفان همچنین می گویند که به این ترتیب هزینه های انتخابات چند برابر می شود و افرادی رای می آورند که به لابی های قدرت و ثروت متصل باشند. برخی دیگر معتقدند که این طرح نه تنها هزینه های انتخابات را بالا نخواهد برد بلکه به خاطر تمرکز انتخابات در رسانه های جمعی سبب کاهش شدید هزینه ها خواهد شد. نمونه انتخابات متمرکز انتخابات کلان شهری چون تهران است که در آن نمایندگان از طریق لیست های انتخاباتی انتخاب می شوند.
انتخابات استانی در حالی در مجلس رای آورد که همچنان مخالفان معتقدند اساسا در یک جامعه دموکراتیک مانند کشور ما مجلس نماد ایجاد و تداوم ارتباط میان حاکمیت و مردم است؛ اما اگر قرار باشد انتخابات مجلس به صورت استانی برگزار شود فاصله ای میان حاکمیت و مردم ایجاد خواهد شد همچنین در انتخابات مجلس مردم هر شهر نماینده خود را انتخاب می کنند ولی در صورت تصویب این طرح ملاک انتخاب مردم استان می شود.
تغییرات اعمال شده در قانون انتخابات بد و خوب نسبی را وارد عرصه های یکی از مهم‌ترین رویدادهای سیاسی کشور می کند.اگر چه شاید از دل اصلاح این قانون بسیاری از معضلات قانون انتخابات اصلاح شود؛ اما بی شک نمی تواند بدون تبعات هم باشد. به عنوان مثال جمعیت اغلب مراکز استان ها بیشتر از سایر شهرستان‌هاست. در صورت استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی وزن آرای مردم ساکن مرکز استان بیشتر از سایرین خواهد بود که این عادلانه به نظر نمی‌رسد و در نهایت تصمیم گیر نهایی برای اهالی شهرستان ها مردم مراکز استان ها خواهند بود. نوعی از تضاد طبقاتی که می توانیم اسمش را مرکز سالاری بگذاریم به خصوص آنکه تامین اعتبار بسیاری از طرح ها در شهرستان‌های کوچک و دور از مراکز استانی با پیگیری نمایندگان این شهرستان ها و رایزنی آنها محقق می شود.
تصویب قانونی استانی شدن انتخابات در پیچ آخر به شورای نگهبان خواهد رسید. حال باید دید با توجه به لابی های نمایندگان شهرستان های کوچک آیا صحن علنی باز هم تغییراتی در کلیات اجرایی این طرح ایجاد خواهد کرد یا نه؟
 
۱۳۹۷/۱۰/۲۱ - ۱۵:۳۱
http://www.zayanderoudonline.ir/news/9264/index.html: آدرس خبر