روزنامه فرهنگی،اجتماعی،سیاسی،اقتصادی و ورزشی

شنبه ۲۹ مرداد ۱۴۰۱ August 20 , 2022
ZAYANDEROUD ONLINE
بستن

جزییات پژوهش سیاهه آلودگی هوای اصفهان توسط کمیسیون شورای شهر اصفهان اعلام شد؛

و باز هم صنایع!

  • کد خبر 12318
  • تاریخ خبر ۱۳۹۸/۰۹/۲۰

طی چند سال اخیر که اصفهان هم صدر نشین آلودگی هوا در کشور شده است، تقریبا هر روز یک نفر از مقامات دولتی و مدیران شهری عاملی را به عنوان آلودگی هوا و متهمان ردیف اول تا چندم وضعیت اسف‌بار آب و هوای اصفهان معرفی می‌کنند.

این رویه تقریبا هر سال با شدت یافتن آلاینده‌ها در اصفهان آغاز و در نهایت بدون شناخته شدن متهم اصلی با اتمام دوره بحران به فراموشی سپرده می‌شود. این بار اما شورای شهر در طرحی پژوهشی با همکاری شهرداری و دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی مطالبه ای را در زمینه آلاینده‌های گازی در اصفهان تدوین و منتشر کرده است .آنگونه که رییس کمیسیون محیط زیست و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان گفته، صنایع به عنوان بخش مهمی در تولید ذرات معلق نقش دارد  که ۶۷ درصد آلاینده‌ها را به خود اختصاص می‌دهد همچنین احتراق گاز طبیعی در منازل و اماکن بین ۶۵ تا ۹۵ درصد در برخی فصول دیده شده است. وی با تاکید بر اینکه این مطالعه آلاینده‌های گازی شهر اصفهان را مشخص کرده است، اظهار کرد: اصفهان یکی از کلان‌شهرهای منطقه نیمه خشک کشور است که همواره در معرض نوسانات زیست محیطی و آلاینده‌های هوا قرار داشته و در حوزه وزش باد ۴۳.۵ درصد بادهایی که در استان می‌وزد به صورت آهسته بوده و سرعت ۵۶.۵ درصد بادها قابل اندازه گیری است که این امر وضعیت مناسب وزش باد در این شهر را مشخص کرده است. محمدی با بیان اینکه آلاینده‌ها از دو منبع ثابت و متحرک منتشر می‌شوند، گفت: منابع ثابت مانند صنایع و منازل است و منابع متحرک شامل منابع جاده‌ای و غیره جاده‌ای مانند حمل ونقل ریلی و هوایی و ماشین‌آلات کشاورزی است.
 وی در خصوص سهم آلایندگی حمل ونقل هوایی، اظهار کرد: در طول یک‌سال حدود ۲۲ هزارو ۱۵۲ فقره پرواز در محدوده اصفهان صورت می‌گیرد که از مجموع این پروازها هشت هزار و ۷۶ تن دی اکسید کربن، ۲۴ تن هیدروکربن، ۱۵۴ تن مونوکسیدکربن، ۱۷ تن اکسیدگوگرد، ۱۵۸ تن اکسید نیتروژن و ۱.۹۲ تن ذرات معلق از حمل ونقل هوایی منتشر شده که حوزه انتشار آنها در محدوده شهراصفهان بوده است. وی در خصوص سهم آلایندگی ماشین آلات کشاورزی، گفت: سه هزارو ۴۵۰ تراکتور فعال در محدوده شهر اصفهان وجود دارد که از این تعداد یک هزارو ۳۰۴ مورد مطالعه قرار گرفت که میزان آلایندگی آنها شامل ۱۹۹ تن مونوکسیدکربن، ۶۳۸ تن ناکس یا اکسیدنیتروژن و ۳۱ تن ساکس یا اکسیدگوگرد طی یک‌سال بوده است.
وی در خصوص سهم آلایندگی خودروهای سواری، گفت: بیشترین سهم گازهای منتشره از خودروهای سواری را مونوکسیدکربن با ۶۴ درصد داراست که ۱۱ درصد از آلاینده‌های گازی شهر توسط خودروها صورت می‌گیرد که اولین آلاینده، اکسیدنیتروژن و بعد از آن ذرات معلق است.
محمدی در خصوص پرترددترین مسیرهای اصفهان، گفت: درسال ۹۶ بیشترین تردد بین محورهای اصفهان- ذوب آهن، اصفهان- نجف آباد، اصفهان- مورچه خورت و بعد از آن محورهای مبارکه بوده است که این سه محور محدوده ترددهای مهم داخلی است همچنین بیشترین و متراکم‌ترین مناطق آلاینده اصفهان دقیقا در مرکز شهر و توسط خودروها اتفاق می‌افتد. وی، بیشترین سهم آلایندگی خودروها را مربوط به خودروهای بنزینی دانست و گفت: ساعات بین پنج تا هشت صبح و سه تا پنج عصر بیشترین انتشار آلایندگی‌ها وجود دارد که تاکسی‌ها بیشترین منتشرکننده گاز مونوکسیدکربن هستند و پس از آنها خودروهای گازسوز و سی‌ان‌جی بیشترین تولید مونوکسیدکربن را دارند. رییس کمیسیون محیط زیست و اجتماعی شورای اسلامی شهر اصفهان در خصوص مطالعه دوم زیست محیطی شهر اصفهان، گفت: صنایع نقش مهمی در تولید ذرات معلق دارند  که ۶۷ درصد آلاینده‌ها را به خود اختصاص می‌دهند همچنین احتراق گاز طبیعی در منازل و اماکن بین ۶۵ تا ۹۵ درصد در برخی فصول دیده شده است.
 

چند رسانه ای

اخبار از نگاه دوربین
بدرقه یاران خرازی

چشممان به جمالت روشن شد

نمايشگاه نقاشي معلولين

 رونمايي ازكشفيات مرصاد26

فوران های آتشفشانی  ۲۰۱۸

رژه ناوگان آتش نشانی

سردیس شهیدان خرازی وغازی

آیین باز گشایی مدارس